واعظی: آماده تعامل با مجلس هستیم

کدخبر: 2371440

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اختلاف ایجاد شده بین مجلس و دولت در ماجرای اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها گفت: شرایطی که به وجود آمد در شأن مجلس و نظام نبود، ما از اول به مجلس گفتیم با هم تعامل کنیم الان هم با اینکه دیر هنگام است اما ما آماده تعامل هستیم.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۶ اسفند) در جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: از روز پنجم اسفندماه بر اساس قانون ما پروتکل الحاقی را متوقف کردیم، لذا طبیعی است که این موضوع نه برای آژانس و نه برای اعضای برجام خوشایند نیست و ابراز تأسف کردند، اما این قانونی بود که دولت هم مصمم به اجرای آن بود.

وی ادامه داد: اجرای قانون مجلس برای آنها هم که تعهدات خود را انجام ندادند پیامد دارد. آن‌ها اگر می‌خواهند همه چیز به روال صحیح برگردد لازمه اش این است که به تعهدات خود پایبند باشند و تحریم هایی که در دوران ترامپ گذاشته شده هم برگردد. در این صورت ما هم برمی‌گردیم. مهم این است که ما باید از منافع برجام برخوردار شویم.

واعظی تصریح کرد: انتظار ما از مجلس این بود که اگر می خواهند تعامل کنند قبل از آنکه در مجلس به دولت و مسولین توهین کنند و عملاً صدای مخالف را به بیرون فرستادند با مسولین (دولتی) مذاکره می‌کردند. ما مصمم به اجرای قانون بودیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان داشت: ما یک بار با آژانس صحبت کردیم و مدارک مربوط به گذشته است و عملاً آنچه که گفته می‌شود موضوع جدیدی نیست یعنی از زمانی که جمهوری اسلامی مذاکرات را با آژانس شروع کرده است، هیچ اتفاق جدیدی نیافتاده است.

وی با بیان اینکه شرایطی که به وجود آمد در شأن مجلس و نظام نبود، گفت: بر این اساس بعد از اینکه مقام معظم رهبری تذکر دادند، گفتند بیایید با هم تعامل کنیم. ما که از اول این مجلس گفتیم با هم تعامل کنیم. الان هم با اینکه دیر هنگام است اما ما آماده تعامل هستیم. سخنان رهبری آویزه گوش باشد تا پس از هر اشتباه دنبال اصلاح نباشند.

واعظی درباره حوادث سراوان گفت: وزارت اطلاعات گزارشی در این زمینه به دولت ارائه داده است.

وی ادامه‌داد:  پیش‌تر اقدامات رسمی از ناحیه مردم تحت عنوان طرح رزاق برای انتقال سوخت صورت گرفته است که متاسفانه گویا افراد دیگری هم خودشان در این طرح دخیل کردند و سوخت را از معابر دیگری منتقل می‌کردند. 

واعظی افزود: نتیجه این اقدامات بروز درگیری در سمت پاکستان شد که همین درگیری به داخل مرز ما کشیده شد و نتیجه آن اخباری است که شنیده شده است. در تماسی که با استاندار سیستان داشتم گفتند وضعیت آرام است.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آقای قالیباف ماموریتی به برخی نمایندگان برای تعامل با دولت داده است، بیان داشت: ما همواره از اینکه جلسه و همکاری داشته باشیم استقبال می‌کنیم.  

واعظی اضافه کرد: اتفاقی که روز دوشنبه در مجلس افتاد برای ما خیلی عجیب بود. ما قانون را اجرا کردیم و مصمم بودیم بر اینکه قانون را اجرا کنیم و برای خودمان هم مهم بود تا به کشورهای خارجی بگوییم که دولتی که در ایران بر سر کار است اگر قانون خود را اجرا نکند طبیعی است که به آنچه که با آن‌ها نیز امضا می‌کند، به آن هم متعهد نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه چیزی که مهم است این است که در ابتدا قانون کشور خودمان اجرا شود و ما خودمان بر این موضوع اصرار داشتیم و به خوبی آن را اجرا کردیم، تصریح کرد: شورای عالی امنیت ملی جلسه گذاشت و اتفاقاً در آن جلسه آقای قالیباف حضور داشت و در شورای عالی امنیت ملی هم وقتی بحث شده رئیس مجلس حضور داشته است و آنچه که مصوبات جلسه بوده و به تایید مقام معظم رهبری رسیده به رییس مجلس هم ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه آقای قالیباف در همه مراحل حضور داشته و کاری هم که ما انجام دادیم بر اساس همان مصوبه و حفظ قانون بوده، خاطر نشان کرد: ما گمان می‌کردیم نقش رئیس مجلس این است که گزارشی از آنچه که اتفاق افتاده است را به نمایندگان مجلس بدهند. که این کار انجام نشد و متاسفانه مجلس مدیریت نشد و شرایطی به وجود آمد و این همه بداخلاقی‌ها و تهمت‌هایی به دولت و مسئولین زده شد که به هیچ عنوان در شان مجلس و نظام ما نبود.

واعظی تصریح کرد: بعد از اینکه رهبر انقلاب در ملاقاتی که نمایندگان مجلس خبرگان خدمت ایشان رسیده بودند تذکر دادند، بعد از تذکر عنوان کردند که بیاییم و با هم تعامل کنیم. ما از روز اول که این مجلس بر سر کار آمده اعلام کرده‌ایم که آمادگی داریم به خاطر مردم تعامل کنیم. اگر تعامل نزدیک میان سه قوه و یا دو به دو باشد، مردم از این سود می‌برند. آنچه رهبر انقلاب که هم در ارتباط با بودجه و هم در این ارتباط تذکر داده‌اند آویزه گوش باشد و اینطور نباشد که هر بار آنها کاری انجام دهند و بعد بخواهند اصلاح کنند.

وی در مورد شکایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور مبنی بر عدم اجرای صحیح قانون مجلس شورای اسلامی، بیان داشت: در داخل مجلس براساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس هر کدام از این اقدامات یک سیر بررسی دارد. اینکه در طول یک ساعت هم امضا جمع شد و هم کمیسیون بررسی کرد و آن هم بدون حضور نماینده دولت و هم نتیجه را به هیات رییسه ارائه دادند و هیات رییسه آن را در صحن مطرح کرده و امضا گرفتند، این بیشتر یک کار هیجانی است تا اینکه منطقی باشد و بخواهند موضوعی را راستی‌آزمایی کنند.

وی درباره جلسه‌ مشترک دولت و مجمع تشخیص در ارتباط با FATF  گفت: الان که شرایط بین‌المللی تغییر کرده است و امید دیگران و کشورهای مختلفی که با ما تماس می‌گیرند، برای بعد از تحریم و چگونگی ادامه و توسعه همکاری‌ها است. این دو لایحه مربوط به FATF که در مجمع تشخیص مصلحت نظام است، خیلی اهمتی دارد، زیرا بعد از رفع تحریم ما نباید یک خودتحریمی داشته باشیم تا مانع روابط بانکی‌مان شود.

وی با بیان اینکه FATF در دنیا به عنوان یک روال عادی مطرح شده است یعنی تقریباً غیر از دو سه کشور تمام کشورهای دنیا به FATF پیوستند، گفت: اینکه ما خودمان بخواهیم خودمان را منزوی کنیم، کار درستی نیست. دیروز هم جلسه خوب و طولانی بین دولت و مجمع برگزار شده است و آقایان دژپسند، زنگنه، ظریف، همتی و خانم جنیدی حضور داشتند و بحث‌های خوبی را مطرح کردند. هفته قبل هم جلسه بوده است.

وی افزود: ما آنقدر این موضوع را مساله مهمی برای آینده روابط خارجی و بانکی می‌دانیم که حاضریم همه‌جوره وقت بگذاریم و همکاری و روشنگری کنیم تا زودتر مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصمیم برسد و امیدواریم تصمیمی باشد که با توجه به شرایطی که امروز وجود دارد، به اقتصاد کشور کمک کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد: الان همه مردم فهمیدند که دولت لوایح FATF را تصویب و مجلس دهم هم آن مصوب کرده است و از شورای نگهبان هم عبور کرده و امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. امروز چشم همه مردم به مجمع تشخیص است تا یک تصمیمی بگیرد که بعدها اگر مشکلی پیش آمد خودش پاسخگو باشد.

واعظی در ارتباط اظهارات رئیس‌جمهور به مجمع مبنی بر اینکه اطلاعات مربوط به راه‌های دور زدن تحریم را به FATF نمی‌دهیم، گفت: یکسری فعالیت‌ها وجود دارد که در داخل کشور انجام می‌دهید و امنیت آن را هم حفظ می‌کنید اما یکسری روابط خارجی وجود دارد که همه دنیا با هم انجام می‌دهند از جمله ایران. وقتی بانک ما با یک بانک خارجی کار می‌کند، نیاز است که در حد نرم بین‌المللی بتوانند با هم کار کنند. امروز هم این کار در یک حدی انجام می‌شود.

وی افزود: اینکه ما بخواهیم یک کالایی بخریم یا بفروشیم که یک کار سری و محرمانه نیست، بنابراین این صحبت‌هایی که در گذشته انجام می‌شد این بود که در دوران تحریم که آمریکا با جنگ اقتصادی نمی‌خواهد ما کالا وارد کنیم و صادرات داشته باشیم، اگر بخواهیم از طریق FATF کار کنیم ممکن است ننتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم که البته ما به این مساله اعتقاد نداشتیم. آن کاری که ما برای دور زدن تحریم‌ها می‌کردیم یک بحث است و کاری که انجام می‌دهیم بحث دیگری است.

منبع: فارس
ارسال نظر: