چند نفر در طرح سرشماری مهاجران بدون مدرک شرکت کردند؟

کدخبر: 2375267

بنابر اعلام وزارت کشور تا یکشنبه 29 خرداد، دومیلیون و 270 هزار نفر در طرح سرشماری اتباع افغانستانی شرکت کردند

مجید میراحمدی یکشنبه شب در گفت‌ وگویی درباره آخرین وضعیت طرح سرشماری اتباع افغانستانی گفت: طرح سرشماری اتباع افغانستانی از اردیبهشت امسال آغاز شد که مورد استقبال اتباع قرار گرفت و تا امروز ۲ میلیون و ۲۷۰ هزار اتباع غیرمجاز خود را معرفی کردند.معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور افزود: مشخصات یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آنها دریافت و مدارک کافی اخذ شد و بقیه هم در نوبت‌دهی قرار گرفتند.

میراحمدی پایان مهلت مراجعه اتباع غیرمجاز برای طرح سرشماری را اول تیر ماه اعلام کرد و گفت: بعد از اول تیرماه مهلت دیگر تمدید نمی‌شود چون قبلا یک بار تمدید شده است.

وی خاطرنشان کرد: همه کسانی که بعد از اول تیر به دفاتر ما مراجعه نکرده‌اند حضورشان غیرقانونی است، به سرعت از کشور اخراج می‌شوند و در صورت تکرار با آنها برخورد قضایی می‌شود.

معاون وزیر کشور با بیان احتمال افزایش ثبت‌نام و معرفی تعداد افراد تا اول تیر ماه افزود: این افراد تا پایان مهر ماه دارای اقامت موقت هستند و تا پایان این زمان تکلیف کسانی که باید کشور را ترک کنند یا به آنها اجازه ماندن یا تمدید اقامت موقت داده می‌شود، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

میراحمدی با بیان اینکه عوامل متعددی مانند نداشتن سابقه مجرمانه، نبودن عضو جریان های واگرای مذهبی، نداشتن تفکرات تکفیری و داشتن تفکر اتحاد جهان اسلام برای پالایش افراد در نظر گرفته شده، گفت: اقامت موقت کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، نخبگان، برجستگان علمی و فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی و همچنین کارگران مانند کارگران ساده یا کارگران مزارع کشاورزی براساس این نیازمندی و با توجه به ویژگی‌های گفته شده ارزیابی و تمدید می‌شود و برای افرادی که خصوصیات اشاره شده را داشته باشند، مجوز اقامت موقت صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: اما آنانی که سوابق مجرمانه یا سوابق غیر قابل قبول دارند از کشور طرد خواهند شد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: