مبنای افزایش حقوق بازنشستگان چیست؟

کدخبر: 2359049

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: سنوات خدمت افراد، حقوق فعلی که دریافت می‌کنند و مستمری که در زمان شروع بازنشستگی این افراد شروع شده،مبنای اجرای طرح نظام هماهنگ پرداخت حقوق قرار خواهد گرفت.

مصطفی سالاری، درباره محل تامین منابع اجرای طرح نظام هماهنگ پرداخت حقوق می‌گوید: بدون شک اجرای این طرح نیازمند منابعی است که با نظر رئیس‌جمهور و تاکیدی که ایشان برای اجرای این موضوع داشتند قرار شد معادل ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام با تاکید بر عدم بنگاه‌داری و رعایت اصل خروج از بنگاه‌داری برای سازمان تامین اجتماعی از سوی دولت مصوب شد تا ما از آن محل بتوانیم حقوق بازنشستگان را افزایش داده یا اصطلاحا متناسب‌سازی را اجرا کنیم.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر این‌که این مساله کلیت روش تامین منابع برای اجرای این طرح است درخصوص شیوه اجرا اظهار کرد: قرار است حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت افراد، حقوق فعلی که دریافت می‌کنند و مستمری که در زمان شروع بازنشستگی این افراد شروع شده و مبنای پرداخت آن‌ها بوده‌است افزایش یابد. به‌عنوان مثال، فردی که با ۳۰ سال سابقه کار بازنشسته شده، اما در اسفندماه سال گذشته کمتر از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کرده بعد از افزایش سنواتی که چند ماه قبل اعمال شد به علاوه متناسب‌سازی حداقل دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان دریافتی خواهد داشت. اگر فردی نیز با ۳۵ سال سابقه بازنشسته شده و تا سال گذشته یک میلیون و ششصد هزار تومان دریافتی داشته است از مهرماه حداقل سه میلیون تومان دریافت خواهد کرد.

وی افزود: البته در سال‌های اخیر اقداماتی در راستای بهبود معیشت حقوق‌بگیران از جمله بازنشستگان صورت گرفته است به طوری که هر ساله منابعی جهت همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌ها در بودجه تعریف می‌شد. این رقم در سال جاری نسبت به سال گذشته جدی‌تر شد و منابع مدنظر از ۵۰۰۰ میلیارد تومان سال قبل به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

سالاری در ادامه بیان کرد: در راستای ترمیم حقوق بازنشستگان، امکان استفاده از فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در راستای افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز حقوق برای بازنشستگان نیز فراهم شده است. به طوری که پرداختی بازنشستگان برای امسال کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نخواهد بود، مبلغی که تقریبا برای شاغلان نیز در همین حد تعریف شده‌است. ضمن این‌که سازمان برنامه و بودجه وعده داد تا قبل از آن‌که مهر آغاز شود همه پاداش بازنشستگی در همه رده‌ها پرداخت خواهد شد.

«جام جم آنلاین»

ارسال نظر: