حقوقدان عراقی: دستگاه قضایی عراق می‌تواند حکم اعدام ترامپ را بگیرد

کدخبر: 2369479

حقوقدان عراقی می‌گوید که با خروج «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا از کاخ سفید و جرم قتل عمد او در ترور فرماندهان پیروزی بر داعش، امکان صدور حکم اعدام او از سوی دستگاه قضایی عراق وجود دارد.

«علی التمیمی» حقوقدان عراقی بار دیگر تاکید کرد که بر اساس حکم قضایی صادر شده از سوی دستگاه قضایی عراق درباره «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا، احتمال صدور حکم اعدام برای او وجود دارد چرا که او دستور مستقیم ترور فرماندهان پیروزی بر داعش و همرزمانشان در نزدیکی فرودگاه بغداد را صادر کرده است.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: دستگاه قضایی عراق طبق ماده ۴۰۶ قانون مجازات این کشور، قرار بازداشت ترامپ را به جرم قتل عمد صادر کرد. جرمی که مجازات آن می‌تواند اعدام باشد.

التمیمی افزود: دادستانی عراق می‌تواند قرار بازداشت صادر شده در حق ترامپ را از طریق پلیس بین‌الملل (اینترپل) به ویژه اکنون که این جنایتکار، کاخ سفید را ترک کرده، اجرایی کند.

وی تصریح کرد: یک توافقنامه میان بغداد و واشنگتن درباره مبادله افراد تحت تعقیب دو طرف از طریق اینترپل وجود دارد. قرار بازداشت ترامپ می‌تواند از طریق سازمان ملل نیز پیگیری کند چون اقدام صورت گرفته از سوی ترامپ در واقع نقض حاکمیت عراق و نقض منشور سازمان ملل به شمار می‌آید.

این حقوقدان عراقی پیشتر نیز پیشنهاد اجرای قرار بازداشت ترامپ از طریق اینترپل (پلیس بین‌الملل) را داده بود.

 شورای عالی قضای عراق صبح پنج‌شنبه (۷ ژانویه) گذشته طی بیانیه‌ای اعلام کرد که  دادگاه تحقیق «الرصافه» عراق حکم بازداشت ترامپ را صادر کرد. قاضی ویژه این دادگاه که مسئول بررسی و تحقیق درباره جنایت ترور ابومهدی المهندس و همراهانش بود، پس از تکمیل تدوین اظهارات شاکیان حقیقی از اعضای خانواده المهندس و نیز تکمیل تحقیقات اولیه، حکم بازداشت ترامپ را صادر کرد.

پیشتر «حیان الخیاط» دیگر حقوقدان عراقی نیز در خصوص صدور حکم دادگاه این کشور برای بازداشت ترامپ گفت که دادگاه جرمی را برای وی در نظر گرفته که حکم آن اعدام است.

«طارق حرب» دیگر کارشناس حقوقی عراق نیز می‌گوید: هنگامی که متهم در دادگاه حضور ندارد، چاره‌ای جز صدور حکم بازداشت وجود ندارد و این از الزامات تحقیق و جلب است.

 شهید سردار قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس ۱۳ دی ماه سال ۱۳۹۸ به دستور مستقیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در حمله پهپادی نظامیان تروریست این کشور در عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

تیرماه گذشته نیز دادستانی تهران اعلام کرد که  برای دونالد ترامپ  و ٣۵ مسئول سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر کشورها، به اتهام مباشرت، مبادرت و آمریت در ترور سردار سلیمانی حکم جلب صادر شده و از پلیس بین‌الملل خواسته شده تا برای بازداشت این افراد اقدام نماید.

ترامپ تاکنون چندین بار علنا به صدور دستور برای انجام این حمله تروریستی اعتراف کرده و با تعریف و تمجید از این عملیات تروریستی به اتهام‌زنی و لفاظی علیه ایران و سردار سلیمانی پرداخته است.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: