اسامی ۷ شهر فوق قرمز کرونایی ایران

کدخبر: 2366930

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شوط در آذربایجان غربی، پارس آباد در اردبیل، نطنز در اصفهان، خلیل آباد خراسان رضوی، راور در کرمان، بندر ترکمن در گلستان و رودبار گیلان ۷ شهرستان با وضعیت فوق قرمز هستند و روند بیماری در این شهرها صعودی بوده و متوقف نشده است و باید به آنها بسیار توجه کنیم.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا در گفت‌وگوی ویژه خبری شنبه ۱۵ آذر ۹۹ میزان شیوع کرونا در ایران را با دیگر کشورهای جهان مقایسه کرد و گفت: در امریکا اوج شدید کرونا و مرگ و میر در حال افزایش است و از ۲۸۰۰ مرگ عبور کردند، خیز دوم نسبت به خیز اول در انگلیس شدیدتر است و ۵۰۰ تا ۶۰۰ مرگ را تجربه می کنند و در آلمان خیز دوم بیماری خیلی شدیدتر است و مرگ بیش از ۴۲۰ نفر بوده و جمعیت مشابهی با ایران دارند.

او گفت: پیش بینی می شد ما در نیمه آذرماه مرگ و میر بیش از یک هزار مورد داشته باشیم اما خوشبختانه با همت مردم پیش بینی درباره ایران محقق نشد اما پیش بینی های برای سایر کشورها محقق شد. ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می دهد رعایت پروتکل ها چقدر موثر است.

معاون وزیر بهداشت درباره دلایل شیب نزولی کرونا در ایران در روزهای گذشته گفت: اعمال محدودیت‌ها در ایران، ۵ و ۱۴ آبان و یک آذر ماه بود و این اعمال محدودیت‌ها خیز بلند بیماری را شکاند و روند نزولی است.

او درباره صعود بیماری در ۵ استان گفت: در استان های اردبیل، قزوین، گلستان و گیلان و مازندران روند بیماری صعودی بوده و این روند صعودی در استان های شمالی مربوط به سفرهای ۴ هفته پیش مردم به این استان هاست.

رئیسی ۷ شهر را فوق قرمز اعلام کرد: شوط در آذربایجان غربی،پارس آباد در اردبیل، نطنز در اصفهان، خلیل آباد خراسان رضوی، راور در کرمان، بندر ترکمن در گلستان و رودبار در گیلان ۷ شهرستان با وضعیت فوق قرمز هستند و روند بیماری در این شهرها صعودی است و متوقف نشده است و باید به آنها بسیار توجه کنیم.

سخنگوی ستاد ملی کرونا همچنین وضعیت ۱۱ شهر را ناپایدار اعلام کرد: ساری، آمل و بهشهر در استان مازندارن، رشت در گیلان، فاروج در استان خراسان شمالی، فارسان در استان چهارمحال و بختیاری، سنقر و هرسین در کرمانشاه، گرگان و آق قلا در گلستان و نایین در استان اصفهان ۱۱ شهرستان با وضعیت ناپایدار هستند و روند بیماری در این شهرها متوقف شده اما نزولی نشده است. در این شهرها میزان رعایت دستورالعمل‌ها به حد لازم نرسیده است و شاهد مهمانی و دورهمی و ترددهای غیر ضروری در این شهرها هستیم.

او درباره فراوانی شهرستان‌های قرمز در استان‌ها گفت: استان فارس با ۱۱ شهر، گلستان با ۹ شهر، مازندران با ۶ شهر، قزوین با ۵ شهر، اصفهان با ۴ شهر، گیلان با ۴ شهر، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان رضوی و خراسان شمالی با ۳ شهر بیشترین شهرهای قرمز را دارا هستند.

به گفته رئیسی در دو هفته گذشته ۳۰ هزار خودرو با دوربین و ۱۴ هزار خودرو دستی در هنگام ورود به شهرهای قرمز جریمه شدند و ۸۴۰۰ تخلف برای خودروها در شهرهای قرمز ثبت شده است: در این مدت تصادف منجر به فوت ۴۵ درصد، تصادف جرحی ۳۳ درصد و تصادف خسارتی ۵۰ درصد در دوران ۲ هفته محدودیت کرونایی کاهش پیدا کرد.

معاون وزیر بهداشت همچنین گفت: ۳۱ میلیون استعلام گرفته شده و ۴۶۳۷ نفر مبتلا به کرونا قصد داشتند که قصد سفر داشتند، شناسایی شدند که مانع از سفر آن‌ها می‌شویم و جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای متخلفان اعمال می‌شود و این متخلفان به قرنطینه منتقل می‌شوند. ۲۵ هزار پیامک نقض قرنطینه به بیماران کرونایی ارسال شده است.

رئیسی درباره واکسن کرونا و آنفلوآنزا گفت: واکسن آنفلوانزا، چون فصل سرما را در پیش داریم برای بیماران زمینه‌ای توصیه می‌شود. درباره واکسن کرونا ما بحث تولید داخل را دنبال می‌کنیم و ۲ شرکت دانش بنیان خوب پیشرفته اند و ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز در یک مرحله و ۲۱ میلیون دوز از مسیر دیگری در مرحله دوم از خارج کشور تامین خواهیم کرد.

«خبرگزاری صدا و سیما»

ارسال نظر: