مسکو: آمریکا به جای تحریم کشورها، به تعهداتش عمل کند

کدخبر: 2371733

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به جدیدترین اقدام ایالات متحده در تحریم افراد و شرکت‌های روس تأکید کرد که واشنگتن به جای تحریم کشورها به دنبال پایبندی به تعهدات خود باشد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز گذشته (سه‌شنبه) طی بیانیه‌ای در واکنش به اقدام جدید ایالات متحده در وضع تحریم‌هایی جدید علیه روسیه هشدار داد که مسکو نیز بر اساس اصل عمل متقابل برخورد خواهد کرد.

ایالات متحده روز گذشته (سه‌شنبه) در حمایت از «الکسی ناوالنی» چهره مخالف و جنجالی روسیه، هفت مقام ارشد و ۱۴ شرکت و مؤسسه روس را تحریم قرار داد.

مقام‌های آمریکا در توضیح این اقدام خود تأکید کردند که تصمیم به تحریم کارکنان دولتی و مؤسسات روسی در هماهنگی با کشورهای اروپایی اتخاذ شده است و انتظار می‌رود که این اتحادیه نیز اقدامات مشابهی را در پیش بگیرد.

پیش از این روز دوشنبه هفته جاری، سفرای ۲۷ عضو اتحادیه اروپا، با تحریم افرادی که در محکومیت «الکسی ناوالنی»، مخالف غربگرای دولت روسیه، نقش داشتند موافقت کردند.

زاخارووا در واکنش به این اقدام ضدروسی ایالات متحده تأکید کرد که استفاده از موضوع مسمومیت الکسی ناوالنی تنها یک بهانه‌ای برای تداوم مداخله آشکار در امور داخلی روسیه است.

وی در این خصوص گفت: «ما قصد نداریم که این مسئله را تحمل کنیم. ما بر اساس اصل عمل متقابل واکنش نشان خواهیم داد و لزوماً واکنش ما یک پاسخ متقارن نخواهد بود».

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه افزود که موضع کنونی دولت آمریکا نمایانگر «یک پیروزی پوچ است».

وی در خصوص تلاش‌های همگام آمریکا و اروپا برای اعمال فشار به روسیه گفت: «دولت ایالات متحده با پیوستن به اتحادیه اروپا در تحمیل یک بسته تحریمی دیگر برای "تنبیه مسکو"، یک گام ضدروسی خصمانه برداشته است».

زاخارووا با اشاره به چالش‌های داخلی که ایالات متحده با آن مواجه است گفت که کاخ سفید در مشکلات داخلی خود گرفتار است و بار دیگر «تلاش می‌کند تا تصویر یک دشمن خارجی را ترویج دهد».

این دیپلمات روس به ایالات متحده هشدار داد که با در پیش گرفتن اقدامات علیه مسکو «با آتش بازی نکند».

وی ادامه داد: «صرفنظر از اعتیاد ایالات متحده به تحریم، ما همچنان قاطعانه و به صورت مداوم، از منافع ملی خود دفاع می‌کنیم و هرگونه تهاجم و تجاوزی را دفع خواهیم کرد».

این دیپلمات روس تلاش‌های پیشین کشورهای غربی برای اعمال فشار به روسیه از طریق تحریم‌ها را یک تلاش شکست‌خورده توصیف کرد و گفت که تمامی تلاش‌ها برای تحمیل چیزی به روسیه از طریق فشار تحریم‌ها همیشه به شکست منتهی شده است و مسکو فرض را بر این می‌گیرد که مقام های آمریکایی درکی از این مسئله ندارند که چنین سیاستی در شرایط ژئوپولتیک مدرن غیرسازنده است و متوجه نیست که «ادعاهای استثنائی بودن آنها یک توهمی بیش نیست».

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به این موارد به ایالات متحده توصیه کرد که به جای وضع سیاست تحریم علیه کشورهای دیگر، بر پایبندی به تعهداتش متمرکز شود.

وی توضیح داد: «ایالات متحده به جای آنکه وارد موج جدیدی از تقابل شود، باید خود را با پایبندی درست به تعهداتش درگیر کند، به عنوان مثال، در مورد از بین بردن سلاح های شیمیایی که روسیه از سال 2017 چنین چیزی نداشته است... واشنگتن بعنوان ناقض زنجیره‌ای معاهدات و توافقات بین‌المللی در زمینه کنترل سلاح و عدم اشاعه، حق اخلاقی برای سخنرانی برای بقیه را ندارد».

تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه روسیه، اولین تحریم‌های این کشور علیه مسکو از آغاز به کار دولت «جو بایدن» تاکنون محسوب می‌شود.

دولت بایدن از زمان روی کار آمدن، چندان رابطه دوستانه‌ای با روسیه نداشته است به طوریکه پس از تماس تلفنی ماه گذشته خود با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با اتهام زنی به مسکو گفت: «زمان نرمش آمریکا در برابر اقدامات تهاجمی روسیه، دخالت در انتخابات ما، حملات سایبری و مسمومیت شهروندان به پایان رسیده است».

مقام‌های روس بارها تمامی اتهامات آمریکا و همپیمانانش را در خصوص مداخله در انتخابات سایر کشورها و دیگر موارد رد کرده‌اند.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: