۱۰۰ پرستار بر اثر کرونا جان باختند

کدخبر: 2370375

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ابتدای شیوع کرونا در کشور (اسفند ۹۸) تاکنون ۱۰۰ پرستار جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند، ۵۵ پرونده از این تعداد در حال بررسی است و ۳۲ نفر آنها به عنوان شهید خدمت تایید شدند.

مریم حضرتی روز شنبه در نشست خبری آنلاین از محل وزارت بهداشت افزود: سال ۹۹ سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم اما دستاوردهای خوبی داشتیم و توانستیم به نتایج بزرگی برسیم. یکی از آنها قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بود که سال ۸۶ تصویب شده بود و با پیام رهبر معظم انقلاب در روز پرستار جان تازه گرفت و برای اجرای آن تلاش می کنیم.

وی ادامه داد: برای اجرای این قانون سه کار لازم است یکی تعیین منابع مالی، دوم نحوه تعرفه گذاری و خرید خدمت و باز توزیع آن با دستور وزیر بهداشت ابلاغ شد و معاونت پرستاری به جد پیگیری می شود با کمک بقیه معاونان، دستگاههای و سازمان نظام پرستاری بتوانیم این قانون را  اجرا کنیم.

معاون پرستاری گفت: در دو سال گذشته در سالهای ۹۸ و ۹۹ حدود ۲۰ هزار پرستار در وزارت بهداشت استخدام شدند و در آزمون وزارت بهداشت در ۲۴ بهمن نیز ۱۷ هزار و ۵۰۰ پرستار دیگر استخدام و در اسفند ماه بکارگیری می شوند.

وی از اختصاص یک روز  مرخصی تشویقی برای پرستاران فعال در بخش های کرونا در ماه خبر داد که اجباری است و قابل ذخیره سازی نیست.

تعرفه گذاری خدمات پرستاری سال ۱۴۰۰ اجرا می شود

حضرتی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره نحوه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری گفت: با دستور رهبر معظم انقلاب این قانون که از سال ۸۶ بلاتکلیف مانده بود جان تازه ای گرفت. مهمترین مساله برای اجرای این قانون تعیین منبع اجرای آن است. در این زمینه مطالعات وسیعی در حال انجام است. جلسات کارشناسی در کارگروه مربوطه ادامه دارد و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

وی گفت: در مطالعات وسیعی که انجام شده در سال ۹۰ حدود ۵۲۷ خدمت پرستاری برای تعرفه گذاری تعیین شده بود. این خدمات در قالب ۵۸ بسته خدمتی تعریف شده بود. برخی بسته های خدمتی مشابه هم بودند که در بازنگری به ۱۰ بسته خدمتی رسید.

معاون وزیر بهداشت افزود: مطالعات انجام شده برای اجرای این قانون بازنگری شد. این بسته ها در سه کارگروه تخصصی دنبال می شود و از  ۱۸۰ پرستار در این مورد نظرخواهی شد. جلسه کارگروه آن هفته آینده برگزار می شود و امیدوارم با تکلیف رهبر معظم انقلاب و با همت و دستور وزیر بهداشت در سال ۱۴۰۰ این قانون را اجرا کنیم. اول پایلوت آن در چند بیمارستان شبیه سازی می شود و بعد در کل کشور اجرایی خواهد شد.

حضرتی ادامه داد: مشکل مهم تعیین منبع اجرای این قانون است که امیدوارم در کارگروه تخصصی که هفته آینده تشکیل می شود، تعیین تکلیف شود.

تسویه معوقات پرستاران  تا پایان بهار ۹۹

وی با تشریح دستاوردهای حوزه پرستاری در وزارت بهداشت گفت: دستورالعمل خرید خدمت پرستاران شرکتی تدوین و ابلاغ شده است. اسفند سال گذشته نیز با ابلاغ سه معاون درمان، پرستاری و توسعه وزارت بهداشت کارانه و اضافه کار پرستاران جداسازی شد و همه بدهی پرستاران تا پایان سال ۹۸ تسویه شده و معوقات سه ماه اول سال ۹۹ نیز پرداخت شده و معوقات سه ماه دوم پرستاران نیز در حال پرداخت است.

حضرتی از برگزاری آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران برای اولین بار خبر داد و افزود: اکنون فاز دوم این آزمون در حال انجام است و کسانی که نمره قبولی گرفته اند، به زودی گواهی صلاحیت حرفه ای خود را می گیرند و از سال آینده نیز هر سال دو بار این آزمون بر گزار می شود.

وی گفت: در مورد سختی کار نیز حق سختی کار پرستاران سوختگی و روانی محاسبه و پرداخت می شود و پرداخت حق سختی کار پرستاران در بخش اطفال، انکولوژی و عفونی نیز در دست اقدام است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت از افزایش تخت های آی سی یو بعد از کرونا خبر داد و گفت: برای ارائه خدمات پرستاری برای این تختها پنج هزار پرستار آموزش دیدند و جلسات آنلاین آموزش به این پرستاران ادامه دارد.

وی افزود: یکی از برنامه های مهم در حوزه پرستاری که برنامه ششم توسعه آمده برنامه مراقبت تسکینی است که مکلف به اجرای آن هستیم. اجرای آن در کنار کارهای همه گیری کووید۱۹، کار سنگینی بود اما این برنامه هم با موفقیت انجام شد و تعدادی از پرستاران برای یادگیری مراقبت تسکینی به اردن اعزام شدند. دو وبینار مراقبت تسکینی نیز انجام شد.

حضرتی ادامه داد: از کارهای دیگر تدوین و ابلاغ دستورالعمل های استاندارد مراقبت در منزل است. هدف از اجرای آن افزایش رضایت مردم و کاهش بار بیمارستانهاست. مردم از خدمات مراقبتی در منزل رضایت بیشتری دارند. استانداردهای این خدمات برای بیماران مزمن قلبی، سرطان، انسداد مزمن ریوی و کووید۱۹ ابلاغ شده است. استاندارد این خدمات برای بیماران هموفیلی و ام اس هم در دستور کار است و امیدواریم به زودی با تصویب شورای عالی بیمه این خدمات تحت پوشش بیمه نیز قرار گیرد.

معاون وزیر بهداشت گفت: جلسه با سازمان بیمه نیروهای مسلح برای اجرای طرح پیشگیری از بیماری های مزمن در سالمندان و پوشش بیمه ای خدمات در منزل و ارائه خدمت در منزل به سالمندان نیز دنبال می شود و به دنبال این هستیم با بیمه های نیروهای مسلح تفاهمنامه هایی امضا کنیم که این خدمات برای افراد تحت پوشش آنها نیز اجرا شود.

وی ادامه داد: الکترونیک سازی ثبت خدمات پرستاری در منزل را نیز دنبال می کنیم و به دنبال طراحی نرم افزار آن هستیم. طرح دیگری که در حال اجراست، طرح پرستار پیگیر است. قبلا بیماران پس از ترخیص از بیمارستان پیگیری نمی شدند اما با اجرای این طرح تا ۶ ماه پس از ترخیص از طریق تلفن وضعیت آنها دنبال می شود و اگر به آموزش یا مشاوره نیاز داشته باشند پیگیری می شوند تا کیفیت خدمات مراقبتی به آنها افزایش یابد.

وی افزود: ثبت الکترونیک اقدامات پرستاری نیز تحولی عظیم است که به طور مجدانه در معاونت پرستاری با همکاری معاونت درمان دنبال می شود.

حضرتی گفت: ۱۰ فرم در پرونده بیمار است که به حوزه کاری پرستاران مربوط است. سعی شده این فرم ها بازنگری و الکترونیک سازی شوند. به دنبال اجرای سیستم کدینگ بین المللی خدمات پرستاری هستیم تا به صورت استاندارد این خدمات اجرایی شود و کارهای نوشتاری پرستاران را کم کنیم و کیفیت خدمات بهتر و حضور پرستاران در بالین را بیشتر کنیم.

ورود پرستاران به عرصه کنترل بیماری های غیر واگیر

معاون پرستاری وزیر بهداشت افزود: برنامه ریزی برای کنترل بیشتر بیماری های واگیر را هم در دست اجرا داریم زیرا این بیماری ها بیشترین میزان مرگ و میر را در بر دارند. با ابلاغ وزیر بهداشت به معاونت پرستاری این کار با جدیت دنبال می شود و جز. دستور کار سال ۱۴۰۰ است.

وی گفت: سند جامع پرستاری در افق ۱۴۰۴ نیز با تلاش متخصصان پرستاری طراحی شده است. کتاب با ارزشی است و کتاب پرستاری ایران در یک نگاه هم تدوین و در اختیار دانشگاههای علوم پزشکی قرار گرفته است. طرح شهید سلیمانی نیز که یک طرح جامع و هوشمندانه است با همکاری پرستاران در حال اجراست.

حضرتی در پاسخ پرسشی درباره وضعیت پرستاران شرکتی گفت: نیروهای شرکتی ۸۹ روزه در بسیاری از دانشگاه ها با ابلاغ معاونت توسعه وزارت بهداشت جذب شدند البته برای تبدیل وضعیت باید حتما در آزمون استخدامی شرکت کنند. به ازای هر ماه فعالیت در دوران کرونا دو امتیاز برای استخدام آنها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای پوشش بیمه ای خدمات پرستاری و مراقبت در منزل چندین بار تقاضا دادیم و پیگیر هستیم. بهتر است رئیس شورای عالی بیمه در این مورد نظر بدهد. اقدام موثری است زیرا ۵۰ هزار خانواده از خدمات پرستاران مراقب در منزل خدمات گرفتند.

حضرتی در پاسخ به پرسشی درباره ورود افراد غیر پرستار و آموزش ندیده در ارائه خدمات مراقبتی در بیمارستانها گفت: این کار تخلف است. جان انسانها را نمی توان به دست افراد بدون صلاحیت داد. در هر بیمارستان دولتی و غیر دولتی اگر این تخلف باشد به معاونت پرستاری گزارش دهید. حتما پیگیری می شود. این تخلف مجازات قانونی هم دارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره شهدای خدمت و امتیاز شبه ایثارگری به پرستاران گفت: در این مورد کمیته دیگری که اعضای مختلفی از بخش های مختلف دارد نظر می دهد. من آمار پرستاران جان باخته را نیز بر اساس اعلام این کمیته گفتم و در این مورد مسئولیت با معاونت پرستاری نیست.

افزایش حقوق پرستاران انجام شد

حضرتی درباره افزایش حقوق پرستاران نیز گفت: افزایش حقوق مختص پرستاران نیست مربوط به کل نیروهای نظام سلامت است البته با تلاش پرستاران شامل همه کارکنان نظام سلامت شد.۵۰ درصد افزایش حقوق در اسفند ۹۸ اتفاق افتاد و فوق العاده ویژه هم دی ماه اتفاق افتاد و فکر نمی کنم دیگر افزایش حقوق داشته باشیم.

افزایش مهاجرت پرستاران در پساکرونا

وی درباره آگهی های مهاجرت و استخدام پرستاران در کشورهای دیگر از جمله کانادا گفت: در مورد آگهی استخدام در کشورهای دیگر از جمله کانادا چون جمعیت کشورها پیر می شوند و به خدمات مراقبتی دارند برخی کشورها پرستار جذب می کنند و سختگیری ها را برای امتحان و ثبت پرستاران آسان کرده اند نه فقط برای ایران بلکه برای همه دنیا تسهیلاتی ایجاد کرده اند که بتوانند بیشتر پرستار جذب کنند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: در پساکرونا مهاجرت پرستاران در سراسر دنیا زیاد شده است. البته این موضوع جدیدی نیست و همیشه بوده است. حداکثر تلاش را می کنیم که پرستاران با آرامش خاطر در کشور بمانند و دغدغه ای جز خدمت به بیماران نداشته باشند.

وی درباره تعداد واقعی پرستارانی که در آزمون استخدامی ۲۴ بهمن جذب می شوند، گفت: در آزمون استخدامی تعدادی ظرفیت که به دانشگاهها ابلاغ شده است. نیروهای اتاق عمل، هوشبری، بهیاری نیز جزو نیروهای گروه پرستاری هستند. نیروهای اورژانس جزو گروه پرستاری محاسبه نشده اند اما تعدادی که از گروه پرستاری که در این آزمون استخدام ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر است.

حضرتی گفت: کمک پرستاران نیز جزو گروه پرستاری هستند و بر اساس دستورالعمل معاونت توسعه وزارت بهداشت که با نظرخواهی از دانشگاهها تدوین شده، تسهیلاتی برای جذب کمک پرستاران در دانشگاهها در نظر گرفته شده که پس از تعیین تکلیف اعلام می شود.

وی افزود: آیین نامه کار دانشجویی پرستاری نیز تدوین شده و بر اساس آن ۵۰درصد افزایش حق الزحمه آنها قرار است اجرا شود.

 

منبع: ایرنا
ارسال نظر: