واردات شیر خشک صنعتی با تغییر کد تعرفه!

کدخبر: 2369457

با وجود ممنوعیت واردات شیر خشک صنعتی، اما در ۸ ماه نخست امسال بیش از ۱۱۷ تن از این کالا به کشور وارد شده است.

اخیرا گمرک ایران آمار واردات ۸ ماه نخست امسال را در پرتال رسمی خود منتشر کرده که در این آمار کالا‌های وارداتی به چشم می‌خورد که هیچ نیازی به واردات آن‌ها نیست و توان تولیدی‌های ایرانی تمام نیاز داخل را بر طرف می‌کند.

همچنین در این بین کالا‌هایی به کشور وارد شده اند که پیش از امسال واردات آن‌ها ممنوع اعلام شده بود به عنوان مثال در آخرین لیست منتشره از سوی گمرک، واردات شیر خشک صنعتی به چشم می‌خورد این در حالی است که این کالا در لیست کالا‌های ممنوعه ورود به کشور وجود دارد.
لیست کالا‌های ممنوعه وارداتی در حالی تنظیم شده که کارشناسان نهاد‌های مختلف دولتی و خصوصی تشخیص داده اند، هیچ نیازی به دلیل توان‌های داخلی، به واردات کالای مورد نظر وجود ندارد پس ورود آن از کشور‌های دیگر می‌تواند به بخش تولید و توزیع کشور ضربه وارد کند.

در ۸ ماه نخست امسال ۱۱۷ هزار کیلو شیر خشک صنعتی به ارزش ۳۷۲ هزار و ۵۴ دلار و ارزش ریالی ۱۵ میلیارد و ۶۲۶ میلیون و ۲۶۹ هزارو ۳۸۳ ریال از کشور امارات متحده عربی به کشور وارد شده است.

این واردات ممنوعه در حالی است که این کالا در مناطق ویژه اقتصادی ترخیص نشده و مستقیما در گمرک استان قزوین ترخیص شده است و با توجه به اینکه استان قزوین مرز خارجی با کشور‌های اطراف ندارد، به نظر می‌رسد مستقیما هوایی وارد شده است.

بر اساس این گزارش، شاید این ۳۷۲ هزار دلار در نگاه اول در مقایسه با واردات‌های پر حجم دیگر کم به نظر برسد، اما می‌تواند سرمایه قابل توجهی برای راه اندازی واحد تولیدی باشد. نکته قابل توجه این واردات این جاست که کالای مورد نظر پس از اعلام ممنوعین واردات کد تعرفه خود را تغییر داده و همان طور که در عکس‌های زیر قابل مشاهده است، انجام واردات صورت گرفته است.

 

13304239_334

حجم وارد شده در ۸ ماه نخست امسال

 

13304240_322

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر: