ونزوئلا: فارغ از تحریم‌های آمریکا، به پیشرفت ادامه می‌دهیم

کدخبر: 2371831

وزارت خارجه ونزوئلا با بیان اینکه آمریکا و اتحادیه اروپا به دروغگویی ایدئولوژیک درباره این کشور می‌پردازند، تاکید کرد که بدون توجه به تحریم‌های آمریکایی به حرکت رو به جلو ادامه خواهند داد.

«خورخه آریزا» وزیر خارجه ونزوئلا به اظهارات «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود مبنی بر تداوم فشار واشنگتن بر کاراکاس، واکنش نشان داد.

آریزا در مصاحبه با خبرگزاری «اسپوتنیک»، گفت که ونزوئلا هیچ تهدیدی برای دیگر کشورهای جامعه جهانی نیست و اروپا و آمریکا درباره این کشور «دروغ‌های ایدئولوژیک» می‌گویند.

بر این اساس، وی با انتقاد از اینکه آمریکا، ونزوئلا را «تهدیدی فوق‌العاده» برای خود می‌پندارد، اظهار داشت که واشنگتن با این بهانه، سیاست تحریم‌های یکجانبه بر کاراکاس را ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه ونزوئلا در ادامه توضیح داد: «چیزی بیشتر از این از بلینکن و ایالات متحده انتظار نداشتیم... ما بجز خودمان، هیچ انتظاری از هیچکسی نداریم. فارغ از آنچه که واشنگتن در قبال ونزوئلا انجام می‌دهد یا نمی‌دهد، ما به حرکت رو به جلو ادامه می‌دهیم».

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور از جمله انگلیس سوم بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در اقدامی غیرقانونی گوآایدو را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت «نیکلاس مادورو» را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجدداً به ریاست‌جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی اعلام کردند.

 در انتخابات پارلمانی ونزوئلا، حزب رئیس‌جمهور ونزوئلا موسوم به حزب «سوسیالیست متحد ونزوئلا» و احزاب متحد رئیس‌جمهور این کشور موفق به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمانی شدند. با این حال گوایدو رهبر مخالفان و رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا که درصدد کاهش اعتبار این انتخابات پارلمانی بود، آن را بایکوت کرد.

بلینکن چند روز پیش در تماس تلفنی با گوایدو گفت دولت آمریکا از ادامه فشار چندجانبه بر دولت مادورو به منظور تغییر رژیم در این کشور حمایت می‌کند.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: