درخواست بایدن درباره توقف دسترسی ترامپ به اطلاعات محرمانه

کدخبر: 2370329

رئیس‌جمهور جدید آمریکا بر این باوراست به دلیل تهدید وجودی دونالد ترامپ، او نباید به محتوای نشست‌های اطلاعاتی دسترسی داشته باشد.

جو بایدن می‌گوید سلف او نباید به محتوای نشست‌های اطلاعاتی آمریکا دسترسی داشته باشد.

رئیس جمهور جدید آمریکا در اولین مصاحبه تلویزیونی خود با شبکه سی بی اس نیوز گفت دونالد ترامپ به دلیل سوء رفتارهای خود مرتبط با حادثه حمله به کنگره نمی‌تواند شایسته دسترسی به محتوای جلسات اطلاعاتی آمریکا باشد.

بایدن بزرگترین هراس خود در صورت ادامه دسترسی ترامپ به اطلاعات محرمانه آمریکا را با توسل به نظریه تهدید وجودی بودن رئیس جمهور سابق آمریکا تفسیر کرد و خطر او برای امنیت اطلاعاتی آمریکا را بار دیگر متذکر شد.

بایدن اینگونه ادامه داد: من ترجیح می‌دهم با صدای بلند حدس و گمان نزنم. فقط فکر می‌کنم دیگر نیازی به دسترسی وی به جلسات اطلاعاتی نباشد. چه ارزشی دارد که وی در جریان یک جلسات اطلاعاتی قرار گیرد؟ غیر از این که ممکن است دچار لغزش شود، چه تأثیری دارد؟

دولت جدید آمریکا بررسی موضوع دسترسی دونالد ترامپ به مفاد جلسات اطلاعاتی را در دستور کار خود قرار داد. دبیر مطبوعاتی کاخ سفید پیشتر اعلام کرد تیم امنیت ملی رئیس جمهور جدید آمریکا بررسی این موضوع را برعهده دارند.

بر اساس قوانین آمریکا، رؤسای جمهور سابق معمولاً پس از ترک مقام به جلسات توجیهی اطلاعات دسترسی دارند. با این حال دموکرات‌ها و حتی برخی از مقامات سابق دولت ترامپ هشدار داده اند که نمی‌توان در خصوص اسرار امنیت ملی به رئیس جمهور سابق اعتماد کرد، زیرا اعتقاد بر این است که وی پتانسیل افشای اطلاعات حساس یا سودآوری از آن‌ها را دارد.

این موضوع تا جایی بود که آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا فشار برای عدم دسترسی ترامپ به اطلاعات ملی این کشور را از پیش از پایان دوران ریاست جمهوری او آغاز کرد. شیف تاکید کرد شرایطی وجود ندارد که بر مبنای آن ترامپ بتواند نه اکنون و نه در آینده در جریان جلسات اطلاعاتی قرار بگیرد.

رفتارهای پساانتخاباتی ترامپ به نحوی پیش رفت که نه تنها ماندن او در کاخ سفید را میسر نکرد بلکه احتمالا وی از بسیاری از امتیازاتی که به صورت مادام العمر به روسای جمهور آمریکا تعلق می‌گیرد، محروم می‌کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر: