۲۱۵ شهرستان کشور در وضعیت قرمز کرونا

کدخبر: 2363478

سخنگوی وزارت بهداشت وضعیت بیماری کرونا در استان‌‌های کشور را تشریح و گفت: ۲۱۵ شهرستان کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

دکتر سیما سادات لاری درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور اظهار کرد: روند بیماری در کشورمان همچنان صعودی است؛ طی یک هفته گذشته، شاهد افزایش تعداد شهرستان‌‌های دارای وضعیت قرمز از 187 شهرستان به 215 شهرستان بوده‌‌ایم؛ در هفته چهارم مهر ماه، تعداد موارد بستری و مرگ ومیر دارای تست کووید مثبت نسبت به هفته ماقبل، روند صعودی داشته است.

وی افزود: میانگین بروز موارد بستری کووید مثبت در هفته چهارم مهر ماه، 15.8 نفر در هر 100 هزار نفر جمعیت است که شاهد افزایش موارد بستری در هر 100 هزار نفر جمعیت، نسبت به هفته ماقبل هستیم.

لاری ادامه داد: بیشترین میزان بروز موارد بستری مثبت در هفته چهارم مهر ماه، به ترتیب در استان‌‌های قم، لرستان، ایلام، کردستان، یزد، سمنان و خراسان جنوبی گزارش شده است که میزان بروز در این استان‌‌ها، دارای اختلاف قابل توجهی با میزان متوسط کشوری بوده است و از این بین، وضعیت استان‌‌های قم و لرستان با بیشترین میزان اختلاف، بسیار نگران‌‌کننده است.

وی گفت: کمترین میزان بروز بستری در هفته چهارم مهر ماه در استان‌‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و گلستان گزارش شده است؛ میانگین بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در هفته چهارم مهرماه، به حدود 23.5 نفر در هر یک میلیون نفر جمعیت رسیده است که شاهد افزایش میانگین مرگ و میر ناشی از بیماری به میزان حدود 3 نفر در هر یک میلیون نفر جمعیت نسبت به هفته ماقبل بوده‌‌ایم.

به گفته لاری، بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری، در هفته چهارم مهر ماه، در استان‌‌های قم، مرکزی، ایلام، آذربایجان غربی و شرقی و البرز گزارش شده است که میزان بروز در این استان‌‌ها با اختلاف قابل توجهی، بالاتر از میزان متوسط کشوری است. همچنین کمترین میزان مرگ و میر کرونا نیز در استان‌‌های گلستان، گیلان و مازندران گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت میزان رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی را به طور میانگین در کشور حدود 54 درصد اعلام و تصریح کرد: کمترین میزان رعایت پروتکل‌‌ها و بیشترین میزان اخطار و سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌‌ها مربوط به نانوایی‌‌هاست؛ بیشترین میزان استفاده از ماسک توسط مردم، در مدارس و فروشگاه‌‌های زنجیره‌‌ای و کمترین میزان استفاده از ماسک در پاساژها گزارش شده است.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: