«ویلیام برنز» گزینه انتخابی بایدن برای ریاست «سیا»

کدخبر: 2368853

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا «ویلیام برنز» نفر دوم وزارت خارجه این کشور در دولت اول باراک اوباما را به عنوان رئیس سیا به مجلس سنا معرفی کرد.

در حالی که ۹ روز تا برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا باقی است، گزینه نهایی او برای ریاست بر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام شد.

طبق گزارش سی‌ان‌ان‌، جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا «ویلیام برنز» را به عنوان گزینه خود برای ریاست بر سیا به سنای این کشور معرفی کرد.

این رسانه نزدیک به دموکرات‌ها در آمریکا گزارش داد، ویلیام برنز یک «دیپلمات کارکشته و مورد احترام» است و در دولت‌های آمریکا از زمان رونالد ریگان تا باراک اوباما در مناصب مختلف این وزارتخانه کار کرده است.

جو بایدن با صدور یک بیانیه ضمن تایید گزارش‌ها درباره انتخاب ویلیام برنز به عنوان گزینه مدنظر او برای ریاست بر سیا اعلام کرد: «مردم آمریکا با حضور او در مقام رئیس سیا، آرام خواهند خوابید».

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در این بیانیه ویلیام برنز را  یک «دیپلمات نمونه» و دارای دهه‌ها تجربه در زمینه مسائل جهانی توصیف کرد.

در صورت تایید صلاحیت برنز به عنوان رئیس سیا در سنای آمریکا، او اولین کسی خواهد شد که با تجربه کار در وزارت خارجه به ریاست این نهاد اطلاعاتی مشغول می‌شود.

در ابتدای دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا که واپسین روزهای حضورش در قدرت را طی می‌کند، وی «مایک پامپئو» را که رئیس سیا در دولت او بود به عنوان وزیر خارجه تعیین کرد.

«ویلیام جوزف برنز» که ۶۴ ساله است، در حال حاضر رئیس اندیشکده «موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی» در پایتخت آمریکا است.

برنز از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ در زمان دولت باراک اوباما قائم مقام (نفر دوم) وزارت خارجه آمریکا بود و در همین سال بعد از ۳۳ کار در این وزارتخانه، اعلام بازنشستگی کرد.

وی از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ سفیر آمریکا در اردن، از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ دستیار وزیر خارجه در امور خاور نزدیک، ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ سفیر آمریکا در روسیه و ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به عنوان معاون امور سیاسی وزیر خارجه آمریکا فعالیت داشت.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: