درج قیمت ۱۱۰۰تومانی روی هر تخم‌مرغ الزامی شد

کدخبر: 2370512

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح اجباری‌شدن درج قیمت تخم‌مرغ روی بسته‌بندی و هر عدد از این محصول گفت: بر این اساس قیمت هر شانه تخم‌مرغ فله بر اساس وزن ۳۱ تا ۳۳ هزار تومان و دانه‌ای حدود ۱۱۰۰ تومان خواهد بود.

مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به‌مناسبت  دهه فجر اظهار کرد: اجرای طرح مرغ سایز فعلاً به‌صورت پیشنهادی در حال اجراست و در آینده سازوکار و دستورالعمل‌های جدیدی در این ارتباط داریم.

وی افزود: تولید و مصرف مرغ سایز علاوه بر آنکه به‌نفع اقتصاد خانوار است طعم و کیفیت بهتری نیز دارد و همچنین میزان دورریز و چربی در مرغ‌های متوسط کمتر از مرغ‌های درشت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: چربی‌های بیشتری که از تولید مرغ درشت ایجاد می‌شود در واقع با همان نهاده‌هایی تولید شده که با ارز 4200تومانی به کشور وارد شده است.

رضایی تصریح کرد: ضریب تبدیل گوشت مرغ در کشور 2.07 است که به‌دنبال کاهش ضریب تبدیل به 1.8 هستیم.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی توسعه تولید و مصرف انواع ماکیان را در دستور کار دارد به‌طوری که تولید صنعتی بوقلمون در سال ‌های اخیر افزایش یافته است. اکنون 42 هزار تن به این شکل در کشور تولید می‌شود و این محصول را می‌توان از اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی تأمین کرد.

در آستانه خودکفایی تولید کره هستیم

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با تولید کره گفت: در حالی که در سال قبل 50 هزار تن کره به کشور وارد می‌شد این رقم در سال جاری به هفت هزار تن کاهش یافته است و با ضریب خودکفایی 85درصدی در آستانه خودکفایی هستیم.

رضایی همچنین با اشاره به کاهش واردات گوشت قرمز گفت: 160 تا 170 هزار تن گوشت قرمز در سال گذشته به کشور وارد می‌شد که این رقم امسال به 40 هزار تن کاهش یافته است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با ابراز اینکه واردات جو در سال جاری 50 درصد کاهش یافته است گفت: متأسفانه شاهد کاهش واردات این محصول هستیم اما باید توجه داشت که تا دو ماه آینده مراتع کشور قابلیت چرا پیدا می‌کند و تا آن مدت نیاز تولیدکنندگان را مدیریت خواهیم کرد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با درخواست مرغداران برای افزایش قیمت این محصول گفت: پیشنهاد افزایش قیمت گوشت مرغ به سازمان حمایت رفته است اما باید توجه داشت که در صورت تصویب این طرح، افزایش قیمت این محصول زیاد نخواهد بود.

رضایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با دفاع از عملکرد سامانه بازارگاه گفت: بر این اساس توانستیم گرفتن مبلغ پشت بارنامه و پول اضافه گرفتن از مرغداران را حذف کنیم و دیگر چنین امکانی برای سودجویان فراهم نیست و ما حاضریم این موضوع را راستی‌آزمایی کنیم.

وی آزاد شدن صادرات شیرخشک را الزامی دانست و گفت: در صورتی که صادرات شیرخشک آزاد نشود امکان حفظ خودکفایی در تولید این محصول فراهم نخواهد بود زیرا بعد از تولید کره پودری به دست می‌آید که باید مازاد آن را صادر کنیم و بازار کشش لازم برای جذب آن را ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، وزارت صمت را مسئول کنترل قیمت تخم‌مرغ در بازار دانست و تصریح کرد: ما در طرح عمده‌فروشی این محصول را مورد پایش قرار دادیم.

رضایی گفت: طرح درج قیمت تخم‌مرغ روی بسته‌بندی و هر عدد تخم‌مرغ آغاز شده است.

درج قیمت 1100تومانی روی هر تخم‌مرغ الزامی شد

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم گفت: بر این اساس قیمت هر شانه تخم‌مرغ 31 تا 33 هزار تومان و هر دانه آن حدود 1100 تومان خواهد بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در صورتی که قیمت‌های یادشده تخم‌مرغ در بازار رعایت نشود دستگاه‌های نظارتی مکلف به برخورد هستند.

رضایی اضافه کرد: تمام نیاز مرغداران به نهاده‌های دامی تأمین شده است و مشکلی از این بابت نداریم.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: