مکه مکرمه از حجاج ایرانی خالی شد

کدخبر: 2333342

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تا پایان شب گذشته پرواز زائران مکه به کشور به سرانجام رسید و مکه از حجاج ایرانی خالی شد.

اعزام نخسیتن گروه از زائران حج تمتع 17 تیر ماه از فرودگاه امام خمینی (ره) به مدینه منوره آغاز شد؛ طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود 86 هزار و 550 نفر به حج تمتع مشرف شوند اما یک هفته بعد از آغاز اعزام‌ها، با موافقت کشور میزبان سهمیه مازاد به تعداد 2 هزار زائر به کشورمان تعلق گرفت و این تعداد به جمع حجاج 98 افزوده شدند.

با پایان یافتن مناسک حج، پرواز‌های بازگشت حجاج به کشور از 25 مرداد آغاز شد و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد کل پروازهای بازگشت 357 پرواز بوده و 44 درصد پروازها به جده و 56 درصد آنها به مدینه اختصاص دارد اما امروز با پایان یافتن پروازهای بازگشت زائران بیت الله الحرام، پرونده حج تمتع 98 نیز بسته خواهد شد.

علیرضا رشیدیان؛ رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تا پایان شب گذشته، 98.2 درصد زائران و عوامل اجرایی حج 98 توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی به کشور انتقال یافتند، گفت: از 25 مرداد ماه تا پایان شب گذشته 86 هزار و 897 نفر از حجاج کشورمان با 357 پرواز به کشور بازگشتند که از این تعداد 199 پرواز از فرودگاه مدینه و 158 پرواز از جده به مقصد 19 ایستگاه پروازی در کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: در این میان یک هزار و 317 نفر از حجاج بیمار و دارای شرایط خاص خانوادگی و کاری و غیره خارج از برنامه پروازی کاروان‌هایشان در روزهای نخستین عملیات بازگشت به کشور منتقل شدند. تمامی زائران ما تا ظهر روز گذشته مکه را به سمت جده ترک کردند و تا پایان شب گذشته پرواز زائران مکه به کشور به سرانجام رسید.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: امروز 6 پرواز برای انتقال 1300 نفر از زائران و عوامل اجرایی حاضر در مدینه با حجی مقبول و سعی مشکور به کشور باز می‌گردند.

وی با بیان اینکه امسال زائران ما این توفیق را داشتند که ایام شهادت اباعبدالله (ع) را در این سرزمین مقدس باشند‌، افزود‌: حجاج ما امسال عزاداری امام حسین (ع) را در کنار حرم پیامبری که حسین (ع) را از خود و خود را از حسین (ع) می‌دانست، برگزار کردند.

رشیدیان گفت: خدمات رسانی در مکه به اتمام رسیده و در مدینه هنوز یک هزار 810 پرس غذا در هر وعده ناهار و شام برای حجاج و عوامل اجرایی طبخ شد و پخت نان هم از روز گذشته پایان یافته است. در مجموع طی ایام حج امسال با راه اندازی 4 واحد نانوایی صنعتی در مدینه به عنوان نخستین تجربه 2 میلیون و 122 هزار و 635 قرص نان پخت و برای تغذیه حجاج توزیع شد.

وی تصریح کرد‌: طی ایام حج امسال همچنین 19 خط فعال در مکه بین هتل‌های محل اسکان زائران و مسجدالحرام فعال شد و طی این مدت در مجموع با ایجاد 7 میلیون و 555 هزار و 140 ظرفیت جابه جایی ایجاد شد و به طور متوسط سرانه تردد هر زائر 3.7 بار بود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همچنین 86 هزار و 157 نفر از حجاج از کاروان‌های زیارت دوره در مدینه و 86 هزار و 81 هم از کاروا‌ن‌های زیارت دوره در مکه بهره مند شدند. طی این مدت 131 دستگاه اتوبوس هم برای برقراری عمره مجدد استفاده شده است. ایستگاه‌های راهنمایی حجاج نیز 11 مورد با 130 نیرو در هر شیفت هم طی این مدت فعال بود به 40 هزار و 50 نفر از حجاج خدمات رسانی کردند.

خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر: