فشار به پامپئو برای محکوم کردن ترامپ

کدخبر: 2368715

ده‌ها دیپلمات آمریکایی از وزیر امور خارجه آمریکا خواسته‌اند که نقش «دونالد ترامپ» در «حمله خشونت‌آمیز» هواداران وی به کنگره را محکوم کند.

بر اساس یادداشتی که شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به دست آورده، حدود ۱۰۰ دیپلمات آمریکایی از «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا خواسته‌اند که نقش «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور در «حمله خشونت‌آمیز» هوادارانش به کنگره را محکوم کند.

به نوشته خبر‌گزاری «اسپوتنیک»، در بخشی از یادداشت این دیپلمات‌های آمریکایی آمده است: «وزارت خارجه باید علناً نقش رئیس‌جمهور ترامپ در حمله خشونت‌امیز علیه دولت آمریکا را محکوم کند و همچنین باید از رئیس‌جمهور ترامپ هم نام ببرد.»

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: «بسیار مهم است که ما (دیپلمات‌های آمریکایی) به جهانیان بگوییم که در نظام ما، هیچ کسی حتی رئیس‌جمهور بالاتر از قانون نیست و از انتقاد عمومی مصون نمی‌باشد.»

این دیپلمات‌های آمریکایی در یادداشت خود نوشته‌اند که ترامپ حامیان خود را به «یورش علیه کنگره آمریکا تشویق کرده است و این حمله به نظام دموکراتیک و تصویر ما در خارج از کشور آسیبی غیر‌قابل محاسبه وارد کرده است.»

آنها همچنین اذعان کرده‌اند که ترامپ در ایجاد اختلال در روند ۲۲۰ ساله انتقال مسالمت‌آمیز قدرت بین احزاب سیاسی در جریان انتخابات آمریکا نقشی اساسی داشته است.

با وجود اینکه ترامپ بعد از شکست در انتخابات در روند انتقال قدرت به «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا سنگ‌اندازی کرده بود اما وی پنجشنبه هفته گذشته متعهد شد که انتقال قدرت بدون درد‌سر صورت می‌گیرد.

وی همچنین در محکوم کردن حملات هوادارانش به ساختمان کنگره گفت که از اعمال این خشونت‌ها، خشمگین شده است.

چهارشنبه شب در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند.

در جریان این حمله چهار نفر کشته شده و ۱۴ مأمور پلیس واشنگتن مجروج شدند. به گفته سخنگوی اداره پلیس پایتخت آمریکا تا کنون ۵۲ در نفر از این مهاجمین بازداشت شده‌اند.

هنگام وقوع این حمله، جلسه مشترک کنگره لغو اما پس از ساعاتی از سر گرفته شد. در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲ رأی الکترال پیروز شد و رسماً به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفت.

در پی اقدام ترامپ در تشویق و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، قانونگذاران آمریکایی به فکر استیضاح وی افتادند و اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس لایحه استیضاح ترامپ را به خاطر سوء استفاده از قدرت و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، منتشر کردند.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: