ارز ۴۲۰۰ تومانی در سفره مردم دیده نمی شود

کدخبر: 2368622

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که ارز ۴۲۰۰ تومانی در سفره مردم دیده نمی شود گفت: اگر دولت به دنبال حمایت از مردم است باید یارانه این بخش را به صورت مستقیم به خود مردم دهد.

بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره حذف ارز 4200 تومانی گفت: ارز 4200 تومانی در سفره مردم دیده نمی شود. اگر دولت به دنبال حمایت از مردم است باید یارانه این بخش را به صورت مستقیم به خود مردم دهد. حذف ارز 4200 تومانی درحوزه کالاهای اساسی قدرت خرید مردم را بیشتر خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: به این صورت که منابع مالی حاصل از حذف ارز 4200 تومانی را می توان به نیازمندان و دهک های آسیب پذیر به صورت مستقیم در قالب یارانه نقدی پرداخت کرد و آن ها مایحتاج زندگی خود را تامین کنند.

نماینده مردم سبزوار با بیان اینکه در حوزه نهاده های دامی شاهد ناکارآمدی ارز 4200 تومانی بوده ایم، گفت: درحال حاضر نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی وارد بازار می شوند ولی شاهد کاهش قیمت مرغ نیستم. توزیع نهاده ام دارای انحراف می باشد و از چرخه قانونی خود خارج می شود و در بازارهای موازی به صورت آزاد فروخته می شود.

وی در ادامه افزود: باتوجه به محدودیت های فروش نفت، تامین منابع ارزی، ارز 4200 تومانی هم مبهم خواهد بود. دولت قطعا نمی تواند این میزان ارز را از محل فروش نفت تامین کند.

محبی در پایان تصریح کرد: حذف ارز 4200 تومانی حقوق ورودی گمرک هم باید در دستور کار دولت قرار گیرد. مبنا حقوق ورودی گمرک در حین ترخیص کالا باید ارز نیمای باشد. به نظر می‌رسد دولت اراده‌ی محکمی برای ایجاد تحول و تغییر در بودجه نداشته اما مجلس قطعاً وظیفه دارد که این مسیر را دنبال کند.

 

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: