توزیع میوه شب عید از فردا

کدخبر: 2372272
خبرنگار:

توزیع میوه شب عید به نرخ دولتی در ۲۵۰ نقطه شهر تهران و استان‌های دیگر آغاز می‌شود و همه نهادها پای کارند تا با عرضه مستقیم و حذف دلالی و واسطه‌گری، میوه ارزان به دست مردم برسد.

توزیع میوه شب  عید از فردا در تمام نقاط کشور و در 250 نقطه از شهر تهران آغاز می‌شود و مردم امیدوارند قیمت ها به همان نرخ مصوبی که پیشتر دولت اعلام کرده به فروش رود و دلالان و واسطه ها دیگر نتوانند به قیمت های نجومی بفروشند.

قیمت میوه در چند ماه گذشته به اندازه‌ای گران شد که مردم قادر به خرید میوه‌هایی مانند سیب و پرتقال که به کیلویی 20 هزار و گاها بالاتر رسیده بود و یا موز که به کیلویی 50 هزار تومان هم رسید نبودند کار به جایی رسید که مقام معظم رهبری هم در باره گرانی میوه و نفوذ دلالی و و اسطه گری گلایه کردند. 

* همه نهادها برای عرضه میوه ارزان پای کارند

حال در آستانه عید همه نهادها و حتی وزارتخانه هایی مانند صمت و جهاد کشاورزی که مدیریت های آنها زیاد همگرایی نداشت دست به دست داده اند تا میوه را به قیمت مناسب به دست مردم برسانند، میوه از مردم خریداری شده در انبارها ذخیره سازی شده و قرار است به نرخ دولتی به دست مرم برسد.

* نرخ دولتی سیب و پرتقال چند؟

بر اساس اعلام کارگره تنظیم بازار قیمت پرتقال و سیب زرد با نرخ کیلویی 11 هزار و 800 تومان و سیب قرمز با نرخ 8 هزار و 900 تومان  برای کمک به تنظیم بازار عرضه می‌شود اینها تقریبا نصف قیمت‌های مغازه های سطح شهر است.

ید الله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران هم از توزیع4 هزار تن سیب و پرتقال در استان تهران با مشارکت میادین میوه و تره بار و در 250 نقطه در شهر تهران خبر داده اما نگفته است که این میزان می تواند نیاز مردم را در این ا یام عید بر طرف خواهد کرد یا نه؟

توزیع میوه به نرخ دولتی در کنار مغازه هایی که با قیمت های سرسام آور می فروشند به تعدیل قیمت ها کمک می کند. بدیهی است توزیع هر چه بیشتر باشد مغازه ها قیمت ها را بیشتر کاهش می دهند. اما در سالهای گذشته توزیع دولتی میوه به اندازه کافی نبود و بسیاری از مردم دسترسی به آن نداشتند.

* خرید از میادین میوه به صرفه تر است

رئیس اتحادیه بارفروشان هم از توزیع میوه دولتی در میادین میوه و تره باره سطح تهران از فردا خبر داده و گفته است که مردم برای کوتاه کردن دست دلالان از این میادین خریداری کنند.

* ورود وزارت جهاد به توزیع میوه

وزارت جهاد کشاورزی به رغم اینکه وظیفه ای در توزیع و بازار ندارد اما برای عبور از شرایط فعلی و عرضه میوه ارزان به مردم حضور فعال تری در توزیع خواهد داشت.

سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران  با هماهنگی ستاد تنظیم بازار کشور و استانداران و شهرداران محترم ، از طریق تولیدکنندگان و تشکلهای آنان اقدام به عرضه مستقیم میوه و صیفی جات در کلان شهرها و تهران می کند.

آنطور که مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور می گوید: سازمان در 130 نقطه که عمدتا مساجد و پایگاه های مقاومت بسیج هستند میوه و سبزی به نرخ دولتی به مردم عرضه خواهند کرد.

حتی مدیران و مسئولین شهرک‌های مسکونی متقاضی می توانند برای استقرار عرضه کنندگان در شهرکهای تحت مدیریت خود در تهران با شماره تلفن 88901011 – 021 و در استانها با مدیریت تعاون روستایی استان مربوطه تماس بگیرند و نهادهای دولتی و غیردولتی نیز می توانند به منظور تهیه میوه برای پرسنل خود اقدام کنند.

* جدیدترین قیمت در میادین میوه

بررسی قیمت ها در میدان میوه و تره بار مرکزی نشان می دهد که تب قیمت تا حدودی فروکش کرده این کاهش قیمت در میوه هایی مانند سیب و پرتقال که بیشتر به میوه ایام عید معروف است کاهش بیشتری داشته و خود را به نرخ دولتی نزدیک تر کرده است.

البته قیمت  مغازه های سطح شهر  باید30 درصد باید بیشتر از قیمت میدان میوه و تره بار باشد که عملا این افزایش ها در سایه عدم نظارت خیلی بیشتر است. بنابراین خرید از مراکز توزیع دولتی و میدان مرکزی میوه زیر نظر شهرداری ها بسیار به صرفه تر است.

جدیدترین قیمت میوه به این شرح است:

13991225000275_Test_NewPhotoFree

ارسال نظر: