همسان‌سازی ناهمسان

کدخبر: 2371100

رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی از ارسال نامه‌ای به مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: عاجزانه خواستار رفع چالش‌ها و مشکلات بازنشستگان تامین اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری هستیم.

 

علی اصغر بیات  در خصوص ارسال نامه به مقام معظم رهبری گفت: با توجه به مشکلات معیشتی بازنشستگان سازمان اجتماعی، همسان سازی حقوق و عدم تخصیص بودجه شفاف در لایحه بودجه ۱۴۰۰ و همچنین تبعیضی که میان بازنشستگان این سازمان با بازنشستگان سایر صندوق‌ها به خصوص کشوری و لشکری وجود دارد کانون بازنشستگان به نمایندگی از بازنشستگان سراسر کشور با ارسال نامه‌ای به مقام معظم رهبری، رسیدگی به مشکلات این قشر زحمتکش را عاجزانه درخواست کرد.

وی به متن نامه اشاره کرد و افزود: در نامه کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی به مقام معظم رهبری آمده است بازنشستگان با جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر که با احتساب عائله خود بیش از ۱۱ میلیون نفر را شامل می‌شوند، سرخورده، مأیوس و دل خون در شرایطی به سر می‌برند که به هیچ وجه سزاوار آن نیستند. هموطنانی که در کوران پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی صحنه‌های بی‌نظیری را خلق کرده، در زمان اشتغال پیشروان و سرآمدان عرصه‌های تلاش و سازندگی میهن اسلامی بوده، سهم خود را در دوران دفاع‌مقدس و دفاع از آرمان‌های رفیع انقلاب به بهترین نحو ادا کرده‌اند و به عنوان علاقه‌مندان و عاملان راستین انقلاب، کم‌توقع، همراه و همگام با سیاست‌های کلان نظام در دشوارترین شرایط اقتصادی ثابت قدم بوده‌اند.

رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: امروز کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی که عمر گرانبهای خود را در زمان اشتغال و تولید، به امید برخورداری از دوران بازنشستگی بدون دغدغه صرف کرده‌اند، با تحولات و اقدامات اخیر مسئولان ناامیدانه به دنبال پیگیری درخواست‌ها و انتظارات بر حق خود می‌باشند که اگر در بدو امر به این نیازها و مطالبات توجه می‌شد، نیازی به برگزاری تجمعات اعتراضی مقابل سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی نبود چرا که بدخواهان و دشمنان قسم خورده نظام هر آن مترصد فرصتی برای سوءاستفاده و بهانه‌گیری از شرایط هستند البته بازنشستگان و مستمری‌بگیران با آگاهی و بصیرت تنها در پی استقرار عدالت و رفع تبعیض‌های موجود می‌باشند.

به گفته وی، حلقه گم شده در مطالبات بر حق اقشار بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی تحقق و عینیت یافتن مواردی است که متأسفانه در طی سال‌های متمادی و بعضاً به صورت عامدانه توجهی به آنها نشده و تلخ‌تر از آن تبعیضی است که در خصوص اجرای همسان‌سازی حقوق میان مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و سایر صندوق‌ها رخ داده و بیم آن می‌رود با تداوم شرایط موجود، آثار و تبعات منفی آن افزایش یابد.

بیات گفت: در بخش دیگری از نامه آمده است رهبر عزیز! نیک مستحضرید که تحریم‌های ظالمانه در کنار برخی سوءمدیریت‌ها در سال‌های اخیر فشار اقتصادی و معیشتی را بر دهک‌های پاینی جامعه تحمیل کرده است. در این میان بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی به ویژه حدود ۶۵ درصد از آنها که حداقل‌بگیرند و به سختی روزگار می‌گذرانند، در شرایط کرونایی و تهدیدات متعدد سلامت و بهداشت، در وضعیت بغرنجی به سر می‌برند. فارغ از مسائل و مشکلات موجود از جمله عدم اجرای سه‌جانبه‌گرایی، انباشت بدهی‌های معوقه و کلان سهم دولت به سازمان، اجرای ناقص قانون الزام، عدم توجه به افزایش مناسب حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران متناسب با تورم و … اساسی‌ترین و مهم‌ترین مسئله حال حاضر بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان، تبعیض و نگاه دوگانه در اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و سایر صندوق‌های بازنشستگی است.

وی اظهار داشت: اگرچه سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری نسبت به اجرای متناسب‌سازی اقدام کرد اما نتایج حاصله حاکی از شکاف و اختلاف معنادار در مقایسه با اقدام مشابه در صندوق‌های لشگری و کشوری آن هم با استفاده از منابع عمومی کشور بوده است که مسئولان ذیربط به خوبی به آن معترف و آگاهند در همین خصوص جلسات، مذاکرات و رایزنی‌های متعددی توسط تشکلات و کانون‌های بازنشستگی با مدیران و مسئولان عالی مراکز تصمیم‌گیری با هدف رفع نواقص و ترمیم مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی انجام شد. لیکن با عنایت به آنکه لایحه بودجه ۱۴۰۰ کشور به عنوان سند بالادستی و سمت‌وسودهنده سیاست‌ها و رویکردهای کلان دولت، نقش تعیین‌کننده‌ای در تداوم اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و همچنین توانمندسازی این سازمان در عمل به تعهدات و ارائه خدمات به خدمت گیرندگان خود دارد، بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی افزود: متأسفانه علی‌رغم اصلاحات به عمل آمده در بودجه ۱۴۰۰ کشور، آنچنان که باید شفافیت و صراحت لازم در زمینه تعیین اعتبار و سهم مشخص سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگترین و حساس‌ترین صندوق بازنشستگی کشور در بند «و» تبصره ۲ اعمال و منظور نشده و اعتبار مربوطه برای مصارف و اهداف متعددی در نظر گرفته شده است. لذا از محضر بابرکت حضرتعالی که همواره با تأکیدات عالمانه مکرر و مصرح خود به مسئولان و کارگزاران نظام به لحاظ توجه جدی به وضعیت معیشتی اقشار آسیب‌پذیر قوت قلب بازنشستگان و مستمری‌بگیران بوده‌اید، عاجزانه تمنا و استدعا داریم دستور فرمائید با نگاهی مسئولانه به مواد قانونی مندرج و مرتبط با سازمان تأمین اجتماعی در بودجه ۱۴۰۰ کشور و رفع مشکلات و چالش‌های موجود علی‌الخصوص پیش‌بینی سهم مشخص سازمان تأمین اجتماعی و همچنین التفات ویژه به موضوع مهم همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی، دغدغه چندین و چند ساله این قشر معزز با استیفای حقوق آنها برطرف شود.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: