تعطیلات کرونایی در چه شرایطی اثرگذار است

کدخبر: 2365358

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: تعطیلات به شرطی می‌تواند تاثیرگذار باشد که مردم به سفر، دید و بازدید و دورهمی و حتی پارک نروند.

ایرج حریرچی، روز شنبه ۲۴ آبان در برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» درباره تعطیلات ساعتی صنف ها و واکسن کرونا گفتگو کرد.

آیا امکان استفاده از بیمارستان‌ها یا نقاهتگاه‌های سیار وجود دارد

امیدواریم به این مرحله نرسیم، اما تجربه ما و کشورهای دیگر نشان داده که بیماران مبتلا به کرونا به اکسیژن نیاز دارند که در شرایط نقاهتگاه قابل فراهم کردن نیست و تا جایی که بتوانیم از این روش استفاده نخواهیم کرد.

از نظر شما تعطیلی بعد از ساعت ۱۸ اثر بخش خواهد بود

هیچ اقدام منفردی وجود ندارد که تمام مشکلات را حل کند. تعطیلی ساعاتی از شبانه روز خصوصا ساعت اوج یک تجربه موفق جهانی است که در اکثر کشورها اجرا شده است. در مورد تاثیرگذاری هر اقدامی حداقل به یک هفته نیاز دارد. در مورد کاهش بستری دو الی سه هفته و در مورد کاهش مرگ حدود چهار هفته زمان می‌خواهیم. توجه کنید که گاهی موارد بستری و مرگ در حال اوج گیری و صعود است و اقداماتی باید در جهت جلوگیری از صعود آن انجام شود.

آیا این تصمیم باعت ازدحام در مترو یا وسایل نقلیه عمومی نمی شود

بخشی از اقدامات ممکن است در صدی نتیجه خوب ندهد. مردم نیز باید ساعت خودشان را تنظیم کنند. ما در شرایط غیر کرونا هم شاهد آن بودیم که صبح‌ها حرکت به سمت تهران یا مرکز شهر بسیار زیاد بود. این تعطیلی ممکن است مقداری موجب تراکم شود اما نفی آن نیز بسیار بیشتر از روند قبلی خطرناک است.

وزارت بهداشت برای کاهش مرگ و میر ها چه برنامه ای دارد

این پیش بینی مهم ترین موضوع در شرایط کرونایی است. اما مهم‌ترین عملی که در این شرایط می‌توان پیش گرفت، تعطیل کردن است. البته موارد دیگر مثل بهداشت فردی، استفاده از ماسک و تست و قرنطینه کردن بیماران و مبتلایان نیز تاثیرگذار است. تعطیلات به این شرط می‌تواند تاثیرگذار باشد که مردم به سفر، دید و بازدید و دورهمی و حتی پارک نروند و از تردد جلوگیری کنند.

آیا امکان تعطیلی شهرهای بزرگ صحیح است

روسای دانشگاه‌ها در نامه‌ای مشترک این پیشنهاد را مطرح کردند. البته این پیشنهاد همراه با منع سفر، منع خروج و منع تردد خواهد بود ولی تا تصمیم‌گیری نهایی نشود و توسط رئیس محترم ستاد مقابله با کرونا یا دکتر رئیسی اعلام نشود صرفا گمانه‌زنی است.

در مورد تست‌های تشخیص سریع کرونا در چه مرحله ای هستیم

در وضعیت بسیار خوبی هستیم. دانشمندان و تولیدکنندگان اقدامات بسیار خوبی انجام دادند و امیدواریم محصولات تولید شده تا هفته بعد وارد سیستم بهداشتی و درمانی شود. این تست سریع همان ته حلق است که با تست خون و سرم تفاوت دارد و دارای حساسیت بسیار بالایی است. نتیجه تست نیز در کمتر از ۲۵ دقیقه مشخص می‌شود. همچنین سامانه‌هایی طراحی شده که به تمام مراکز اطلاع رسانی می‌کند و اگر کسی تستش مثبت شد، نمی‌تواند سوار قطار یا هواپیما شود.

آیا امکان خرید واکسنی که به تازگی تولید شده وجود دارد

ما همراه ۱۴۰ کشور دیگر متحد شدیم و ستاد مبارزه با کرونا مبلغی را پرداخت کرده است. سازمان بهداشت جهانی این واکسن را برای ۲۰ درصد مردم جهان تولید کرده که ایران جزء آنها است. همچنین اعلام شده شرکت دیگری نیز با همین تکنولوژی واکسنی را معرفی خواهد کرد اما به ‌رغم این دو واکسن در کشورها، ممکن است ما چند سالی درگیر این بیماری باشیم و هیچ راه حلی به جز مراقبت منظم و همیشگی نیست.

«خبرگزاری مهر»

ارسال نظر: