دولت روسیه به سفارت آمریکا در مسکو هشدار داد

کدخبر: 2369547

وزارت امور خارجه روسیه، به سفارت آمریکا در مسکو درخصوص مداخله آشکار در امور داخلی این کشور هشدار داد.

دولت روسیه روز جمعه به سفارت آمریکا در مسکو درخصوص مداخله در امور داخلی این کشور هشدار داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای نوشت: «هرگونه تلاش برای "پوشش" تظاهرات‌ غیرقانونی، به عنوان مداخله آشکار در امور داخلی کشور ما محسوب شده و موجب واکنش متناسب با آن خواهد شد».

سفارت آمریکا با اطلاع‌رسانی درباره نقاطی که برای تظاهرات ضد دولتی درنظر گرفته شده بود، از شهروندانش خواسته بود در این مکان‌ها تردد نکنند.

وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به این اقدام بیان داشت: «[انتشار] چنین داده‌های جامعی، فراتر از نگرانی درباره شهروندان آن‌ها در روسیه است».

این وزارتخانه افزود: «تمام این‌ها با دستورالعمل‌های تعلیمی تحریک‌آمیز برای برانگیختن اعتراضات در کشورهایی که با دولت آن‌ها مخالف هستند، مطابقت دارد».

مخالفان دولت روسیه قصد داشتند در اعتراض به بازداشت «الکسی ناوالنی» یکی از رهبران مخالفان تجمعات اعتراضی برگزار کنند.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه است به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب دولت روسیه قرار گرفته بود.

وی از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

ناوالنی یکی از رهبران اعتراضات علیه دولت روسیه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، روز ۲۰ آگوست (۳۰ مردادماه) هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو، پایتخت این کشور علائم بیماری از خود نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر و  پس از چند روز با مجوز دولت روسیه  و به درخواست آلمان به بیمارستانی در برلین منتقل شد.

ناوالنی مدعی شده که دستگاه اطلاعاتی روسیه وی را با عامل اعصاب موسوم به «نوویچوک» مسموم کرده‌ است؛ زیرا مقامات این کشور او را به عنوان تهدیدی پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده روسیه می‌دانسته‌اند. کشورهای اروپایی نیز از ادعای او حمایت کرده و به این بهانه تحریم‌هایی را علیه مسکو اعمال کرده‌اند.

مسکو با رد این اتهامات، بارها از برلین خواسته مدارک خود در تایید آن را ارائه کند. اخیراً وزارت خارجه روسیه اعلام کرد از حضور متخصصان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای انجام تحقیق مشترک با مسئولان روسی در خصوص مسمومیت این چهره مخالف دولت روسیه استقبال می‌کند.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: