پوتین: قدرت‌های خارجی از شرایط کرونا برای تحریک مخالفان استفاده می‌کنند

کدخبر: 2370782

رئیس جمهور روسیه گفت، قدرت‌های خارجی از نارضایتی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا برای تحریک مخالفان علیه دولت استفاده می‌کنند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفت، قدرت‌های خارجی با استفاده از شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، مخالفان دولت را تحریک می‌کنند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «راشا تودی»، پوتین در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد گفت، تقریباً تمامی کشورهای بزرگ جهان با رکود اقتصادی مواجه هستند و مردم آن‌ها از اوضاع ناشی از شیوع کرونا خسته شده‌اند. روسیه نیز از این قائده مستثنی نیست.

رئیس جمهور روسیه افزود، اینکه مردم کشوری مسئولین را به‌خاطر اوضاعی که در شرایط بحرانی پیش می‌آید سرزنش کنند، امری عادی است اما مخالفان از این مسئله برای کینه‌ورزی علیه دولت استفاده می‌کنند.

پوتین با اشاره به تظاهرات اخیر هواداران «الکسی ناوالنی» از مخالفان دولت روسیه گفت: «این کاری است که آن‌ها انجام دادند. البته که آن‌ها چنین کاری می‌کنند. این چیزی است که رویش حساب کرده‌اند».

او در ادامه گفت، افراد‌ «جاه‌طلب و تشنه قدرت» همچون ناوالنی از سوی قدرت‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا روسیه را تضعیف و مهار کنند.

پوتین افزود:‌ «ما موفقیت‌های بسیاری داشته‌ایم و این مسئله آن‌ها را آزار می‌دهد. سیاست‌های مهارکننده از جمله سیاست‌های اقتصادی [آن‌ها]، از همین‌جا نشأت می‌گیرد.

رئیس جمهور روسیه همچنین خاطرنشان کرد، دولت او در مهار شیوع ویروس کرونا بسیار بهتر از کشورهای غربی عمل کرده است.

در پی تشدید تنش‌های دیپلماتیک میان روسیه و کشورهای اروپایی و اخراج چند دیپلمات اروپایی از مسکو به دلیل مشارکت در تظاهرات غیرقانونی در حمایت از ناوالنی چهره غربگرای مخالف روسیه، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از احتمال تحریم روسیه خبر داد.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب دولت روسیه قرار گرفته بود و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: