سلاح تهاجمی ایرانی «مصاف» رونمایی شد + قابلیت‌ها

کدخبر: 2371841

نسخه جدید سلاح انفرادی «مصاف» با کالیبر ۷.۶۲ با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رونمایی شد.

صبح امروز (یکشنبه) با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و در حاشیه سیزدهمین جشنواره جوان سرباز وزارت دفاع از سلاح تهاجمی پیشرفته تمام ایرانی «مصاف» و چند سلاح ورزشی رونمایی شد.

سلاح تمام ایرانی تهاجمی «مصاف»

سلاح با کالیبر ۵۱×۶۲/۷ میلی متری، سلاحی است سبک که توسط هوا خنک می‌شود. سیستم تسلیح این سلاح از نوع پیستون کوتاه است که از طریق فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح و به وسیله خشاب تغذیه می‌شود.این سیستم تسلیح باعث می‌شود که قابلیت اطمینان سلاح و عمر قطعات حساس آن افزایش یابد. این سلاح دارای سه وضعیت ضامن، تک تیر و رگبار است. بر روی سلاح، ریل پیکاتینی استاندارد تعبیه شده است که امکان نصب تجهیزات جانبی مانند دوربین، رد دات، نارنجک انداز، دوپایه و … را فراهم می‌کند.

این سلاح دارای ضامن تیر آخر است که با خالی شدن خشاب، آلات متحرکه را در وضعیت عقب نگه داشته و موجب تسریع مسلح سازی مجدد سلاح می‌شود. قنداق تلسکوپی به کار رفته در این سلاح، قابلیت تنظیم در شش وضعیت را دارد. وجود دافع در مکانیزم تسلیح نقش مهمی در کاهش لگد این سلاح دارد که قابلیت عملیاتی آن را افزایش می‌دهد. در طراحی سلاح سعی بر آن است که سلاح بالاترین میزان ارگونومی را داشته باشد.

دستگیره مسلح کننده در این سلاح دارای دو پدال در طرفین دارد که تسلیح سلاح را ساده نموده و تسلیح با یک انگشت از طرفین را نیز امکان پذیر می‌کند. پیکربندی این سلاح به گونه‌ای است که در کوتاه‌ترین زمان و بدون نیاز به ابزار خاص قابل تبدیل به نسخه تک تیرانداز و یا کارابین می‌باشد.این سلاح امکان شلیک کلیه فشنگ‌های کالیبر ۵۱×۶۲/۷ شامل فشنگ ثاقب، رسام و.... را دارد. برد موثر این سلاح با دوربین دید در روز ۸۰۰ متر و با دوربین حرارتی ۶۰۰ متر می‌باشد.

تمامی مراحل طراحی، ساخت و تولید این سلاح به دست متخصصان داخلی در سازمان صنایع دفاع انجام شده است و ان شالله تحویل نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

سلاح ساچمه زن ورزشی هوماک (مدل تراپ)

هوماک R-۱۰۱ ۱۳۱ اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران است که به طور خاص برای ماده تیراندازی تراپ المپیک طراحی و تولید شده است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است.

از جمله:

۱- دستیابی به تناسب موقعیت نقطه برخورد ساچمه به نقطه هدف گیری

۲- بهبود عملکرد ماشه از نظر کورس حرکتی و نیروی ماشه

۳- پوشش‌دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح

۴- طول بلند چوک از مزیت‌های مهم لوله است که نقش موثری در کاهش عقب نشینی سلاح و کیفیت الگوی پراکندگی معین دارد.

۵- لوله این سلاح به روش کوبش سرد تولید شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام و عمر سلاح را تضمین می‌کند.

سلاح ساچمه زن ورزشی هوماک (مدل اسکیت)

هوماک K-۱۱۸ اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران است که به طور خاص برای ماده تیراندازی اسکیت طراحی و تولید شده است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است از جمله:

۱- وزن سبک سلاح که باعث کنترل سریع‌تر آن می‌شود.

۲- چوک سیلندر که از خصوصیات خاص سلاح اسکیت می‌باشد.

۳- پوشش دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح.

۴- لوله این سلاح به روش کوبش سرد تولید شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام سلاح را تضمین می‌کند.

۵- تفاوت این سلاح با مدل‌های دیگر در وزن گروهی لوله، طول لوله، وزن سلاح و چوک است.

سلاح ساچمه زن ورزشی سورنا ۲ (مدل اسپورتینگ)

سورنا s-۱۲۸ اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران که قابل استفاده برای عموم است.

کاربرد بین‌المللی این سلاح در تیراندازی فدراسیون جهانی FITASC است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است از جمله:

۱- پوشش دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح

۲- لوله این سلاح به روش کوبش سرد تولید شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام را تضمین می‌نماید.

چوک قابل تعویض و شاخص انتخاب شلیک و همچنین قنداق قابل تنظیم متناسب با ارگونومی تیرانداز از ویژگی‌های این سلاح است.

تفنگ بادی آرتا (۴.۵ و ۵.۵)

سلاح آرتا سلاح است بادی که با مکانیزم کمرشکن مسلح شده و توسط فنر پیستون شلیک می‌کند و دارای ضامن می‌باشد.

این سلاح در انواع کالیبر ۴.۵ و ۵.۵ تولید شده است. هدف از طراحی و تولید آرتا، دومین سلاح بادی ساخت ایران، ارتقاء قدرت و برد سلاح و بالا بردن ایمنی سلاح در حالت کمرشکن است.

ریل استاندارد این سلاح قابلیت نصب دوربین و تجهیزات جانبی را دارد. سلاح فوق دارای قنداق چوبی است.

تفنگ بادی توکا (ضامن اتوماتیک)

سلاح توکا اولین سلاح بادی ضامن اتومات تولید شده در ایران است که با مکانیزم کمرشکن مسلح شده و توسط فنر پیستون شلیک می‌کند.

جهت ارتقا و بالا بردن ایمنی بر روی سلاح ضامن اتومات تعبیه شده است.

قنداق این سلاح از جنس چوب مرغوب بوده و دارای ارگونومی مناسب با دست تیرانداز است.

تفنگ بادی PCP

تفنگ بادی PCP جزوی از خانواده سلاح‌های ورزشی است که نوع کارابین آن به دلیل دقت بسیار بالا و ارگونومی مطلوب دارای جذابیت خاصی بین ورزشکاران است.

یکی دیگر از مزیت‌های این سلاح تعداد شلیک بالا با همان میزان دقت اولیه است و همچنین این سلاح دارای ضامن است.

لوله تمام عایق شده به همراه مهارکننده‌های صوت داخلی سبب می‌شود که صدای کمی از شلیک شنیده شود. این محصول برای رشته‌های فیلد تارگت و پنج رست قابل استفاده است.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: