آدام شیف: دست ولی‌عهد سعودی به خون آغشته است

کدخبر: 2371503

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا ضمن ابراز خرسندی از انتشار گزارش اطلاعاتی این کشور درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی، از «جو بایدن» خواست برای حساب‌کشی از ولی‌عهد سعودی پیش برود.

«آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا بعد از انتشار گزارش اطلاعاتی این کشور درباره قتل «جمال خاشقچی» که نقش «محمد بن سلمان» در آن تایید شده، گفت هیچ رئیس‌جمهوری دیگر نباید با ولی‌عهد سعودی ملاقات کند.

شیف در مصاحبه با یاهونیوز گفت: خب، خوشحال شدم که گزارش نه تنها سرانجام طبق قانون منتشر شد، بلکه به همان اندازه صریح بود. این اظهارت صریح رئیس اطلاعات ملی بود مبنی بر این که ولی‌عهد (سعودی) دستانش به خون آغشته است. که او مستقیماً در امر به دستگیری یا قتل جمال خاشقچی دست دارد.

وی افزود: همه اینها نه تنها ولی‌عهد را آنطور که باید ملزم به پاسخگویی می‌کند، بلکه افراد دیگری را که در خصوص این قتل و تکه تکه کردن جسد یک ساکن آمریکا و روزنامه‌نگار دست داشتند، شناسایی می‌کند.

شیف در ادامه گفت: دوست دارم دولت جلوتر برود و این را به دولت گفته‌ام. نظرم این است که رئیس‌جمهور نباید با ولی‌عهد دیدار کند. نباید او به آمریکا دعوت شود. نظرم این است که رئیس‌جمهور نباید با او صحبت کند. و فکر می‌کنم باید به دنبال برخی از دارایی‌های او در صندوق سرمایه‌گذاری سعودی که با نهادهایی که در این قتل نقش داشتند، مرتبط است، باشیم.

این نماینده دموکرات گفت: بنابراین مایلم ببینم که آن‌ها فراتر می‌روند. فکر می‌کنم می‌توانند بدون گسستگی کامل روابط میان ایالات متحده و عربستان سعودی، پیش‌تر بروند.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضعش در خصوص فروش سلاح به ریاض گفت: من از ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی حمایت می‌کنم. و از نظر من عربستان سعودی باید رفتارش را به شکل قابل توجهی تغییر بدهد تا ممنوعیت برداشته شود. به عقیده من با توجه به رفتارهای ناشایست عربستان سعودی و ولیعهد آن، فروش سلاح به آنها باید توجیه بسیار قانع کننده‌ای داشته باشد.

او در یک مصاحبه با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» هم گفته باید نقش ولی‌عهد سعودی در این قتل برای وی پیامد شخصی داشته باشد.

گزارشی که دولت آمریکا جمعه درباره قتل جمال خاشقچی، منتقد سعودی منتشر کرده نشان می‌دهد این ترور با دستور مستقیم محمد بن سلمان انجام شده است.

این گزارش که دفتر اطلاعات ملی آمریکا آن را منتشر کرده می‌گوید محمد بن سلمان مجوز عملیاتی برای «دستگیری» یا «قتل» جمال خاشقچی را صادر کرده است.

دولت آمریکا بعد از انتشار این گزارش اعلام کرد علیه ۷۶ مقام عربستان سعودی محدودیت‌های روادید صادر کرده است. وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد  علیه ۷۶ تبعه سعودی که گمان می‌رود اقدام به تهدید مخالفان حکومت در خارج از مرزهای این کشور کرده‌اند محدودیت‌هایی برای صدور روادید در نظر گرفته است.

منابع خبری علاوه بر این گفته‌اند وزارت خزانه‌داری آمریکا قصد دارد تحریم‌هایی را علیه برخی مقامات سعودی که در این قتل دست داشته‌اند اعمال کند. با وجود این، مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند ولیعهد عربستان سعودی علی‌رغم صدور دستور قتل جمال خاشقچی مشمول تحریم‌های جدید نخواهد شد.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه شنبه (به وقت تهران) زمانی که قصد ترک کاخ سفید و سوار شدن به بالگرد «مارین وان» را داشت به سوالی درباره احتمال تنبیه محمد بن سلمان به دلیل دست داشتن در ترور روزنامه نگار منتقد سعودی گفت که اعلامیه‌ای در این باره روز دوشنبه صادر خواهد شد و افزود: «اعلامیه روز دوشنبه در این باره خواهد بود که ما به طور کل چه کاری با عربستان سعودی انجام خواهیم داد».

جمال خاشقچی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود. 

خاشقچی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد. وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: