فرایند واردات واکسن کرونا در کشور هرچه سریع‌تر انجام شود

کدخبر: 2367560

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران به عنوان یک مطالبه عمومی و بهداشتی درمانی درخواست کرد که مسوولان در اسرع وقت نیازهای واکسیناسیون مورد لزوم کشور را فعلا از مسیر واردات تامین کنند.

دکتر علیرضا زالی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کارهای خوبی در زمینه تولید واکسن ایرانی کرونا در حال انجام است، گفت: جمعی از متخصصان، محققین و پژوهشگران کشور به صورت شبانه روزی در حال تلاش هستند تا با حداقل امکانات و در سخت ترین شرایط نسبت به تهیه واکسن انسانی مقابله با کرونا اقدام کنند. با این حال از آنجاکه فرایند تولید واکسن، پروسه‌ای زمان بر است و ما نیز باید هرچه زودتر بتوانیم به خصوص گروه‌های پر خطر و گروه های ارائه دهنده خدمات در کشور را واکسینه و مصون سازی کنیم؛ تا تحقق واکسن تولید داخل لازم است که به قدر مکفی و در جهت و رفع نیازهای عاجل، فرایند واردات واکسن در اسرع وقت در کشور انجام شود.

وی افزود: به عنوان یک مطالبه عمومی و بهداشت و درمانی از ریاست جمهور، مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی، وزیر امور خارجه و سایر عزیزان درخواست می‌کنم که همه تلاش خود را بگیرند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان توزیع واکسن مورد تایید وزارت بهداشت برای آحاد مختلف مردم فراهم شود.

وی با بیان اینکه به به نظر می‌رسد کشورهای منطقه در حال مصون‌سازی های عمومی هستند، گفت: لازم است به دلیل شرایط پیچیده این بیماری در منطقه، کشور ما نیز هر چه سریع‌تر با یک فرایند چابک‌تر و چالاکی بیشتر از تمام ظرفیت‌های بین المللی خود استفاده کرده و در اسرع وقت نیاز های واکسیناسیون مورد لزوم را فعلاً از مسیر واردات تامین کند؛ طبیعتا این به معنای نفی حرکت جهادی و حرکت پر شتاب برای دستیابی به واکسن داخلی نیست، اما چون این فرآیند زمان بر است و در حوزه کرونا هر روز که مداخلات سریع‌تر انجام شود، زودتر می‌تواند به نجات جان افراد و شکستن زنجیره انتقال کمک کند، لذا در خواست ما اقدام در این جهت است.

زالی با اشاره به مسیر و بازار رقابتی خرید واکسن در دنیا، عنوان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا میزان واکسن مورد نیاز خود را به حد مورد نظر کشور خریداری کرده اند، بنابراین باید تلاش شود که هر چه سریع‌تر ما نیز بتوانیم نیاز به واکسن را از طریق واردات مکفی و با کفایت تامین کنیم.

«خبرگزاری ایسنا»

ارسال نظر: