شومر رهبر جدید اکثریت سنای آمریکا شد

کدخبر: 2369488

چارلز شومر سناتور دموکرات نیویورک به آرزوی دیرینه خود یعنی رهبری اکثریت مجلس سنای آمریکا دست یافت.

پس از آنکه 3 دموکرات جدید برای عضویت در مجلس سنای آمریکا رسما سوگند یاد کردند و دموکرات ها توانستند کنترل این مجلس را در دست بگیرند، چارلز شومر نیز توانست به رهبری اکثریت مجلس سنا برسد.

بر اساس این گزارش، پیروزی جان اوسوف و رافائل وارناک در انتخابات نهایی جورجیا موجب شد تا دموکرات ها و جمهوریخواهان هر یک 50 کرسی مجلس سنا را در اختیار داشته باشند ولی با توجه به اینکه کامالا هریس نیز یک دموکرات بود، اکنون اکثریت نسبی مجلس سنا در اختیار دموکرات ها است.

پیش از این میچ مک کانل سناتور جمهوریخواه رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا بود.

به نظر می رسد اصلاح بسته کمک مالی کرونایی یکی از مهمترین اولویت های کاری مجلس جدید سنای آمریکا خواهد بود.

شومر نخستین رهبر اکثریت سنای آمریکا از ایالت نیویورک و نخستین رهبر اکثریت یهودی است.

شومر پیش از این گفته بود: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نباید بار دیگر صلاحیت شرکت در رقابت ریاست جمهوری ایالات متحده را داشته باشد.

وی قول داده است که اگر مجلس سنای آمریکا رسما ترامپ را محکوم کند، برای جلوگیری از ورود مجدد وی به عرصه رقابت ریاست جمهوری آمریکا تلاش خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: پس از کارهایی که ترامپ انجام داده و تبعاتی که هم ما شاهد آن هستیم، او دیگر نباید شایستگی و صلاحیت لازم برای رقابت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشد. اجازه بدهید شفاف بگویم: محاکمه استیضاح ترامپ انجام خواهد شد. رای گیری درباره محکوم کردن وی به خاطرات جرائم زیاد صورت خواهد گرفت. اگر رئیس جمهور محکوم شود، رای گیری درباره جلوگیری از شرکت مجدد وی در رقابت های ریاست جمهوری نیز انجام خواهد شد.

شومر البته به زمان دقیق استیضاح ترامپ اشاره نکرده است. برخی دموکرات ها خواستار به تعویق افتادن استیضاح ترامپ در مجلس سنا به بعد از تایید صلاحیت نامزدهای مورد نظر بایدن برای احراز سمت های مختلف در کابینه شده اند.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: