سفرهای نوروزی در نقطه مقابل فریادهای وزیر

کدخبر: 2371415

قرار است سفرهای نوروزی با قطار، اتوبوس و هواپیما انجام شود و فقط رفتن به مسافرت با خودروی شخصی به خاطر خطر انتقال کرونا، ممنوع است.

روزهای پایانی سال را در پیش داریم و اغلب مردم در انتظار رسیدن نوروز و رفتن به مسافرت، لحظه شماری می‌کنند.

در حالی که وزیر و معاونان وزارت بهداشت، مدام بر رعایت پروتکل‌ها و اجتناب از تجمع و سفرهای غیر ضروری، تاکید و اصرار دارند، اما معلوم نیست که ستاد ملی مقابله با کرونا، بر اساس کدام استدلال و منطق پزشکی، تصمیم گرفته مسافرت با وسایل نقلیه عمومی را بلامانع بداند و فقط اصرار بر ممنوعیت تردد با خودروهای شخصی دارد.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، در واکنش به تصمیم گیری برای انجام سفرهای نوروزی، گفت: در خصوص ممنوعیت سفرهای نوروزی پیشنهاداتی شده، اما هنوز تصمیمی گرفته نشده که باید چند روزی صبر کنیم تا ببینیم وضعیت ویروس انگلیسی و رعایت پروتکل‌ها چه می‌شود.

این اظهارت در حالی مطرح می‌شود که پیش فروش بلیت قطار برای سفرهای نوروزی آغاز شده است. ضمن اینکه مشخص گردیده که امکان سفر با اتوبوس و هواپیما نیز میسر خواهد بود.

فروش اینترنتی بلیت قطارهای مسافری برای بازه زمانی ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ از پنجم اسفند ۹۹ آغاز شده است.

همچنین فروش بلیت قطارهای نوروزی از طریق مراکز فروش، از ساعت ۸ صبح چهارشنبه ششم اسفند ۹۹ در همه مسیرها آغاز می‌شود. در همین حال گفته شده که فروش بلیت در کوپه‌های ۶ نفره، حداکثر سه صندلی است و در کوپه‌های۴ نفره، حداکثر دو صندلی خواهد بود.

سوالی که اینجا مطرح می‌شود، این است که آیا خودروهای شخصی که فقط دو سرنشین دارند، می‌توانند در نوروز تردد داشته باشند. زیرا، اگر معیار فروش صندلی در قطار و هواپیما را در نظر بگیریم، همین شرایط می‌تواند شامل خودروهای شخصی نیز شود.

بر اساس گفته‌های علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در دی ماه ۲۸ هزار مراجعه سرپایی داشتیم که در بهمن ماه به ۴۰ هزار نفر رسید و به این ترتیب شاهد افزایش مراجعان سرپایی نیز در بهمن بوده‌ایم. میزان بستری‌ها در انتهای بهمن نیز نسبت به انتهای دی ماه رشد داشته و در روزهای آغاز اسفند ماه نیز با شیب ملایمی در حال افزایش است.

آنچه را که پیام طبرسی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، عنوان داشته و جای نگرانی است، اینکه کشور در حال حاضر در شرایط خطرناکی به لحاظ شیوع کرونا قرار دارد و اگر چنانچه هرچه سریع‌تر از شیوع گسترده بیماری جلوگیری نشود ممکن است تا اواخر اسفند درگیر پیک‌های شدیدتر بیماری شویم.

به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ویروس کرونا مدام در حال جهش و چرخش است بنابراین تنها راه پیشگیری از چرخش و شیوع گسترده کرونا قطع زنجیره انتقال ویروس است.

برخی از شهرها اوضاع بدتری دارند و ممکن است درگیر موج بعدی بیماری شوند. بنابراین ما باید بیشتر مراقبت کنیم اگر مراقبت‌ها ادامه نیابد این ویروس با کسی شوخی ندارد تا زمانی که به طور کامل واکسیناسیون انجام نشود، مردم همچنان باید به نکات بهداشتی توجه کنند.

کمتر از یک ماه دیگر وارد سال ۱۴۰۰ خواهیم شد و مردم در این یک سال با سختی‌ها و دردسرهای کرونا به خوبی آشنا شده‌اند و می‌دانند که کوچک‌ترین غفلت از رعایت پروتکل‌ها، می‌تواند آنها را در سال جدید دوباره غافلگیر کند. بنابراین، برای جشن نوروز، باید این یک ماه پایانی سال را بیشتر مراعات کنیم و تا جایی که ممکن است، رفت و آمدها را کمتر کنیم و در خانه بمانیم.

حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، با تاکید بر اینکه هنوز اپیدمی کرونا در کشور کنترل نشده و شرایط شکننده است، گفت: سفرها و به خصوص سفرهای غیرضروری الگوی اپیدمی در جوامع را بر هم زده و جابجایی‌های جمعیتی ناشی از سفر، وخامت ناشی از آن را تشدید می‌کند.

وی با بیان اینکه اصلی ترین عامل شیوع این ویروس حضور در اجتماعات است، تاکید کرد: مبتلایان بدون علامت یا افرادی که در دوره پنهان بیماری هستند، بیشترین کانون‌های خطر شیوع کرونا محسوب می‌شوند. معمولاً این افراد قابلیت مبتلا کردن دیگران را حتی در فرم‌های شدیدتر و مرگبار بیماری را دارند.

از همین رو، سفر و مسافرت می‌تواند یکی از راه‌های خطرناک انتقال بیماری باشد. در حالی که فرد مبتلا نمی‌داند که عامل انتقال ویروس است. حالا که ویروس انگلیسی هم در کشور شیوع یافته است، بهتر است که قبل از هر گونه تصمیم مخاطره آمیز، نسبت به تبعات آن قدری بیشتر تأمل کنیم. کادر درمان ما خسته است و بیمارستان‌ها نیز مثل روزهای اول شیوع بیماری، آمادگی لازم برای پذیرش بیش از حد بیماران را ندارند.

نکته مهم در روند کنترل اپیدمی مسئله طغیان اپیدمی یعنی افزایش ناگهانی بار بیماری در یک منطقه جغرافیایی محدود اهمیت به سزایی دارد، مانند اتفاقی که در مازندران رخ داد و به یکباره شرایط را سخت و دشوار ساخت و بعد از آن، وضعیت در استان خوزستان نیز به مراتب بدتر از مازندران یک ماه قبل است. زیرا، ویروس انگلیسی در جنوب کشور شیوع یافته و قدرت انتقال خود را به استان‌های غربی کشور کشانده است.

بنابراین، تصمیم برای مسافرت با وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس، قطار و هواپیما، اگر نگرانی بیشتر از سفر با خودروهای شخصی نداشته باشد، قطعاً کمتر هم نخواهد بود.

در همین حال، دو روز قبل بود که سعید نمکی به عنوان سکاندار وزارت بهداشت، به شدت از وضعیت ترددها گلایه داشت و گفت که از انجام سفرها بی خبر است.

وزیر بهداشت که به شدت از شرایط کرونایی کشور گلایه داشت، فریاد بر آورد که قرار است ما موج شکن باشیم و عده‌ای موج آفرینی کنند.

حالا که قرار است سفرهای نوروزی با قطار، اتوبوس و هواپیما انجام شود و فقط خودروهای شخصی اجازه سفر ندارند، نکته‌ای مبهم در مقابل فریادهای وزیر ایجاد می‌شود که چگونه قرار است کرونا را مدیریت و کنترل کنیم.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: