جهانپور: واکسن کرونا در ناصرخسرو تقلبی است

کدخبر: 2368588

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با بیان اینکه واکسن کرونا در ناصرخسرو وجود خارجی ندارد، گفت: مردم فریب افراد سودجو را نخورند.

کیانوش جهانپور، در خصوص اخبار منتشره درباره فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو با بیان اینکه افراد سودجو و فرصت طلب با سوءاستفاده از نگرانی و نیاز مردم در خصوص واکسن کرونا در بسیاری از کشورها در فضای مجازی و یا حتی بازار سیاه مبادرت به کلاهبرداری می‌کنند، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی از آمریکای شمالی و اروپای غربی که در روزهای گذشته در رسانه‌ها درج شده، به چنین موضوعی هم اشاره شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه در کشور ما هم در فضای مجازی و بازار سیاه (ناصرخسرو) به چنین شایعاتی دامن زده شد، اما اطلاعات میدانی حاکی از آن است که به هیچ وجه چنین موضوعی صحت ندارد.

جهانپور ضمن هشدار به مردم با تاکید بر اینکه شهروندان به هیچ وجه تحت تأثیر شایعات فروش واکسن کرونا در بازار سیاه قرار نگیرند، عنوان کرد: اگر کالایی با برچسب واکسن کرونا و آنفلوانزا در بازار سیاه یا فضای مجازی به فروش رسید، تقلبی است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه واکسن کرونا در ناصرخسرو وجود خارجی ندارد، بیان کرد: با توجه به زنجیره سرد، نحوه حمل، نگهداری و انتقال واکسن‌های کووید ۱۹ بسیار بعید است، حتی اگر واردات انجام شود آنچه که در بازار سیاه عرضه می‌شود، سالم و قابل مصرف نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه زنجیره انتقال واکسن کرونا به کشور خاص است، عنوان کرد: تهیه این واکسن در بازارهای غیررسمی اثربخشی ندارد و مصرف آنها منجر به عوارض جدی و مرگ خواهد شد، در همین راستا به مردم عزیز هشدار می‌دهیم به هیچ وجه تحت تأثیر القائات یا تبلیغاتی که ممکن است در برخی محافل فضای مجازی دیده می‌شود، قرار نگیرند.

جهانپور تصریح کرد: قطعاً واکسن از مبادی رسمی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و در این خصوص اطلاع رسانی می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به این نکته که واکسن کرونا یک فرآورده بیولوژیک است و شرایط خاصی برای نگهداری آن باید لحاظ شود، به چگونگی پیگیری تخلفات صورت گرفته در این حوزه اشاره و خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت و نیروهای انتظامی، نظامی و دستگاه قضا به تخلفات رسیدگی خواهند کرد.

وی در ادامه گفت: مردم آگاه باشند چه در بازار داخل و چه در خارج از کشور غیر از زنجیره‌های اصلی توزیع، از مبادی غیر رسمی دارو و واکسن تهیه نکنند.

جهانپور در پایان با اشاره به آمادگی سامانه تلفنی ۱۹۰ وزارت بهداشت برای پیگیری تخلفات اینچنینی، یادآور شد: هموطنان می‌توانند تخلفات را با سامانه‌های تلفنی مربوطه به اطلاع نیروی انتظامی و پلیس سایبری کشور برسانند و در نهایت دستگاه قضا با متخلفان برخورد خواهد کرد.

«خبرگزاری مهر»

ارسال نظر: