«گریفیتس»: مذاکرات یمنی‌ها در اردن ناامیدم کرد

کدخبر: 2371199

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن درباره ناکامی رایزنی‌های طرف‌های درگیر در این کشور در پایتخت اردن به منظور تبادل زندانیان ابراز ناامیدی کرد.

دفتر «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن پس از پایان مذاکرات طرف‌های یمنی درگیر جنگ در امان پایتخت اردن به منظور پیگیری اجرای تبادل زندانیان بیانیه‌ای منتشر و درباره شکست این رایزنی‌ها ابراز ناامیدی کرد.

در این بیانیه آمده است: «پنجمین دور دیدار کمیته نظارتی درباره اجرای توافق تبادل زندانیان و اسرا بین طرف‌های درگیر در یمن برگزار شد. ریاست مشترک این نشست برعهده دفتر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ قرار داشت».

طبق این بیانیه، در جریان رایزنی‌ها و مذاکرات طرف‌های یمنی در امان آنها درباره استراتژی‌های خودشان و احتمال اجرای تعهداتشان طبق توافق استکهلم صحبت کردند.

به گفته دفتر گریفیتس، طرف‌های یمنی در این دور از رایزنی‌ها که در اردن برگزار شد، بر سر آزادی اسرا و تبادل زندانیان توافق نکردند اما ابراز داشتند که به ادامه رایزنی در آینده بر سر مولفه‌های آزادی زندانیان و تبادل اسرا در آینده متعهد هستند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل درباره رایزنی‌های ناکام طرف‌های یمنی در اردن گفت: «من از اینکه در این دور از مذاکرات ما شاهد نتیجه مشابه با مذاکرات سپتامبر گذشته در سوئیس و آزادی تاریخی ۱۰۵۶ بازداشتی نبوده‌ایم، ناامید شدم».

گریفیتس افزود: «من از طرف‌های (یمنی) می‌خواهم به رایزنی‌ها و مشورت‌ها ادامه دهند، و به زودی اجرای آنچه که آنها (در توافق استکهلم) موافقت کردند را به اتمام برسانند و تعداد بیشتری از بازداشت‌شدگان را آزاد کنند. من درخواست خودم را برای آزادی فوری و بدون قید و شرط همه بازداشت شدگان بیمار، زخمی، کهنسال و کودک و همین طور غیر نظامیان بازداشت شده شامل زنان و خبرنگاران را تکرار می‌کنم».

دفتر نماینده ویژه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در پایان بیانیه خود بر تعهد خود به حمایت از رایزنی‌ها بین طرف‌های یمنی برای اجرای توافق تبادل زندانیان تاکید و از «پادشاهی اردن هاشمی به دلیل میزبانی از این دور از مذاکرات» تشکر کرد.

رئیس کمیته اسرای دولت نجات ملی یمن تایید کرد که مذاکرات در امان پایتخت اردن به دلیل سرکشی ائتلاف متجاوز و مزدورانش بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید.

«عبدالقادر المرتضی» در گفت‌وگو با روزنامه «الثوره» یمنی تاکید کرد: «ما به هر طریقی برای موفقیت مذاکرات امان تلاش کردیم و پیشنهادهای منصفانه متعددی را ارائه دادیم تا از اختلافات بگذریم اما هیچ فایده‌ای نداشت».

دسامبر ۲۰۱۸ بود که با میانجیگری سازمان ملل و سوئد، نمایندگان ارشد انصارالله یمن و دولت مستعفی  در شهر استکهلم بر سر توافق آتش بس و تبادل زندانیان در شهر بندری «الحدیده» توافق کردند؛ توافقی که به توافقنامه استکهلم موسوم شد.

به دنبال این توافق، انصارالله یمن و دولت مستعفی سپتامبر ۲۰۲۰ در سوئیس بر سر آزادی و تبادل صدها اسیر و زندانی به توافق رسیدند اما رایزنی‌ها آنها در اردن بر سر تبادل اسرا راه به جایی نبرد.

شکست مذاکرات در اردن در حالی انجام شده که حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به مردم یمن و محاصره این کشور که از ششم فروردین ماه ۱۳۹۴ آغاز شده است، همچنان ادامه دارد.

تحمیل وضعیت غیرانسانی ائتلاف سعودی در یمن به رغم ایجاد وضعیت دشوار در این کشور فقیر عربی نتوانسته مقاومت یمنی‌ها را در هم بشکند و آنها همچنان در حال مقابله با این تجاوزات هستند.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: