محدودیت‌های تردد شبانه تا چه زمانی ادامه دارد؟

کدخبر: 2368478

به گفته معاون بهداشت وزیر بهداشت، تا پایان سال محدودیت های ترددی شبانه ادامه خواهد داشت.

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت امروز یکشنبه در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به محدودیت های شبانه گفت: اگر به اصل چرایی محدودیت برگردیم، پاسخ سوال داده می‌شود. محدودیت چرا ایجاد می‌شود؟ زیرا ما از آن شاخص‌ها و فاکتورهایی که باعث شیوع و بروز بیشتر بیماری می‌شود، جلوگیری کنیم. تنها دلیل محدودیت‌های شبانه این است که طبق برآوردی که تمامی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام دادند، به عنوان کم هزینه‌ترین و موثرترین عاملی است که مانع دورهمی‌های خانوادگی در درصد بسیار بالا می‌شود.

رئیسی اظهار کرد: بنابراین محدودیت‌ها تا زمانی ادامه دارد که موثر باشد. فصل زمستان ویژگی‌های خاصی دارد و با توجه به سرد بودن هوا در و پنجره بسته است، تهویه مناسب وجود ندارد و اگر دورهمی اتفاق بیفتد، میزان انتشار بیماری بالا می‌رود. حال این محدودیت در این شرایط می‌تواند در کاهش دورهمی‌های خانوادگی موثر باشد و ادامه خواهد داشت. قبلا در شهرهای قرمز این محدودیت وجود داشت و پیشنهاد دادیم در شهرهای زرد هم انجام شود و به عبارتی در کل کشور محدودیت تردد شبانه از ساعت ۹ شب به بعد انجام می‌شود.

این معاون وزیر بهداشت بیان کرد: یکی از موضوعات در این پاندمی بحث تغییر سبک زندگی است که بسیاری از عادات و رفتارهای قبل از کرونا را دیگر نداریم. حال برخی از این تغییرات موقت است، اما برخی از تغییرات بعد از کرونا هم فکر می‌کنم به همین شکل ادامه یابد. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۷ در فصل آنفلوآنزا کسی ماسک نمی‌زد و یا در حالت سرماخوردگی افراد دست می‌دادند و روبوسی می‌کردند، اما در حال حاضر دیگر شاهد این رفتارها نیستیم و امیدواریم این رفتارها بعد از کرونا هم ادامه یابد؛ بنابراین فکر می‌کنم محدودیت‌های تردد شبانه تا پایان امسال ادامه یابد.

«خبرگزاری ایسنا»

ارسال نظر: