حبس خانگی برادر و دیگر متحدان ناوالنی

کدخبر: 2370020

دادگاهی در مسکو برادر و چند تن دیگر از همپیمانان آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه را برای دو ماه در حبس خانگی قرار داد.

حامیان ناوالنی برای برگزاری تجمعاتی طی فردا (یکشنبه) به منظور مطالبه آزادی وی فراخوان داده‌اند. ده‌ها هزار نفر چند روز پیش به منظور اعتراض به دستگیر کردن آلکسی ناوالنی در ۱۷ ژانویه و بازداشت ۳۰ روزه او تظاهرات کردند.

پلیس مسکو اعلام کرد، تحرکات عابران پیاده روز یکشنبه در مرکز شهر مسکو محدود خواهد شد و ایستگاه‌های مترو در نزدیکی محل برنامه‌ریزی شده اعتراضات بسته خواهند شد. همچنین آلکسی نمریوک، دستیار شهردار این شهر طبق گزارش خبرگزاری تاس اظهار کرد، رستورانها و فروشگاه‌های این منطقه نیز تعطیل خواهند بود.

ناوالنی ۴۴ ساله، یک بازرس ضد فساد و شناخته شده‌ترین منتقد دولت ولادیمیر پوتین هنگامی که از آلمان و بعد از پنج ماه معالجاتش در آنجا از بابت مسمومیت به یک ماده اعصاب به روسیه بازگشت دستگیر شد.

ناوالنی بعد از آنکه سازمان زندان روسیه گفت که او شرایط عفو مشروطش در قبال مجازات حبس تعلیقی مربوط به پرونده پولشویی سال ۲۰۱۴ خود را نقض کرده، برای مدت ۳۰ روز محبوس شد.

روز پنجشنبه دادگاهی در مسکو درخواست تجدید نظر او برای آنکه آزاد شود را رد کرد و یک جلسه دادرسی مربوط به چند روز دیگر او نیز ممکن است مجازات سه سال و نیم حبس تعلیقی او را تبدیل به حبس تعزیری کند. اولگ، برادر ناوالنی بعد از محکوم شدن در همین پرونده سه سال و نیم حبس را گذراند.

پلیس روسیه در راستای تلاشهای دولت این کشور برای جلوگیری از اعتراضات، اقدام به دستگیر کردن برادر ناوالنی، همپیمان ارشد او، لیوبوف سوبول، اولگ استپانوف، رئیس دفتر ناوالنی در مسکو، دکتر آناستازیا واسیلیوا از ائتلاف پزشکان مورد حمایت ناوالنی، و ماریا آلخینا از یک گروه موسیقی کرد. آنها در راستای یک تحقیقات کیفری از بابت نقض قوانین مربوط به مقابله با کروناویروس در اعتراضات چند روز پیش، بازداشت شده‌اند.

 

منبع: ايسنا
ارسال نظر: