افزایش صندوق‌های رای برای حفظ سلامتی مردم

کدخبر: 2372787

رئیس ستاد انتخابات کشور:‌در بیش از ۳۰ شهر و مرکز استان کشور، انتخابات شوراها به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در نشستی به ارائه توضیحاتی درخصوص شیوه برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی پرداخت. رییس ستاد انتخابات کشور با اشاره به این که طبق تقویم انتخاباتی، زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری ۲۱ اردیبهشت تا ۲۵ همین ماه است؛ گفت: بعد از مرحله ثبت نام، مرحله رسیدگی به فرایند صلاحیت داوطلبان را داریم که بایستی شورای نگهبان در بازه زمانی ۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت ماه، صلاحیت هر کدام از نامزدهای ریاست جمهوری را مورد بررسی نهایی قرار دهد.

عرف تاکید کرد: یک دوره ۵ روزه تمدید به رسیدگی صلاحیت داوطلبان هم برای بررسی‌های بیش‌تر و رسیدگی به اعتراضات در تقویم انتخابات پیش‌بینی شده است.

وی با بیان این که باید طبق تقویم انتخابات، شورای نگهبان در ۶ خرداد ماه نتیجه نهایی تأیید صلاحیت‌ها را به وزارت کشور اعلام کند؛ گفت: از ۷ خرداد ماه به مدت بیست روز فرصت تبلیغات برای نامزدهای نهایی وجود دارد که باید طی این مدت، برنامه‌ها و دیدگاه هایشان را با مردم در میان بگذارند.

معاون سیاسی وزیر کشور با تشریح این امر که تبلیغات در این دوره از انتخابات عمدتاً در بستر فضای مجازی صورت می گیرد؛ اظهار داشت: شرایط کرونایی کشور امکان برگزاری تجمعات و میتینگ‌های انتخاباتی را غیر ممکن ساخته و برای همین کاندیداها طی فرصت‌هایی که در رسانه‌ها خواهند داشت، برنامه‌های راهبردی خود را معرفی خواهند کرد.

عرف گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در وزارت کشور، همه اصول و پروتکل‌های لازم بهداشتی برای روز رأی‌گیری در نظر گرفته شده است و تلاش داریم با حفظ سلامت جان مردم، انتخابات را برگزار کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به تجربه انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۸ و مرحله دوم در شهریور ۹۹ اشاره کرد و گفت: از تجربه برگزاری انتخابات در این دوره‌ها به خصوص در مرحله دوم مجلس شورای اسلامی استفاده لازم را خواهیم کرد.

رییس ستاد انتخابات کشور به موضوع افزایش صندوق های رأی در این دور از انتخابات اشاره کرد و گفت: حدود هفت الی هشت هزار افزایش صندوق رأی در ۲۸ خرداد ماه برای کاهش تجمع حوزه‌های شلوغ پیش‌بینی کردیم.

عرف با تبیین این موضوع که وزارت کشور حفظ جان مردم و سلامت مجریان انتخابات را مهم‌ترین اولویت خود قرار داده است؛ گفت: تامین سلامتی مردم و عوامل اجرایی از ضروریات است.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان این که برگزاری انتخابات الکترونیک از جمله راهکارهایی است که می‌تواند به حفظ سلامت شهروندان و کاهش معطلی در محل رأی گیری کمک اساسی کند، خاطر نشان کرد: در این دور از انتخابات، در بیش از ۳۰ شهر و مرکز استان کشور، انتخابات  شوراها به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود و در شهر تهران هم رویکرد وزارت کشور برگزاری انتخابات الکترونیک است و در این عرصه هنوز هیأت نظارت مرکزی انتخابات موافقت خود را اعلام نکرده است.

ارسال نظر: