۷۰درصد مشکلات اقتصادی ناشی از عوامل داخلی است نه تحریم

کدخبر: 2370937

رئیس اتاق بازرگانی با بیان این که مشکلات داخلی هزینه‌های زیادی را برای تولید به‌بار آورده است گفت: در سه سال گذشته ۳۰درصد از افزایش هزینه‌ها در کشور ریشه در عوامل خارجی دارد و ۷۰درصد دیگر آن ناشی از عوامل داخلی است.

مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه "نباید همه مشکلات را ناشی از تحریم بدانیم بلکه مشکلات داخلی هزینه‌های زیادی را برای تولید به‌بار آورده است" گفت: در سه سال گذشته 30 درصد از افزایش هزینه‌ها در کشور ریشه در عوامل خارجی دارد و 70 درصد دیگر آن ناشی از عوامل داخلی است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: بر اساس داده‌های آماری مرکز آمار شاخص قیمت کالا‌های وارداتی در سال‌های 97 و 98 در مقایسه با سال 96 حدود 10 برابر افزایش یافت این در حالی است که قیمت دلار در این مدت حدود سه برابر افزایش یافت.

وی افزود: به‌بیان دیگر از افزایش 935درصدی تورم، 276 درصد ریشه در عوامل خارجی دارد و 659 درصد آن مربوط به افزایش هزینه‌های غیر از دلار است که ناشی از هزینه‌های اضافی در نحوه تخصیص ارز، ترخیص از گمرکات، حمل‌ونقل اضافی داخلی، سفته‌بازی و سود توزیع‌کننده است.

 خوانساری با ابراز اینکه مجموعه اجرایی کشور به کارخانه تولید بخشنامه تبدیل شده است گفت: این رویه هم پای فعال اقتصادی و صادرکننده را بسته است و هم هزینه‌های زیادی را به مصرف‌کننده تحمیل کرده است.

وی ادامه داد: مدت‌ها طول می‌کشد تا ارز تخصیص‌یافته تأمین شود، ترخیص از گمرک 3 تا 4 ماه زمان می‌برد که هزینه را افزایش داده است و هزینه‌های توزیع نیز بر این هزینه‌ها اضافه شده است که همه این عوامل موجب شده است قیمت کالا‌ها افزایش یابد.

افزایش 10برابری قیمت‌ها در سه سال گذشته

رئیس اتاق تهران گفت: در حالی در سه سال گذشته افزایش 10برابری قیمت‌ها را شاهد هستیم که قیمت دلار از 4045 تومان در سال 96 به دوازده هزار و 918 تومان در سال 98 رسیده بود یعنی تقریباً افزایش سه‌برابری داشت یعنی در حالی که افزایش قیمت دلار در مدت سه سال تنها سه برابر بود، اما افزایش ده‌برابری در قیمت کالا‌ها به مردم تحمیل شد و هر روز مشکلات مردم را بیشتر کرد.

رئیس اتاق تهران گفت: با فرض شفافیت و سرعت‌بخشی، همه فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی به سامانه جامع تجارت وصل شد، اما یکی از عوامل کندی در صدور و تمدید کارت بازرگانی همین سامانه جامع تجارت است به‌طور نمونه یکی از فعالان اقتصادی که بیش از 60 سال سابقه در صنعت دارد وقتی برای تمدید کارت بازرگانی مراجعه کرد از وی شماره رهگیری مدرک تحصیلی را طلب کردند، این‌ها مشکلاتی است که هر روز شکل جدیدی از آن در این سامانه هویدا می‌شود.

افزایش قیمت سیمان در پی تعطیلی کارخانه یا تولید کم

خوانساری همچنین گفت: به‌دلیل تأمین نشدن برق و گاز از آبان امسال کارخانه‌های سیمان یا تعطیل هستند و یا با ظرفیت کم کار می‌کنند که موجب شده است قیمت یک کیسه سیمان از 17 هزار تومان به 50 هزار تومان برسد در حالی که باید بدانیم افزایش هزینه‌های تولید با قطع برق و گاز می‌تواند در روند ساخت‌وساز کشور اختلال ایجاد کند.

وی ادامه داد: دولت خودروساز را به عرضه با قیمت دستوری موظف می‌کند در حالی که قیمت خودرو در بازار آزاد شناور است این امر موجب می‌شود کارخانه‌های خودروسازی ضررده شوند تسهیلات می‌گیرند و هرسال هم بر سقف تسهیلات افزوده می‌شود که این امر افزایش پایه پولی و تورم را در پی دارد.

وی گفت در سال 97 دولت تصمیم گرفت ارز 4200تومانی را آن هم به‌صورت نامحدود عرضه کند، اما اخیراً بخشنامه صادر کرده است که باید برای کالا‌های وارداتی در آن تاریخ ما‌به‌التفاوت پرداخت شود که در این بین تشخیص اینکه چه‌کسانی سوءاستفاده کردند از اهمیت زیادی برخوردارند، زیرا رانت‌خواران سوءاستفاده‌های زیادی انجام دادند، اما این که بعد از 3 سال از این تصمیم دوباره بخشنامه صادر کنند و آن را هم به همه بخش‌های اقتصاد تعمیم دهند مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

خوانساری با تأکید به اینکه دولت باید یک بار برای همیشه به صدور بخشنامه‌های متعدد و در تناقض با هم پایان دهد گفت: یک بار هم رهبری معظم انقلاب خطاب به دولت فرمودند که در مدت سه ماه چند ده بخشنامه صادر شده است و رهبری معظم انقلاب از این امر انتقاد کردند، اما هنوز هم همان گونه عمل می‌شود و هر روز بر مشکلات اضافه می‌شود.

وی خاطرنشان ک: با این مشکلات نه‌تنها به جهش تولید نمی‌رسیم بلکه نمی‌توانیم حتی رشد و توسعه را در کشور رقم بزنیم.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: