کرونای انگلیسی به فارس رسید

کدخبر: 2371152

در بازه زمانی از تاریخ ۲۷ بهمن تا ۳ اسفندماه ۹ شهرستان استان فارس به وضعیت نارنجی درآمده و یک مورد از کرونای انگلیسی نیز در لارستان مشاهده شده است.

بررسی آمارها و وضعیت رنگ‌بندی استان فارس به لحاظ ابتلا به بیماری کرونا در اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد که در بازه زمانی 27 بهمن ماه تا 3 اسفندماه 9 شهرستان استان فارس در وضعیت نارنجی، 8 شهرستان در وضعیت آبی و مابقی در وضعیت زرد هستند.

شهرستان‌های پاسارگاد، بختگان، نی‌ریز، لارستان، لامرد، مهر، خنج، اوز و گراش در وضعیت نارنجی قرار گرفتند و دانشکده علوم پزشکی لارستان از مشاهده یک مورد کرونای انگلیسی در این شهرستان خبر داد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز در گفت‌وگوی خبری شبکه دو سیما از شناسایی 62 مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در کشور خبر داد که تاکنون 7 نفر از آنها جان داده‌اند. به گفته وی مبتلایان به این ویروس در استان‌های تهران، قزوین، البرز، فارس و هرمزگان قرار دارند که یک مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در لارستان شناسایی شده است.

با این وصف هشداری که روزهای گذشته از سوی مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره خطر کرونای انگلیسی در استان فارس داده بود به حقیقت پیوست و این امر نگرانی‌ها را دو چندان می‌کند.

وی البته از یک مورد مشکوک به ویروس کرونای جهش یافته در شیراز نیز سخن گفته بود که ویروس نمونه‌برداری و برای تایید نهایی به انستیتو پاستور ایران ارسال شده است. دانشگاه علوم پزشکی هنوز در تائید یا رد این مورد خبری اعلام نکرده است.

به گفته لطفی علائم ویروس جهش‌ یافته انگلیسی با ویروس کرونای کنونی تفاوت ندارد، اما یافته‌ها نشان می‌دهد که قدرت سرایت و بیماری‌زایی آن بسیار بالاتر است و بر همین اساس می‌‌تواند تعداد بیماران بدحال و میزان مرگ و میر را افزایش دهد.

تاکید رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توجه به خطرناک بودن این ویروس و چرخش سریع آن در بین مردم جامعه بر توجه جدی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از سهل‌انگاری و برگزاری تجمع و دورهمی است.

در پی  وضعیت جدید استان فارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز آماری از تعداد مبتلاها و بستری‌های شهرستان‌های استان ارائه نداده است اما در مجموع آمار استانی را اعلام کرده است. بر این اساس  هم اکنون 559 نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 98 نفر شرایط جسمی وخیمی دارند.  

در مجموع از ابتدا تاکنون، 175 هزار و 801 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده و 3 هزار و 219 نفر نیز جان باختند هر چند آمار جان باختگان در روز همچنان زیر 10 نفر است اما این روند رو به افزایش است.

استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مکرر دست‌ها، پرهیز از ترددهای غیرضروری از تاکید مسئولان بهداشت و درمان استان فارس است.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: