آمریکا در حال توسعه پایگاه نظامی خود در شمال عراق است

کدخبر: 2370277

علی‌رغم مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج نیروهای بیگانه از خاک این کشور، منابع عراقی گزارش دادند، نیروهای آمریکا در حال توسعه پایگاه «حریر» در شمال عراق هستند.

روزنامه «العربی الجدید»،‌ امروز (پنجشنبه)، از اقدام آمریکا در توسعه پایگاه نظامی «حریر‌» در منطقه کردستان عراق خبر داد.

روزنامه یادشده به نقل از منابع عراقی در این خصوص گزارش داد که توسعه پایگاه حریر برای اولین بار طی سال‌های گذشته صورت گرفته و این اقدام حدود دو ماهی است که در جریان است.

این منابع در ادامه خبر دادند که توسعه پایگاه حریر شامل افزایش ظرفیت و ایجاد استحکامات در داخل محوطه این پایگاه بوده است.

یک افسر اطلاعات نظامی وزارت دفاع عراق نیز در این خصوص به العربی الجدید گزارش داد که توسعه پایگاه حریر شامل ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی و چند انبار و همچنین ساخت خوابگاه در محوطه اصلی پایگاه بوده است.

این افسر اطلاعات عراقی افزود که پایگاه حریر تقریبا در مدت زمان اخیر به مرکز مدیریت عملیات‌های آمریکا در مناطق همجوار در شمال سوریه تبدیل شده است؛‌ مناطقی که شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) آن را تحت کنترل دارند و چند یگان کوچک آمریکایی نیز در آن مستقر هستند.

وی همچنین خبر داد، شرکت‌هایی که در حال حاضر در حال توسعه پایگاه حریر هستند، همان شرکت‌هایی هستند که پروژه ساخت کنسولگری جدید آمریکا در منطقه عین کاوه در مرکز اربیل را بر عهده داشتند.

پایگاه‌های «عین الاسد» در غرب استان الانبار (غرب عراق) و پایگاه «حریر» در شمال اربیل دو پایگاه اصلی آمریکا در عراق هستند که گنجایش هفت هزار نظامی را دارند.

روزنامه العربی الجدید، پیشتر، نیز به نقل از مقامات عراقی گزارش داده بود علی‌رغم اعلام وزارت دفاع آمریکا مبنی بر کاهش تعداد نیروهای این کشور در عراق؛ اما بغداد و ارتش عراق هیچ راهی برای تأیید صحت یا رد این اعلام ندارند و تنها به اعلام واشنگتن تکیه کرده‌اند.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: