دستور بایدن برای بررسی اثر تحریم‌ها بر مبارزه جهانی با کرونا

کدخبر: 2369530

رئیس جمهور جدید آمریکا طی دستوری در زمینه امنیت ملی خواستار بررسی تحریم های آمریکا و تحریم های چندجانبه بر مبارزه جهانی با بیماری همه گیر کرونا شد.

دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا قرار است تحریم های اقتصادی موجود را به منظور لغو احتمالی و در راستای کمک به مبارزه ی جهانی با بیماری همه گیر کرونا، بررسی کند. 

طبق یک ماده دستوری که بایدن روز دوشنبه در زمینه امنیت ملی صادر کرده است،  وزیر امور خارجه،  وزیر تجارت و خزانه داری با مشورت  وزیر خدمات انسانی و سلامت و آژانس توسعه بین المللی آمریکا تحریم های آمریکا و تحریم های چندجانبه را به این منظور ارزیابی خواهند کرد که آیا این تحریم ها مانع مبارزه با این بیماری می شوند یا نه. 

طبق این دستور، مقامات یادشده سپس طبق بررسی های انجام شده توصیه هایی را برای هر گونه تغییری در رویکرد قبلی از طریق مشاور امنیت ملی و هماهنگ کننده پاسخ به بیماری کووید-۱۹   آمریکا به رئیس جمهور اعلام خواهند کرد. 

بر اساس این گزارش،  دستور بایدن برای بررسی اثر تحریم ها بر مبارزه جهانی با بیماری کرونا در پی این مطرح می شود که ایران هم یکی از کشورهای درگیر تحریم های آمریکا در بحبوحه مبارزه با شیوع کرونا بوده است. 

مقامات دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا که با خروج از توافق هسته ای در سال 2018  تحریم های متعددی بر ایران اعمال کرد، مدعی بودند این تحریم ها مانعی برای تبادلات بشردوستانه از جمله غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در دوران کرونا نیستند. 

این در حالی است که مقامات ایران گفته اند،  به موجب تحریم های آمریکا،  در انجام دادن تبادلات مالی برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی در زمان شیوع کرونا با مشکلاتی مواجه بوده اند،  چرا که بانک ها و شرکت های خارجی به خاطر ترس از تخطی از تحریم های آمریکا و تنبیه شدن، حاضر به انجام دادن تبادلات مالی با ایران نبوده اند. 

 

منبع: ايسنا
ارسال نظر: