مانور نظامی-دریایی مشترک ایران و روسیه در اقیانوس هند

کدخبر: 2370509

سفیر روسیه در تهران با تأکید بر اینکه مسکو تنها بر اساس منافع ملی خود در روابط با جمهوری اسلامی عمل می‌کند، گفت: بزودی رزمایش مشترک نظامی-دریایی روسیه-ایران در اقیانوس هند دوباره برگزار می‌شود.

"لیوان جاگاریان" سفیر فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی ایران، امروز (دوشنبه) در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» از قصد روسیه و ایران برای برگزاری یک مانور نظامی-دریایی در آب‌های اقیانوس هند در اواسط ماه فوریه (اواخر بهمن-اوایل اسفند) خبر داد.

این دیپلمات روس در پاسخ به توضیح درباره تکرار مانورهای چند ‌جانبه‌ای که در سال ۲۰۱۹ انجام شده بود، گفت: «دور دیگری از مانورهای نظامی-دریایی چندجانبه قرار است در مناطق شمالی اقیانوس هند در اواسط همین ماه فوریه سال ۲۰۲۱ (بهمن-اسفند) برگزار شود. در جریان این مانورها، از جمله اقدامات برنامه ریزی شده، اجرای عملیات جستجو و نجات و همچنین اقدامات هماهنگ برای تأمین امنیت ناوبری دریایی در منطقه است.

لازم به یادآوری است که رزمایش نظامی-دریایی سه جانبه ایران، روسیه و چین تحت عنوان "کمربند امنیتی دریایی" در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ برگزار شده بود که در آن زمان، طرفین در خصوص ادامه این اقدام مشترک ابراز تمایل کرده بودند، ولی با شیوع ویروس کرونا، این مسئله به تعویق افتاد.

سفیر روسیه در تهران همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شد که مقامات جمهوری اسلامی به خرید محصولات نظامی روسی ابراز علاقه کرده‌اند. جاگاریان گفت: «بدون تردید، پایان یافتن محدودیت‌های معروف اعمال شده علیه ایران در زمینه خرید تسلیحات نظامی در تاریخ ۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۰، این امکان را فراهم کرده است که گفت‌وگوهای سازنده‌ای در این باره بین مقامات مسکو و تهران انجام شده و درخواست‌های طرف ایرانی برای خرید محصولات نظامی روسی مورد بررسی قرار بگیرد.»  

وی افزود: «تجربه مثبت تحقق طرح‌های همکاری‌های نظامی-فنی بین روسیه و ایران، خوش بینی برای به اجرا گاشتن مجدد این همکاری‌ها در آینده را مضاعف می‌کند. و مقامات مسکو در مسائل مربوط به روابط دوجانبه با تهران، تنها بر اساس منافع ملی خود عمل می‌کند.»

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: