واردات ۱.۵ میلیون دلاری قوطی اسپری به کشور!

کدخبر: 2370684

براساس آمار واردات گمرک در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ بیش از ۳۲۸ تُن قوطی اسپری از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران که خود را سازمانی حاکمیتی به عنوان مرزبان اقتصاد کشور قلمداد می‌کند، در در بند ۲ سند راهبردی و عملیاتی خود برای چشم‌انداز افق ۱۴۰۰، برخورداری از جایگاه ملی و بین‌المللی بالا و دارای نقش مؤثر در تصمیم‌سازی کلان سیاست‌های اقتصاد و بازرگانی کشور را ترسیم کرده است.

نیل به چنین مهمی یعنی نقش‌آفرینی در تصمیم‌سازی‌های کلان میسور نیست مگر آنکه اطلاعات دقیق، شفاف و به موقع در اختیار تصمیم‌گیرندگان و البته آحاد مردم قرار دهد از این‌رو لازم است نسبت به به‌روزرسانی آمارهای گمرکی اهتمام بورزد؛ البته تا آنجایی که به مؤلفه‌های پیروزی در جنگ تحمیلی اقتصادی از سوی رژیم آمریکا، تأثیر منفی نگذارد.

مع‌الأسف این مهم آنگونه که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد به طوری که از حدود ۲ سال قبل نسبت به انتشار آمار صادرات و واردات کالاها که پیشتر انجام می‌شد، توجه نمی‌شد تا اینکه اخیراً این مهم را با در نظر گرفتن ملاحظاتی آغاز کرده است و امید می‌رود این آغازی بر روند شفاف‌سازی گمرک باشد.

بررسی آمار واردات بر اساس اطلاعات موجود و کارشناسی نشده ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۳۲۸ تُن قوطی اسپری از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است.

بر اساس واردات این حجم قوطی اسپری به کشور، یک میلیون و ۵۵۱ هزار و ۶۷۷ دلار ارز از کشور خارج شد که ارزش ریالی آن بالغ بر ۶۵ میلیارد و ۱۷۰ میلیون و ۴۲۴ هزار و ۴۴۲ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که قوطی اسپری از کشورهای اسپانیا، امارات، انگلستان، ترکیه، چین و هند وارد ایران شده است.

3058608

منبع: میزان
ارسال نظر: