شرایط برگزاری مراسم عرفه و اعیاد قربان و غدیر

کدخبر: 2358700

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: مراسم روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر فقط در مناطق سفید برگزار و از برگزاری آن در سایر مناطق نیز پرهیز شود.

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، در نامه‌ای به حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا وزارت کشور ضمن اعلام ضوابط بهداشتی و شرایط برگزاری روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر، تأکید کرد: این مراسم فقط در مناطق سفید برگزار شده و از برگزاری آن در سایر مناطق نیز پرهیز شود.

وی در بخشی از این نامه با بیان اینکه تا قبل از شیوع این ویروس منحوس، برگزاری مراسم مذهبی و آئینی به صورت عادی و برگرفته از اعتقادات، در جریان بوده لیکن با انتشار بیماری کرونا این روند با مخاطره مواجه شده است، تأکید کرد: برقراری تعادل میان انجام مراسم، آئین‌ها و فرایض مذهبی با حفظ سلامت و امنیت جان شهروندان در زمان وقوع بیماری‌های همه گیر در دنیا یکی از حساس‌ترین موضوعات تصمیم گیران بوده که نیازمند تأمل و تدبیر خاصی است.

شرایط برگزاری عرفه

- اولویت برگزاری مراسم عرفه از طریق فضای مجازی است. - مراسم عرفه فقط در مناطق سفید برگزار شود. - از برگزاری مراسم عرفه در سایر مناطق (زرد، نارنجی و قرمز) پرهیز شود. - در صورت برگزاری حضوری در مناطق سفید در حد چند محل مشخص بدون تجمع و فیلمبرداری و پخش مستقیم از رسانه ملی و استانی و بهره گیری مردم در منازل از رسانه ملی (رادیو و تلویزیون) انجام شود. - در صورت برگزاری حضوری در مناطق سفید، در تعدادی از مراکز مشخص شده (مراکز شهرستان‌ها) و در فضای باز با رعایت فاصله یک و نیم متر و استفاده از ماسک و جمعیت حداکثر ۵۰ نفر رعایت شود. - در صورت بر برگزاری در مناطق سفید در مکان‌های مسقف با ۲۵ درصد ظرفیت محل حداکثر ۵۰ نفر به ازای هر نفر ۴ متر مربع دارای تهویه مناسب و استفاده از ماسک رعایت شود. - بدون توزیع نذری و پذیرایی در صورت توزیع مواد غذایی و توزیع آب باید به صورت بسته بندی یک نفره باشد. - برگزاری مراسم در فضای باز بیش از دو ساعت و در فضای مسقف و سرپوشیده بیش از یک ساعت نشود. - گندزدایی قبل و بعد از مراسم محل (سطوح مشترک) ضروری است و باید انجام شود. - وجود مواد ضدعفونی دست در ورودی محل برگزاری مراسم ضروری است. - کنترل تردد و ورود و خروج جهت جلوگیری از تجمعات توسط مسؤولان برگزاری انجام شود. - مراکز بهداشت با هماهنگی سازمان تبلیغات و مسؤولان برگزاری هماهنگی لازم جهت نظارت و کنترل بهداشتی برنامه ریزی نمایند. - مسئولان برگزار کننده، ماسک جهت افرادی که فاقد ماسک می‌باشند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل جهت استفاده تحویل داده شود. شرایط اعیاد قربان و غدیر

- برگزاری هر گونه مراسم و جشن و نماز عید غدیر و قربان فقط در مناطق سفید از نظر شیوع بیماری کووید ۱۹ انجام شود. - از برگزاری مراسم و نماز اعیاد قربان و غدیر در مناطق زرد، نارنجی و قرمز پرهیز شود. - از برگزاری هر گونه مراسم جشن اعیاد با تجمعات بزرگ پرهیز شود. - برگزاری مراسم به صورت مجازی و رسانه‌های ملی انجام شود. - از فعال شدن ایستگاه‌های صلواتی جهت توزیع شیرینی و شربت و موارد مشابه پرهیز شود. - اولویت برگزاری نماز اعیاد قربان و غدیر در مناطق سفید در فضای باز با رعایت فاصله یک و نیم متری و با استفاده از ماسک و همچنین مهر و سجاده شخصی است. - در صورت برگزاری نماز عید غدیر و قربان به صورت مساجد محله در مناطق سفید با حداکثر ۵۰ نفر نمازگزار و رعایت فاصله یک و نیم متری از هم ضروری است. - حداکثر زمان جهت برگزاری نماز غدیر و قربان از یک ساعت بیشتر نشود. - استفاده از ماسک توسط نمازگزاران و همه افراد شرکت کننده در مراسم فریضه نماز الزامی است. - استفاده از سجاده و مهر شخصی توسط نمازگزاران ضروری است. - در صورت برگزاری در فضای سر پوشیده و مسقف، داشتن تهویه مناسب ضروری است به طوری که حداقل در و پنجره‌ها در مدت برگزاری نماز باز باشد. - سطوح مشترک محل‌های برگزاری قبل و بعد از مراسم توسط مسؤولان برگزاری گندزدایی شود. - در ورودی محل برگزاری امکانات ضدعفونی دست فراهم و تعبیه شده باشد. - مسئولان برگزار کننده، ماسک جهت افرادی که فاقد ماسک می‌باشند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل جهت استفاده تحویل داده شود. - مردم از دید و بازدید اعیاد قربان و غدیر در همه مناطق پرهیز کنند. - استفاده از ظرفیت صدا و سیما ملی و استانی در اطلاع رسانی عمومی ضروری است. - مراسم قربانی و ذبح طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی انجام شود. - از ذبح قربانی در منازل پرهیز شود

«خبرگزاری مهر»

ارسال نظر: