توزیع دو میلیون واکسن آنفلوانزا در شهریور

کدخبر: 2359822

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: قرار بود یک میلیون واکسن آنفلوانزا توسط هلال احمر تأمین شود که میزان آن به دو میلیون واکسن افزایش پیدا کرده و ان‌شاءالله بنا داریم در صورت فراهم شدن شرایط توزیع این واکسن‌ها را از نیمه دوم شهریورماه آغاز کنیم.

محمد نصیری در سومین نشست خبری خود، اظهار کرد: در پی وقوع حادثه در لبنان، جمعیت هلال احمر 24 ساعت پس از این حادثه امکانات خود را برای ارائه خدمات به حادثه‌دیدگان به بیروت ارسال کرد.

وی تصریح کرد: براساس آخرین آماری که شب گذشته اخذ شده است دو هزار و 500 نفر در بیمارستان صحرایی احداث شده از سوی جمعیت هلال احمر خدمات دریافت کرده‌اند.

سخنگوی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: همچنین 18 متخصص و فوق تخصص در لبنان حضور پیدا کرده و خدمات درمانی را ارسال می‌کنند. همچنین 38 نفر از جمعیت هلال احمر به لبنان اعزام شده‌اند که البته تعدادی از آنها به کشور بازگشتند.

نصیری با اشاره به کمکهای قابل توجه صلیب سرخ لبنان در سیل سال گذشته به کشورمان، گفت: لبنان از جمله کشورهایی بود که کمک‌های قابل توجهی را در آن مقطع به هموطنان سیل‌زده داشت و محموله قابل توجهی را به کشور و مناطق سیل‌زده ارسال کرد.

وی همچنین به کمکهای ارسال شده از سوی فدراسیون صلیب سرخ، گفت: در ارتباط با کووید 19، 159 محموله بین المللی به ایران ارسال شده است که این محموله ها به 20 نقطه از کشور و مناطق قرمز و پرخطر ارسال شده است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر اضافه کرد: همزمان با هفته دولت چندین پروژه عمرانی و خدماتی از سوی جمعیت هلال احمر در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری خواهد رسید که از آن جمله می‌توان به افتتاح و بهره‌برداری یک هزار خانه هلال احمر جدید در سطح کشور اشاره کرد.

نصیری گفت: در حال حاضر 1400 خانه هلال احمر در سطح کشور فعالیت دارند که این اماکن در موضوعات تاب‌آوری و امداد و نجات فعالیت‌های گسترده‌ای را داشته‌اند. به طوری که در دوره جدید مدیریت هلال احمر و با حضور دکتر همتی و در 6 ماه گذشته اقدامات موثری برای راه‌اندازی خانه‌های هلال انجام شده است و برهمین اساس در هفته دولت یک هزار خانه هلال احمر جدید به 1400 خانه هلال اضافه خواهند شد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که جمعیت هلال احمر توجه ویژه‌ای به آن داشته است ارائه خدمات توانبخشی با تعرفه تدریجی است که در همین ارتباط در هفته دولت سه مرکز توانبخشی در مناطق ایلام، رشت و سیرجان فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر همچنین به توزیع کمکهای بین المللی به ویژه ماسک N95 در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: تعداد قابل توجهی از این ماسک‌ها در قالب کمکهای بین‌المللی به کشور ارسال شده است که در مراکز هلال احمر کمتر مورد استفاده قرار گرفته و بنا داریم همزمان با هفته دولت این اقلام را در مراکز درمانی و بیمارستانی سراسر کشور و به ویژه نقاط محروم و مناطق قرمز توزیع کنیم.

نصیری همچنین به اقدام جدید سازمان جوانان هلال احمر اشاره کرد و گفت: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم و عزاداری سالار شهیدان تمهیداتی برای تأمین ایمنی برگزاری مراسم های عزاداری مورد توجه دستگاه‌های مختلف و مردم قرار گرفته است و بر همین اساس جوانان هلال احمر بنا دارند براساس پروتکلهای بهداشتی ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت و در چارچوب بخشنامه‌های ابلاغ شده در محلهای برگزاری مراسم‌های عزاداری اقدام به توزیع ماسک و فوم‌های بهداشتی کنند.

وی ادامه داد: بر همین اساس کمپین "نذر سلامت" با همکاری برنامه تلویزیونی عصر جدید آغاز خواهد شد که به موضوع جمع‌آوری کمکهای مردمی برای تأمین ماسک و اقلام بهداشتی در هیئات مذهبی خواهد پرداخت.

سخنگوی جمعیت هلال احمر در ادامه با اشاره به کاهش مأموریتهای سازمان امداد و نجات، گفت: براساس گزارش تهیه شده میزان مأموریتهای سازمان امداد و نجات در مردادماه امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته 53 درصد کاهش یافته است که البته یکی از دلایل آنها می‌توان کاهش سفرها و رعایت مردم اشاره کرد.

نصیری گفت: بیشترین مأموریتها از سوی سازمان امداد و نجات به ترتیب در استانهای مازندران با 277 مأموریت، اصفهان با 175 مأموریت، و استان گلستان با 161 مأموریت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در مردادماه 71 عملیات در محیط‌های آبی از سوی جمعیت هلال احمر انجام شده است که در همین ارتباط از هموطنان تقاضا داریم در شهریور و در ماه پایانی تابستان عنایت ویژه‌ای را به این مسئله داشته باشند. به طوری که متأسفانه در محیطهای خلوت تعداد عملیاتهای سازمان امداد و نجات نیز افزایش یافته است و تاکید می شود در سواحلی که طرح امداد نجات از سوی جمعیت هلال احمر اجرا نشده است اقدام به شنا کردن نکنند. همچنین یکی دیگر از محلهای پرخطر حوزه‌های آبیاری باغات هستند که به این موضوع نیز باید توجه شود.

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: استانهای مازندران، گیلان و بوشهر بیشترین مخاطره و خطر را در ارتباط با محیطهای آبی داشته‌اند. همچنین براساس آمار در ماه گذشته دو هزار و 162 مأموریت در این مناطق انجام شده است که 316 مصدوم و افراد گرفتار نجات پیدا کرده‌اند. همچنین به هفت هزار و 647 نفر نیز امدادرسانی شده و 214 نفر نیز اسکان اضطراری پیدا کرده‌اند.

نصیری خاطرنشان کرد: در یک ماه گذشته نیز اقدامات خوبی در رابطه با برگزاری دوره‌های آموزش همگانی در فضای مجازی انجام شده است و با توجه به فراهم کردن بستر این مسئله دوره‌های آموزشی تابستانی آنلاین را در 43 روز گذشته برگزار کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: طبق آمار هر روز دو هزار نفر از فضای آموزش همگانی به صورت مجازی استفاده می‌کنند. همچنین در پایان هر دوره از مراجعه کنندگان آزمون و برای آنها گواهی پایان دوره صادر می شود.

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: با ظرفیت‌سازی صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی، جمعیت هلال احمر توجه ویژه‌ای را به آموزش آنلاین و توسعه آن دارد. همچنین در ماه‌های گذشته دوره‌های آموزش همگانی خانه‌های هلال در 1400 خانه به صورت حضوری و با رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار شده است.

نصیری به آموزش سربازان در دوره آموزشی در پادگان‌ها اشاره کرد و گفت: در همین ارتباط نیز در تمام پادگان‌های آموزشی دوره آموزشی 30 ساعته برای سربازان توسط جمعیت هلال احمر برگزار شد است. یکی دیگر از اقدامات جمعیت هلال احمر راه اندازی کمپین "غرق نشوید" است که 70 هزار نفر در رابطه با این کمپین مشارکت داشتند و امیدواریم در ماه باقی‌مانده از تابستان شاهد کاهش حوادث ناشی از غرق شدن باشیم.

سخنگوی جمعیت هلال احمر همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه معاونت امور بین الملل و بشر دوستانه جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: براساس پیگیری های انجام شده نهایتا خط انتقال کمکهای بشردوستانه جمعیت هلال احمر به کشور انجام شد که با تلاشهای بیش از یک سال گذشته 500 هزار دلار از طریق این کانال در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفت که از این رقم 150 هزار دلار مربوط به حوادث سه سال پیش کرمانشاه و همچنین بخشی از این پول به سیل سیستان و مابقی نیز که حدود 300 هزار دلار است به مسئله کووید19 و کمکهای فدراسیون بین المللی اختصاص دارد.

نصیری گفت: همچنین با پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان تدارکات پزشکی و تأمین ارز مورد نیاز به زودی واکسن آنفلوانزا به کشور وارد خواهد شد که در ابتدا قرار بود یک میلیون واکسن آنفلوانزا توسط هلال احمر تأمین شود که میزان آن به دو میلیون واکسن افزایش پیدا کرده و ان‌شاءالله بنا داریم در صورت فراهم شدن شرایط توزیع این واکسن‌ها را از نیمه دوم شهریورماه آغاز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین دو جشنواره از سوی سازمان جمعیت داوطلبان مدنظر قرار دارد که از آن جمله می‌توان به جشنواره گام دوم انقلاب و طرح تابستانی صبح رویش اشاره کرد که مقدمات آن انجام گرفته است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر به اجرای فاز سوم طرح نذر آب در مناطق استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان اشاره کرد و گفت: در دو مرحله قبلی از اجرای این طرح به موفقیتهای خوبی دست پیدا کرده‌ایم و در فاز سوم این طرح نیز سه هدف از جمله آب‌رسانی در مناطق محروم، ارائه خدمات درمانی و موضوع معیشت در دستور کار قرار دارد.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: