روسیه: آمریکا برای لغو تحریم‌های ایران روشنگری کند

کدخبر: 2370844

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد آمریکا برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های ایران باید پیام‌های روشنی ارسال کند.

وزارت خارجه روسیه امروز (دوشنبه) درباره مسئله توافق هسته‌ای ایران، خواهان ارسال پیام‌های روشن از سوی آمریکا برای بازگشت به برجام شد.

این وزارتخانه گفت: ما از واشنگتن می‌خواهیم نشانه‌های روشنی از آمادگی برای بازگشت به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها به ایران ارسال کند.

وزارت خارجه روسیه همچنین افزود: ما از تهران می‌خواهیم در چارچوب توافق هسته‌ای خویشتنداری و مسئولیت نشان دهد.

 این وزارتخانه پیشتر همزمان با حضور «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مسکو اعلام کرد روسیه آمادگی دارد تا برای احیای توافق هسته‌ای ایران با دولت جو بایدن همکاری کند.

 وزارت خارجه روسیه همچنین از لزوم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، در صورت بازگشت آمریکا به برجام خبر داد و اعلام کرد: «تهران باید از توقف پایبندی به توافق هسته‌ای در صورت بازگشت واشنگتن به برجام دست بکشد.»

دولت دونالد ترامپ در می ‌سال ۲۰۱۸ در اقدامی یکجانبه توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام را به بهانه‌های واهی نقض آن از سوی ایران زیر پا گذاشت. پس از آن کمپین غیرانسانی فشار حداکثری را با محوریت تروریسم اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران به‌راه انداخت تا از این روزنه بساط مذاکرات نمایشی را در جهت حصول نیات خود فراهم کند؛ تیری که به‌رغم تشدید تحریم‌ها به سنگ خورد.

دولت بایدن از مدت‌ها پیش از روی کار آمدن، داعیه بازگشت به برجام را سر داده است، ولی در تمامی موارد با نادیده انگاشتن بدعهدی دولت پیش از خود، بازگشت ایران به تعهدات برجامی و نیز لحاظ شدن برنامه موشک‌های بالستیک و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی را شرط پیوستن دوباره واشنگتن به این توافق عنوان کرده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر: