کاهش ۲۰ درصدی جایجایی بیماران کرونایی در پایتخت

کدخبر: 2368935

رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح شهید سلیمانی از کاهش انتقال بیماران کرونایی با آمبولانس در پایتخت خبر داد و گفت: استفاده از آمبولانس ها برای جابه جایی بیماران کرونایی در پایتخت یک پنجم شده است.

پیرحسین کولیوند اظهار داشت: در گام چهارم ارائه خدمات به بیماران کرونایی، وزارت بهداشت عملیات جدیدی را با همکاری بسیج شروع کرد که البته تمامی دستگاه‌ها پای کار آمدند.

وی افزود: حدود شش راهبرد برای این کار در نظر گرفتیم که نخستین راهبرد ما تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود.

رئیس اورژانس کشور تصریح کرد: انجام تست‌های گسترده و هدفمند از افرادی که با بیماران کرونایی در ارتباط بودند، دومین راهبرد و بیمار یابی فعال، جداسازی و رهگیری هوشمند سومین راهبرد ما بود.

کولیوند گفت: آموزش و اطلاع رسانی و همچنین حفاظت از گروه‌های آسیب پذیر هم مانند سالمندان، بیماران دارای بیماری مزمن و حاد و مادران باردار از دیگر راهبردهای ما بودند.

وی ادامه داد: همچنین فرآیندهای رهگیری و ارائه خدمات سرپایی کمک کرد تا بستری‌ها در بیمارستان‌ها کم شود.

تشریح اقدامات انجام شده در طرح سراسری شهید سلیمانی

رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا (طرح شهید قاسم سلیمانی) به اجرای طرح شهید سلیمانی برای کاهش شیوع بیماری کرونا در کشور اشاره و تأکید کرد: در طرح شهید سلیمانی سه تیم تشکیل دادیم. هر کدام از این تیم‌ها در قالب اولویت‌های اصلی که شامل حمایت، مراقبت و نظارت بودند فعالیت کردند.

کولیوند با اشاره به عملکرد تیم‌های حمایتی در طرح شهید سلیمانی خاطرنشان کرد: اغلب بسیجیان به ویژه بسیج جامعه پزشکی در تیم‌های حمایتی فعالیت کردند، اهدافشان هوشمند و هدفمند بود و در کنار خدماتی که به بیماران مبتلا به کرونا می‌دادند، به فکر تغذیه و اقتصاد خانواده‌های درگیر و آسیب دیده از این بیماری هم بودند.

وی تصریح کرد: تیم بعدی، تیم‌های مراقبتی است که وزارت بهداشت اعم از معاونت بهداشت و درمان، اورژانس و دیگر زیرمجموعه‌ها همگی فعال بودند و تمام وقت خود را به بیماران اختصاص می‌دادند.

رئیس قرارگاه شهید سلیمانی گفت: مدیران و فرماندهان در تیم‌های مراقبتی، اعضای تیم را به دقت انتخاب می‌کردند و افرادی را که رصد می‌کردند تا زمان بهبودی کامل رها نمی‌کردند.

کولیوند افزود: دوستان هلال احمر نیز با کمک سایر همکاران ما در وزارت بهداشت در تیم‌های نظارتی فعال بودند و بر عملکرد دستگاه‌ها، تاکسیرانی، اتوبوسرانی، فرودگاه‌ها، فروشگاه‌ها و غیره نظارت می‌کردند. آموزش‌های لازم را به آنان می‌دادند و حتی اگر نیاز می‌شد، نهاد یا مغازه متخلف را پلمپ می‌کردند.

وی ادامه داد: زمانی که خودمان را با کشورهای پیشرفته دنیا مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که در مهار این بیماری وضعیت خوبی داریم. با اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی هر کسی هر کاری را بلد بود، دریغ نکرد. افرادی که مهمانسرا و مراکز سیاحتی داشتند هم این محل‌ها را در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار دادند.

کاهش آمار فوتی‌ها و مبتلایان به ویروس کرونا فراتر از انتظار ما بود

کولیوند گفت: ما پیش بینی می‌کردیم در طرح شهید قاسم سلیمانی در ماه اول ۱۰ درصد کاهش فوتی و ۳۰ درصد کاهش بستری‌ها را داشته باشیم اما براساس آماری که اعلام شد دریافتیم که در همین ماه اول ۸۰ درصد در بخش بستری‌ها و ۷۵ درصد در تعداد فوتی‌ها کاهش پیدا کردیم.

وی اظهار داشت: در اورژانس هم کار سبک تر شد و بعد از ماه‌ها می‌توانیم به همکارانمان در بخش اورژانس مرخصی بدهیم. ما در ماه‌های اول این بیماری در قسمت دیسپچ دو برابر نیرو قرار داده بودیم اما الان شرایط آرام تری نسبت به دو ماه قبل داریم.

رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا (طرح شهید قاسم سلیمانی) گفت: ما در تهران ۵۰ آمبولانس را برای انتقال و جابجایی بیماران کرونایی اختصاص داده بودیم که در حال حاضر با بهبود شرایط روزانه ۱۰ تا از این آمبولانس‌ها به کار گیری می‌شود یعنی آمار استفاده از آمبولانس بیماران کرونایی به یک پنجم رسیده است.

کولیوند در پایان و با اشاره به اینکه شدت بیماری کرونا در کشور کم شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس آمار بالغ بر ۸۵ الی ۹۰ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: