وزیر صمت: موافق قیمت‌گذاری دستوری نیستم

کدخبر: 2368834

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به هیچ وجه موافق قیمت‌گذاری دستوری نیستم و نبوده‌ام و بحث شیوه‌نامه است که این شیوه‌نامه قبل از من توسط سرپرست وزارت صمت به ستاد اقتصادی دولت برده شده بود و اساسا در همه بورس‌های دنیا هم یک قیمت پایه تعیین می‌کنند، لذا قیمت دستوری در کار نیست و ما مدافع سهامداران خرد هستیم.

علیرضا رزم حسینی امروز در بیست و چهارمین مراسم روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی ایران گفت: فرصت خدمت من در این دوره در وزارت صمت کوتاه است و لذا فرصت برای اینکه این وزارتخانه پیر و با ساختار بی انگیزه را تبدیل به یک سازمان نوپا، کوچک و کم کارمند کنم در این فرصت کوچک به هیچ وجه امکان پذیر نیست،اما سعی کردیم که در این دوره کوتاه سعی کردیم، با همکاری و تعامل با رئیس بانک مرکزی اقداماتی مختصر در مورد رفع تعهد ارزی و رفع اتهام از پرونده‌های صادرکنندگان  شریف و متعهد انجام شود که خوشبختانه امروز مجاز شدند که ارز خودشان را یا در سامانه نیما عرضه کنند یا به عنوان واردات از محل صادرات رفع تعهد ارزی کنند و در سامانه جامع تجارت این اقدامات در حال اجرا است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از 11 آبان ماه امسال در مقایسه با سال گذشته میانگین واردات روزانه ما از 95 هزار تن به 101 هزار تن رسیده و در مواردی نیز میانگین واردات ما به 380 هزار تن رسیده که عمده این‌ها کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات است.

رزم حسینی در رابطه با تکمیل مصوبه یکصد و هفتاد و هفت بیان داشت: در این باره با نمایندگان همه دستگاه‌های مسئول در این کار به اجماع رسیده ایم و روز گذشته قرار بود که مصوبه تکمیلی در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود و احتمال فردا یا هفته آینده این مصوبه در ستاد اقتصادی دولت مطرح می‌شود. 

وی بیان داشت: از 22 آبان ماه با اجرایی شدن مصوبه ستاد اقتصادی دولت حدود 10 میلیارد و 300 میلیون دلار در سامانه جامع تجارت پرونده ثبت شده و از این مقدار حدود 3 میلیارد دلار ثبت سفارش نهایی شده است و براین اساس فکر می‌کنم حتما تا پایان سال افزایش صادرات خواهیم داشت و تراز تجاری منفی ما جبران خواهد شد و حتی امیدوارم که تراز تجاری ما مثبت شود. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: ما خودمان را نیازمند می‌دانیم که با بخش خصوصی مشورت کنیم و در تمام موضوعات این کار را انجام می‌دهیم، بنابراین تا امروز به لطف خداوند از صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه جلوگیری کرده‌ایم و این کار را ادامه می‌دهیم و سعی می‌کنیم که سیاست‌های صادراتی کشور با ثبات تر برای فعالان اقتصادی باشد. 

وی با بیان اینکه شفاف سازی و اطلاع رسانی به موقع در دستور کار ما قرار دارد، بیان داشت: ما بنگاه خبرپراکنی در وزارت صمت نداریم و دیگران الحمدالله دارند و امیدواریم که اطلاع رسانی زیر سوال نرود و دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم. 

رزم حسینی بیان داشت: ما منع صادراتی نداریم و در کالایی منع صادراتی ایجاد نکرده‌ایم که برخی بخشنامه ها مربوط به گذشته است و در خصوص فولاد هم باید بگویم که به هیچ وجه موافق با قیمت‌گذاری دستوری نیستم و نبوده‌ام و بحث شیوه نامه است که این شیوه نامه قبل از من توسط سرپرست وزارت صمت به ستاد اقتصادی دولت برده شده بود و اساسا در همه بورس دنیا هم یک قیمت پایه تعیین می‌کنند، لذا قیمت دستوری در کار نیست و ما مدافع سهامداران خرد هستیم. 

 

منبع: فارس
ارسال نظر: