خودروهای لوکس در تله بیمه !

کدخبر: 2335931

در دنیای پر مشغله و البته پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد و قانون» است که مهم ترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست. یکی از مسائلی که بعد از اصلاح جدیدش بسیار در فضای مجازی بازتاب داشت، فرمول جدید محاسبه خسارت تصادف با خودروهای لوکس است.

در دنیای پر مشغله و البته پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد و قانون» است که مهم ترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست. یکی از مسائلی که بعد از اصلاح جدیدش بسیار در فضای مجازی بازتاب داشت، فرمول جدید محاسبه خسارت تصادف با خودروهای لوکس است. اصلا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر با خودرویی گران‌قیمت مانند پورشه، ب.‌ام.‌و، بنز یا سانتافه تصادف کنید، بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی را برای جبران خسارت خودروی خسارت دیده تقبل می‌کند؟ امروز سعی کرده ایم این قانون را باهم مرور کنیم تا خدای نکرده اگر با یک خودروی لوکس تصادف کردید یا خودرویی با خودروی لوکس شما تصادف کرد از حق و حقوق تان با خبر باشید.

فرمول نحوه محاسبه در اصلاحیه جدید شورای عالی بیمه بعد از ابطال نحوه محاسبه خسارت خودروهای لوکس توسط دیوان عدالت اداری در خرداد ماه، نحوه محاسبه را اصلاح کرد. بر اساس این اصلاحیه در صورت تصادف با یک خودروی غیر متعارف (لوکس) بیمه شخص ثالث راننده مقصر فقط میزان خسارت متناظر وارد شده به گران ترین خودروی متعارف را پرداخت می ک

خودروی متعارف و غیر متعارف شورای عالی بیمه تعریف و فرمول مشخصی از خودروی متعارف و نامتعارف برای تعیین دقیق خسارت در بیمه شخص ثالث ارائه کرده است که بر اساس این فرمول تمام خودروهایی که ارزش آن هاکمتر از 50 درصد دیه مرد مسلمان در ماه حرام است، خودروی متعارف و بالای 50 درصد خودروی نامتعارف یا لوکس به حساب می آیند.از آن جا که رقم دیه 360 میلیون تومان در ماه حرام است اگر قیمت خودروی شما کمتر از 180 میلیون تومان باشد متعارف است وگرنه شما دارنده یک خودروی لوکس هستید که با توجه به گرانی خودرو در چند وقت اخیر دور از انتظار هم نخواهد بود. هرچند این روزها خودروهای 180 میلیون تومانی هم نسبت به خودروهای چند صد میلیونی و چند میلیاردی لوکس به حساب نمی آیند اما با این حال شورای عالی بیمه نظری متفاوت دارد و خودروی بالای 180 میلیون تومان را لوکس به حساب می آورد.با این حساب اگر شما با خودرویی با قیمت بیش از 180 میلیون تومان تصادف کنید، بیمه شخص ثالث فقط خسارت وارد شده به یک خودروی کمتر از 180 میلیونی را پرداخت می کند. مثلا اگر شما با یک بنز سری اس تصادف کنید و چراغ عقب آن را که قیمتش 10 میلیون است بشکنید، بیمه خسارت چراغ استپ وی178 میلیونی را که 1.5 میلیون تومان است، برعهده خواهد گرفت. حتی اگر سقف پوشش بیمه شخص ثالث کفاف جبران کامل خسارت را بدهد.

ایرادهای این اصلاحیه آن چه مشخص است شورای عالی بیمه در این اصلاحیه بیشتر منافع بیمه ها را در نظر گرفته تا صاحبان خودرو . این که اصلاحیه جدید تغییرات چندانی نکرده است را کنار بگذاریم و به همین اصلاحیه بپردازیم. از آن جا که ممکن است گران ترین خودروهای متعارف قیمت قطعات‌شان باهم متفاوت باشد، این سوال مطرح می شود که هنگام تعیین خسارت کدام مدل و کدام خودرو باید ملاک قرار بگیرد که همین موضوع محاسبه را سخت و سلیقه ای کرده و همچنین کارشناسان را سر در گم خواهد کرد.

مابه التفاوت خسارت چه می شود؟ بر اساس قوانین و مقررات، در سال‌های گذشته در صورتی که شما با خودرویی گران‌قیمت تصادف می‌کردید، بیمه‌گذار بخشی از خسارت تصادف را که مربوط به تعهدات مالی مندرج در بیمه‌نامه شخص ثالث بود، تقبل می‌کرد و بقیه خسارت باید از سوی شخصی که خسارت وارد کرده بود، پرداخت می‌شد و اگر فرد خاطی مبلغ تعیین شده برای خسارت را پرداخت نمی‌کرد، شخص خسارت دیده می‌توانست به دادگاه صالحه شکایت و بقیه خسارت را دریافت کند اما بر اساس قوانین جدید تمامی خودروهای گران قیمت باید دارای بیمه بدنه باشند تا در صورت بروز حادثه بقیه مبلغ خسارت را از بیمه بدنه دریافت کنند. در غیر این صورت هیچ وجهی بیشتر از خسارت متناظر با گران ترین خودروی متعارف که بیمه شخص ثالث خودروی فرد خاطی بر عهده می گیرد به صاحب خودروی گران قیمت پرداخت نمی شود.برخی از کارشناسان معتقدند این بند جدید که در قانون بیمه شخص ثالث گنجانده شده، نگرانی و مشکلات مالکان خودروهایی را که با خودروهای گران‌قیمت تصادف می‌کردند، رفع کرده و کار مثبتی است. چرا که در بسیاری از تصادفات چون مالک خودرو توانایی پرداخت بقیه خسارت را نداشت به زندان می‌رفت و مشکلات بسیاری را متحمل می‌شد اما از سوی دیگر برخی کارشناسان بر این باورند که بیمه با اضافه کردن این بند در تلاش است تا صاحبان خودروهای لوکس را مجبور به خرید بیمه بدنه کند و به نوعی هم از بیمه شخص ثالث سود ببرد هم از بیمه بدنه !

مقایسه قطعات متناظر خودروی لوکس با گران ترین خودروی متعارف برای این که بیشتر با تفاوت قیمت برخی از قطعات خودروهای لوکس که ممکن است در تصادفات دچار آسیب شوند آشنا شوید، قیمت قطعات متناظر گران ترین خودروهای متعارف را در جدولی برای شما گنجانده ایم. قیمت ها بر اساس قیمت نمایندگی های خودروها لحاظ شده و گران ترین خودروی متعارف که ساندرو استپ وی است، بر اساس قیمت مندرج در سایت پارس خودرو 178 میلیون تومان اعلام شده است.

«روزنامه خراسان»

ارسال نظر: