یک زن معلول ذهنی در آمریکا اعدام شد

کدخبر: 2369016

یک زن معلول ذهنی، نخستین زن اعدام شده در قالب اعدام‌های فدرال آمریکا پس از ۶۷ سال شد.

«لیزا مونتگمری»، زنی که روز چهارشنبه، ۲۴ دی، حکم اعدام فدرال در مورد وی اجرا شد، نخستین زن آمریکایی اعدام شده در هفت دهه اخیر است.

به گزارش «یو اس اِی تودی»، برای نخستین بار در ۶۷ سال گذشته، حکم اعدام فدرال آمریکا برای یک زن، ساعت ۱:۳۱ بامداد امروز به وقت محلی در زندان «تره هوت» ایالت «ایندیانا»، محل اجرای احکام اعدام فدرال، اجرا شد.

مونتگمری ۵۲ ساله، یازدهمین زندانی بود که پس از اعلام از سرگیری اعدام‌های فدرال توسط «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا پس از وقفه‌ای ۱۷ ساله، با تزریق کُشنده اعدام شد.

اعدام مونتگمری که براساس برنامه ریزی‌ها باید ۱۲ ژانویه (۲۳ دی) انجام می‌شد، به دلیل اختلاف نظر در مورد وضعیت معلولیت ذهنی وی با تعویقی چند ساعته اجرا شد.

پیشتر نیز اجرای حکم اعدام وی به دلیل ابتلا به بیماری «کرونا» به تعویق افتاده بود.

وی نخستین زندانی از ۳ زندانی در صف اعدام فدرال است که تا پیش از اجرای مراسم تحلیف «جو بایدن»، در ۲۰ ژانویه (اول بهمن) اعدام می‌شوند.

وکلای مونتگمری با ارائه مدارک و مستنداتی اعلام کرده بودند که وی با معلولیت ذهنی به دنیا آمده و پس از آن نیز بارها مورد سوءرفتار جنسی قرار گرفته بود.

همین امر سبب عدم تعادل و توانایی ذهنی و روانی وی بوده است؛ آنها خواهان تغییر حکم مونتگمری از اعدام به حبس ابد بودند.

۲ اعدام فدرال باقی مانده که برای آخر هفته جاری در نظر گرفته شده بودند، به دلیل ابتلای محکومان به کرونا فعلا متوقف شده اند.

 

منبع: میزان
ارسال نظر: