سارکوزی بار دیگر دادگاهی می‌شود

کدخبر: 2372406

رئیس‌جمهور پیشین فرانسه این بار برای پرونده‌ای جدید درباره سوءظن‌ها در خصوص تأمین مالی غیرقانونی کارزار انتخاباتی خود در ۲۰۱۲ بار دیگر به دادگاه می‌رود.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور پیشین فرانسه، این بار برای پرونده موسوم به «بیگمالیون» در باره سوءظن‌ها به تأمین مالی غیرقانونی کارزار انتخاباتی این رئیس‌جمهور پیشین فرانسه در سال ۲۰۱۲، دو هفته پس از نخستین محکومیت، چهارشنبه بار دیگر راهی دادگاه می‌شود.

این محاکمه که پیش‌بینی می‌شود یک ماه به طول انجامد، ممکن است شروع مناسبی نداشته باشد، زیرا یکی از متهمان اصلی یعنی ژروم لاوریو، معاون سابق ستاد انتخاباتی ریاست جمهوری، به علت مورد کووید-۱۹ در بین یکی از وکلایش، خواهان تعویق دادرسی شده است.

تصمیمی از سوی دادگاه کیفری در آغاز جلسه دادگاه که برای بعدازظهر پیش بینی شده است، گرفته خواهد شد. تعویق یک ماهه محاکمه تا ماه مه درخواست شده است.

به اعتقاد سارکوزی، این فقط یک وقفه کوتاه قضایی خواهد بود. بنا بر اعلام دادسرای پاریس، حزبی که او نامزدش بود یعنی او. ام. پ (اتحاد برای جنبش مردمی، راستگرا) ۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو یعنی نزدیک به دو برابر بیشتر از سقف هزینه‌های قانونی (۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو) برای مبارزات انتخاباتی ناموفق سال ۲۰۱۲ هزینه کرد و این کار را از طریق فاکتورسازی‌های جعلی شرکت بیگمالیون انجام داده است.

رئیس جمهور پیشین ۶۶ ساله فرانسه که اوایل ماه مارس به جرم فساد فعال و اعمال نفوذ در پرونده موسوم به «شنود‌های پل بیسموت» به یک سال زندان قطعی محکوم شد، اگر دوباره مجرم شناخته شود، افق روشنی پیش روی خود نخواهد دید. او برای این حکم درخواست تجدیدنظر داده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر: