کرونا هیولا یا جنگ رسانه‌ای علیه چین

کدخبر: 2345564

ویروس مرس از خانواده‌ی کرونا در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی وسپس در کشور‌های دیگر در خاورمیانه، آفریقا، آسیا واروپا ظاهر شد که در اثر آن حدود ۸۵۸ نفر جان خود را از دست دادند. باوجود نزدیک بودن مرس بسیاری از ما حتی نامش را هم نشنیده ایم!

سارا مسعودی: ویروس مرس از خانواده‌ی کرونا در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی وسپس در کشور‌های دیگر در خاورمیانه، آفریقا، آسیا واروپا ظاهر شد که در اثر آن حدود ۸۵۸ نفر جان خود را از دست دادند. باوجود نزدیک بودن مرس بسیاری از ما حتی نامش را هم نشنیده ایم!

پنج نوبت اعلام وضعیت هشدار در سال گذشته

به دنبال شیوع بیماری در دسامبر ۲۰۱۹ در چین، سازمان بهداشت جهانی یک نوع جدید، کرونا یعنی ویروس رمان را شناسایی کرد.

بیشتر ویروس‌های کورو به همان شیوه ویروس‌های سرماخوردگی منتقل می‌شوند:، سرفه و عطسه، یا دست زدن به دست یا صورت فرد آلوده؛ لمس کردن وسایل افراد آلوده. تقریباً هر کس حداقل یک بار در زندگی خود به کورو ویروسی مبتلا می‌شود

با توجه به مرگ ومیر‌های ناشی از این ویروس، سازمان جهانی بهداشتاخیرا وضعیت اضطراری اعلام کرده است. قابل توجه است که بدانید بیش از این ۵ بار در سال گذشته این وضعیت اعلام شده است که از جمله‌ی آن شیوع بیماری ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو است.

جنگ بیولوژیکی مسبوق به سابقه

شاید این روز‌ها به گوش شما هم جملاتی، چون حمله‌ی بیولوژیکی آمریکا به چین خورده باشد، جنگ بیولوژیکی به معنی استفاده از عوامل بیولوژیکی، اعم از باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌هاو فراورده‌های آن‌ها به منظور اهداف خصمانه برای کشتن یا ناتوان کردن انسان‌ها، جانوران یا گیاهان است. حمله‌ی بیولوژیکی مسبوق به سابقه است. از امپراتور بارباروسا گرفته تا شیروایشی ژاپنی که درجریان آزمایش‌های پزشکی جان ۳۰۰۰ نفر آدم را گرفت. او همان شخصیست که در سال ۱۹۵۵ دولت آمریکا اعتراف کرده که به او پیشنهاد داده در قبال به اختیار قرار دادن اطلاعات مربوط به تحقیقات به آن‌ها حق مصونیت از تعقیب دهد.

ادعای شیوع از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی چین

اتهامات بیولوژیکی یکی از راهبرد‌های تبلیغاتی کشورهاست. مثلا در حمله‌ی سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق بسیار بر روی تسلیحات این چنینی مانور داده شد.

در جریان کرونا رسانه‌های آمریکایی مدعی شده اند که کرونا به صورت عمدی یا نا خواسته توسط آزمایشگاه پیشرفته‌ای در ووهان صورت گرفته است. نیویورک تایمز مدعی شده که شیوع ویروس می‌تواند به یک آزمایشگاه نظامی در ووهان مرتبط باشد تنها منبع خبر این روزنامه افسر سابق اطلاعاتی اسرائیل است.

رادیو تگزاس هم مدعی شد که اداره‌ی بیولوژیکی چین در این حادثه نقش داشته است منبع بیان کننده‌ی این ادعا همان شخصیست که در سال ۲۰۱۷ در رادیو اسپونتیک مدعی شده بود که روسیه در حال انتقال توانایی سلاح‌های شیمیایی به کشور‌های مسلمان است.

ادعای دیگری هم مطرح شده که می‌گوید، محققان کانادایی این ویروس را برای انجام یک سری آزمایش‌ها به چین فروخته اند. منشا این ادعا به فردی باز می‌گردد که سابقا توسط ناتو مسئولیت تبلیغاتی در قسمت سوریه و روسیه را برعهده داشته است.

فرضیه‌ای که در حال مرتبط کردن ویروس کرونا با انجام آزمایش بیولوژیکی است حدود ۶۰۰۰ بار در فیس‌بوک به اشتراک گذاشته می‌شود. در سال ۲۰۰۳ هم این فرضیه مطرح شد که آیا بین بیماری سارس وتلاش‌های چین رابطه‌ای وجود دارد.

در مقابل دانشمندان روسی گفته اند که ایالات متحده این ویروس را ایجاد کرده است و این امر باعث بی ثباتی اقتصاد چین ودرعین حال سود کلان برای شرکت‌های دارو سازی آمریکا خواهد شد.

کرونا خطرناک‌تر از آنفولانزا نیست

درحالی تصاویر رسانه‌ای به سرعت در حال مخابره است و کشور‌ها در حال اتخاذ تدابیر امنیتی هستند که برخی معتقدند این بیماری خطرناک‌تر از آنفولانزا نیست و آنفولانزا کشنده‌تر از کورناست. از سوی دیگر برخی گزارش‌های رسمی حکایت از این دارد که اکثر مرگ‌ها در سنین بالای ۵۰ سال رخ داد وتک عاملی نبوده است.

جالب است بدانید در ایالات متحده آمریکا در قصل آنفولانزا ۸۳ درصد مرگ‌های رده‌ی سنتی ۶۵ سال به علت این بیماری بوده است.

جنگ رسانه‌ای علیه چین

به نظر می‌رسد چینی‌ها بیشتر از اینکه درگیر کرونا باشند درگیر یک جنگ تمام عیار رسانه‌ای شدند که در آن ترس برجسته سازی شده است مثلا کاربری در فضای شبکه اجتماعی شروع به مدل سازی کرده و نموداری را نشان می‌دهد که بر اساس آن یازده میلیون نفر ممکن است درگیر این بیماری شوند و احتمال مرگ ۸۰۰۰۰۰ هزار نفر وجود دارد.

از سوی دیگر در این هجمه همه جانبه تصاویری هم در دنیا در حال اشتراک گذاریست که بعضا ربطی به کرونای فعلی ندارد مثل ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی متشر شده و در آن ادعا شده عامل این ویروس خفاش‌ها هستند. در این ویدئو شیشه‌های کوچکی را نشان می‌دهد که در آن خفاش‌ها هستند. ظاهرا این ویدئو به ووهان تعلق ندارد و حتی در چین نبوده بلکه در کشور پالائو گرفته شده است.

از سوی دیگر محققین می‌گویند هرچند کرونا شتر‌ها و خفاش‌ها را آلوده می‌کند، اما احتمال سرایت انسانی در آن بسیار اندک است. علاوه بر این بررسی‌ها نشان می‌دهد که قربانیان هیچ تماسی با بازار خفاش‌ها نداشته اند. اما همین ویدئو‌ها عامل توهین به چینی‌ها وفرهنگ غذایی چینی شده است.

مردم دروغ را باور می‌کنند

در پایان بهتر است از ۳۰ اکتبر سال ۱۹۳۸ یاد کنیم که در آن، اورسن ولزاز رادیو اعلام کرد که مریخی‌ها به نیوجرسی حمله کرده‌اند. در آن زمان بسیاری از شنوندگان رادیو که خبر را باور کرده بودند، وحشت‌زده از خانه‌های خود خارج شدند. اما بعدا مشخص شد که این اخبار ساختگی بوده است.

بی‌تردید شیوع و مقابله با هر بیماری مسری که می‌تواند پیامد‌های جانی برای جوامع انسانی داشته باشد، باید جدی گرفته و برای ریشه‌کنی آن تدبیر شود، ولی برجسته‌سازی ترس و باورمندی آن توسط مردم که گا‌ها از ترفند‌های تبلیغات جریانات و کشور‌های سودجوست، موجب خدشه‌دار شدن امنیت روانی جامعه می‌شود. مهم‌تر از همه باید به این سوال اندیشید که آیا برجسته‌سازی این خبر با تحت تاثیر قرار دادن خبر‌های دیگری، چون معامله‌ی قرن مرتبط است؟

«فرارو»

ارسال نظر: