پولیتیکو: سفر تیم بایدن به واشنگتن با قطار لغو شد

کدخبر: 2369132

در حالی که قرار بود تیم رئیس جمهور منتخب آمریکا روز دوشنبه با قطار از کارولینای شمالی به واشنگتن سفر کنند به دلایل امنیتی این سفر لغو شده است.

برنامه تمرین مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا که قرار بود روز یکشنبه در واشنگتن برگزار شود به دلیل نگرانی‌های امنیتی به تاخیر افتاده است.

به گزارش نشریه پولیتیکو، پس از آشوب‌های هفته پیش در واشنگتن، نیروهای امنیتی محوطه کنگره را مسدود کرده و انتظار می‌رود که بیش از 20 هزار نیروی امنیتی در این منطقه مستقر شوند.

نمایندگان ارشد و مقامات امنیت داخلی آمریکا درباره افزایش نگرانی‌ها در خصوص مراسم تحلیف بایدن هشدار داده و پلیس فدرال نیز چند روز پیش درباره امکان اعتراضات مسلحانه در تمامی 50 ایالت آمریکا هشدار داده‌اند.

بر اساس اعلام چند منبع، برنامه تمرین مراسم تحلیف بایدن به دلیل امنیتی از روز یکشنبه به روز دوشنبه به تعویق افتاده است.

از سوی دیگر،‌ تیم دولت جو بایدن که تصمیم داشتند روز دوشنبه سفر خود را از ویلمینگتون ایالت کارولینای شمالی به واشنگتن با قطار آغاز کنند، به دلیل افزایش نگرانی‌های امنیتی این سفر را لغو کرده‌اند.

کمیته مراسم تحلیف ریاست جمهوری از اظهار نظر درباره تغییر ایجاد شده خودداری کرد و کمیته مشترک کنگره و سرویس امنیتی آمریکا نیز به سوالات در این زمینه پاسخی نداده‌اند.

از سوی دیگر، در پی افزایش نگرانی‌های امنیتی درخصوص حمله مجدد هواداران «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به کنگره آمریکا حین برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید، نیروهای گارد ملی واشنگتن مجوز استفاده از تسلیحات مرگبار دریافت کردند.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، مرکز فرماندهی گارد ملی روز پنجشنبه در بیانیه‌ای نوشت: «در تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۲۱ به نیروهای گارد ملی مجوز حمل سلاح داده شد تا از پلیس پایتخت در حفاظت از کنگره و اعضا و کارکنان آن، پشتیبانی کنند».

سخنگوی گارد ملی درباره این بیانیه در مصاحبه با شبکه «سی‌اِن‌اِن» گفت، مجهز شدن نیروهای گارد ملی به سلاح گرم، به درخواست مقامات فدرال و با تأیید «رایان مک‌کارتی» وزیر ارتش که نظارت مستقیم بر گارد ملی واشنگتن دارد، صورت گرفته است.

حدود پانزده هزار نیروی گارد ملی آمریکا در واشنگتن دی‌سی مستقر شده‌اند تا امنیت برگزاری مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب را تأمین کنند و گفته می‌شود پنج هزار نیروی دیگر به آن‌ها ملحق خواهند شد.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: