جزئیات مصوبات یارانه‌ای کمیسیون تلفیق به روایت مالک شریعتی

کدخبر: 2369647

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: طبق مصوبه این کمیسیون به ۱۰ میلیون نفر فقیر مطلق و ۲۵ میلیون نفر تحت پوشش امداد و بهزیستی، ۱۸۳هزار تومان، به ۲۳ میلیون نفر دیگر ۱۳۶ هزارتومان و ما بقی تا سقف ۷۸ میلیون نفر ۹۱ هزار تومان تعلق می‌گیرد.

مالک شریعتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هدفمندی یارانه ها امروز در کمیسیون تلفیق نهایی شد، اظهار داشت: دیروز یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها ومعیشتی آبان ۹۸ در ۳ طبقه جمعیتی یکپارچه شد.

وی ادامه داد: طبق این مصوبه به ۱۰ میلیون نفر فقیر مطلق و ۲۵ میلیون نفر تحت پوشش امداد و بهزیستی، ۱۸۳هزار تومان، به ۲۳ میلیون نفر دیگر ۱۳۶ هزارتومان و ما بقی تا سقف ۷۸ میلیون نفر ۹۱ هزار تومان تعلق می‌گیرد. 

شریعتی اظهار داشت: همانطور که در عنوان این یارانه ها آمده است بخشی از یارانه‌ها غیرنقدی خواهد بود که در قالب کارت تخفیف خرید کالاهای اساسی مصوب شده است. امروز سایر مبالغ هدفمندی توسط آقای حاجی بابایی رییس کمیته تبصره۱۴ در جدولی یکپارچه طرح و مصوب شد.

وی با اشاره به نکات مثبت این طرح افزود: افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، از ۹ هزار میلیارد تومان به ۱۹ هزار میلیارد تومان، حمایت از تولید و اشتغال که از ۷ هزار میلیارد تومان به ۳۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت که در عمل به بخش مغفول هدفمندی بعد از ده سال بیش از ۴ برابر شد.

این عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: افزایش حقوق سربازان (۶۰% مجردان و ۸۰% متاهلان) و حمایت از صنعت نشر (۱۰۰ میلیاردتومان) در این موصبه دیده شده است. 

شریعتی در مورد نکات منفی این مصوبه بیان داشت: با وجود افزایش ۷۵ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم، یارانه نان و خرید تضمینی گندم افزایش نیافت لذا باید از ۲۲ هزار میلیارد تومان به ۳۸ هزار میلیارد تومان می رسید که متاسفانه علی‌رغم تذکر چند نماینده از جمله بنده توجهی نشد.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: