صدور جواز دفن ۷۰ هزار نفر در ۹ ماه گذشته

کدخبر: 2370505

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: همکاران ما برای نزدیک ۷۰ هزار نفر طی ۹ ماه گذشته جواز دفن صادر کردند.

عباس مسجدی آرانی در نشست خبری که ظهر امروز در محل سازمان پزشکی قانونی کشور برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی و ۲۲ بهمن گفت:  آن چیزی که مکتب امام و انقلاب براساس آن شکل گرفت خداباوری و اخلاص امام راحل بود.

وی افزود: این اخلاص و ایمان امام بود که در مقابل همه دشمنان ایستادگی کرد. اخلاص و ایمان امام بود که خودباوری را به مردم القا کرد و خودباوری بود که در ظرف ۴۲ سال گذشته انقلاب اسلامی را توانست اینگونه پیشرفت دهد.

وی درباره ماموریت‌های سازمان پزشکی قانونی گفت: ما بدنبال جایابی خودمان در سند گام دوم انقلاب هستیم. برای تحقق آن سند در حال تلاشیم و ماموریت های خود را براساس بندهای آن سند تنظیم می کنیم و در آن سند علم و پژوهش به عنوان قدرت کشور معرفی شده است. سازمان پزشکی قانونی هم  سازمان فنی و علمی است.  در تلاش هستیم خلق ثروت کنیم. امروز همه پزشکان ما در این مسیر حرکت می کنند.

مسجدی آرانی با بیان اینکه ما یک سازمان علمی هستیم گفت: استفاده از دانش‌های نو و بین رشته‌ای در حوزه پزشکی و حقوقی جهت گیری‌هایی است که سازمان پزشکی قانونی در قوه قضاییه نقش آفرینی می کند.

وی افزود: ما در فاصله کرونا که تقریبا ۱۱ الی  ۱۲ ماه از آن می گذرد نه تنها تعطیلی نداشتیم بلکه در این ۱۱ ماه  تلاش بیشتری کردیم به گونه ای که ۶۳۰ نفر از همکاران ما مبتلا  به این بیماری شدند و سه نفر از همکاران در استان‌های سیستان و بلوچستان، بوشهر و قزوین به رحمت ایزدی رفتند.

وی افزود: اقدام خوب دیگری که جزو نعمات کرونا بود، ویدیو کنفرانس‌های کمیسیون‌های پزشکی است و بیش از ۹۵ درصد از کمیسیون ها بدون حضور مردم و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد. اقدام دیگر نرم افزار جامع تخصصی بود که  با پیگیری‌های همکاران ما بخش معایناتش در تمام کشور در حال خدمت است.

وی ادامه داد: علی رغم همه تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز و شرایط کووید ۱۹با اقدامات و همکاری که با سازمان زندان‌ها انجام دادیم، توانستیم ۹۲ هزار نمونه استخراج کنیم و بیش از ۲۵ هزار نفر از آنها را به پروفایل برسانیم.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: ما امسال توانستیم اندیشکده پزشکی قانونی راه اندازی کنیم که همان اتاق های فکر و استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی است.

وی یادآور شد: پیرو سیل سال گذشته نزدیک ۳۰ باب منزل مسکونی را  همکاران ما توانستند در استان های لرستان و خوزستان نوسازی کنند. پیگیری مصوبات سفر استانی از دیگر اقداماتمان است. پروژه مهم کردستان را فردا افتتاح خواهیم کرد و در سایر استان ها به طور جد دنبال می شود. بروزرسانی پرونده ها اقدام دیگر است.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: اقدام دیگر ما کشف تصادف های ساختگی و خودزنی ها ست که کارشناسان ما توانستند این کشفیات را داشته باشند. موضوع دیگر استانداردسازی تمام خدماتی است که به صورت تخصصی داریم.

مسجدی آرانی ادامه داد: امروز به خود میبالیم که در مرز دانش حرکت می کنیم.  در هواپیمای اوکراین و موضوعات دیگر شاهد آن بودید. یک سوم عزیزان ما در سراسر کشور قراردادی هستند و خدوم  و زحمتکش هستند و با پیگیری‌های ما در دولت و قوه قضاییه در سال ۹۹ توانستیم هم طرازی نیروهای قراردادی را دنبال کنیم. همچنین نشست به صورت ویدیو کنفرانس با پرسنل سازمان داریم.

 

وی درباره دادپزشک گفت: همکاران ما برای  نزدیک ۷۰ هزار نفر در طی ۹ ماه گذشته جواز دفن صادر کردند. ما این موضوع را برای خدمت مناسب تر و ارزان تر در سراسر کشور ساماندهی کردیم‌.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: ما ناراحتیم که در طی سال گذشته نتوانستیم جذب نیرو داشته باشیم زیرا برخی از همکاران در مرز بازنشستگی اند و ما  تمام تلاشمان این است که بتوانیم نیروهای متصص و جوان را جذب سازمان کنیم و از دولت و مجلس این درخواست را داریم.

مسجدی آرانی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه پرونده قاضی منصوری به کجا رسید و نظر نهایی پزشکی قانونی درباره مرگ او چیست؟ گفت: در روزهای اول که پرونده قاضی منصوری از خارج به کشور منتقل شد، آزمایش تشخیص هویت انجام و به مرجع قضایی اعلام شد. در حدود ۴۰ روز یا  کمتر از ۴۰ روز این امر طول کشید با اینکه آزمایشات پرونده ها دو ماه طول می کشد ولی در این پرونده  به جهت حساسیت  در کمترین زمان نظر کارشناسی را به مرجع قضایی اعلام کردیم.

 

منبع: ايسنا
ارسال نظر: