قبوض میلیونی برای تهرانی‌های پرمصرف/ پایتخت خاموش نمی‌شود

کدخبر: 2377054

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و اقدامات انجام شده و با همراهی مشترکان پیش‌بینی می‌شود که امسال مشکلی در تامین برق شهر تهران وجود نداشته باشد ولی به منظور کنترل هرچه بیشتر مصرف و در صورت عدم توجه قبوض میلیونی در انتظار مشترکان بدمصرف که بیش از دو برابر الگوی منطقه ای، برق مصرف می کنند، است.

نسیم آنلاین: کامبیز ناظریان، با بیان این‌که در ایام گرم سال قرار گرفته‌ایم و با افزایش بار مصرفی مواجه هستیم اظهار کرد: پیک شهر تهران 4300 مگاوات بود که این عدد نسبت به سال قبل 3.5 درصد رشد داشته است. در حال حاضر شبکه برق تهران در پایداری کامل به سر می‌برد و با توجه به تدابیری که صورت گرفته و هماهنگی‌های انجام شده مشکل خاصی در شهر تهران برای تامین برق وجود ندارد.

وی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی در خصوص افزایش دما تاکید کرد: استفاده از وسائل سرمایشی موجب افزایش مصرف برق می‌شود به گونه‌ای که این تجهیزات تا 2000 مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌کند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان این‌که به ازای هر یک درجه افزایش دما تا 200 مگاوات به شبکه شهر تهران اضافه می‌شود، گفت: ضرورت دارد که در ماه‌های تیر و مرداد مدیریت مصرف به ویژه در ساعات پیک به صورت ویژه صورت بگیرد.

ناظریان با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف برای ایجاد پایداری در شبکه برق اظهار کرد: لازم است حتما در جهت مدیریت و کنترل مصرف به ویژه در حوزه وسائل سرمایشی مدیریت صورت بگیرد ضمن این‌که در زمان پیک مشترکان از دور کند کولرهای آبی استفاده کرده و کولرهای گازی را روی عدد حداقل 24 درجه سانتیگراد تنظیم کنند. اعتقاد ما این است که با انجام مدیریت مصرف تا 200 مگاوات صرفه‌جویی در سامانه‌های سرمایشی خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال برآوردی برای وقوع خاموشی در تهران صورت گرفته است اظهار کرد: براساس برنامه ‌ریزی‌هایی که انجام شده از سال گذشته مقدماتی را فراهم کرده‌ایم که در جهت پایداری شبکه بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ اضافه کرد: این برنامه در دو بخش زیرساخت‌های شبکه و مدیریت و نیاز مصرف بوده، با توجه به برنامه‌هایی که در شهر تهران تنظیم شده به ویژه در حوزه کنترل مصرف در حوزه ادارات لازم است که مصرف این بخش که حدود 800 مگاوات است کاهش یابد.

تحقق 50 درصد برنامه‌های کاهش مصرف در بخش اداری

ناظریان با اشاره به مصوبه هیات وزیران، گفت: همه دستگاه‌های اجرایی و دولتی متعهد و مکلف هستند از 15 خردادماه تا 15 شهریورماه نسبت به کاهش 30 درصدی مصرف نسبت به دوره مشابه سال قبل اقدام کنند و همچنین در ساعات غیراداری میزان مصرف 60 درصد نسبت به ساعات اداری کاهش داشته باشد.

وی با بیان این که در حال حاضر بالغ بر 50 درصد برنامه‌هایی که در حوزه ادارات در نظر گرفته شده بود محقق شده است، گفت: این موضوع به این معناست که شاهد کاهش مصرف برق در بخش اداری هستیم یعنی 100 مگاوات در این طرح صرفه‌جویی شده که معادل تامین برق 100 هزار مشترک خانگی است.

40 درصد مشترکان مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با توجه به برنامه ‌ریزی‌های صورت گرفته در حوزه خانگی در بخش کنترل مصرف در قالب طرح‌های تشویق‌محور امیدواریم با همکاری که مردم تشکیل می‌دهند بتوانیم با همکاری مشترکان مانند سال 1401 تابستان را پشت سر بگذاریم.

ناظریان با اشاره به طرح تشویق مشترکان کم‌مصرف در بخش خانگی، اظهار کرد: این طرح از ابتدای خرداد ماه اجرایی شد و براساس ارزیابی‌های صورت گرفته 40 درصد از مشترکان خانگی شهر تهران مشمول پاداش خوش مصرفی شدند. این موضوع بدین معناست که 40 درصد مشترکان میزان مصرف خود را نسبت به سال قبل کاهش دادند، امیدواریم با همین همکاری که مشترکان دارند بتوانیم در حوزه خانگی شاهد کاهش مصرف باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان این‌که سال گذشته شاهد کاهش 10 درصدی مصرف برق در بخش خانگی بودیم اظهار کرد: با برنامه ‌ریزی که در حوزه زیرساخت و در بحث مدیریت مصرف صورت گرفته امیدواریم بتوانیم بدون محدودیت تابستان را پشت سر بگذاریم.

ناظریان با اشاره به قبوض مشترکان خانگی تهران گفت: در قبوضی که تا 15 خردادماه صادر شده 40 درصد مشمول پاداش صرفه جویی شدند، از نظر پاداش سیاست‌های خوبی صورت گرفته و نسبت به سال قبل نیز شاهد بهتر شده است.

به گفته وی طرح پاداش مشترکان خوش مصرف امسال دو ویژگی دارد این طرح برای همه مشترکان در نظر گرفته شده و میزان پاداش تا چهار برابر نیز افزایش یافته است به طوری که پاداش صرفه‌جویی 20 برابر قیمت تعرفه برق در حوزه مشترکان کم مصرف است.

80 درصد تهرانی مصرفی متعادل دارند

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان این‌که انتظار این است که جامعه بیشتری از مشترکان در این طرح مشارکت داشته باشند، اظهار کرد: بالغ بر 80 درصد از مشترکان شهر تهران یا زیر الگو و یا در محدوده الگوی مصرف قرار دارند اما چهار درصد مشترکان در رده مصرفی بالاتر از دو برابر الگو قرار گرفته‌اند. 

ناظریان با بیان اینکه چهار درصد مشترکان بیش از دو برابر الگوی مصرف برق مصرف می‌کنند و تاکید ما این است که این مشترکان مصرف خود را کاهش دهند، گفت: این موضوع یک تکلیف قانونی است و از نظر محاسبه صورت حساب نیز این دسته از مشترکان مشمول قبوض چند میلیون تومانی می‌شوند چرا که این قبوض بدون در نظر گرفتن یارانه است و 3.5 برابر قیمت تمام شده برای آنها محاسبه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مشترکان بد مصرف برای آن که مشمول جرائم سنگین نشوند بهتر است که میزان مصرف خود را کاهش دهند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان این‌که 40 درصد مشترکان مشمول پاداش شدند که عدد قابل توجهی است یعنی ما می‌توانیم در دوره بعدی اشاره کنیم که چه تعداد مشترک دارای قبوض رایگان خواهد بود، گفت: مشترکانی که رعایت مصرف نکنند و بیش از دو برابر الگوی مصرف برق دارند تا چند ده میلیون مشمول قبوض برق می‌شوند.

به گفته ناظریان مشترکانی را داریم که بیش از 1000 کیلووات در ماه معادل مصرف چندین خانوار، مصرف برق دارند که در موارد محدود شاهد آن هستیم. این دسته از مشترکان عمدتا یا خانه‌های ویلایی بسیار بزرگ دارند و یا در برج‌های بزرگ زندگی می‌کنند که اگر رعایت نکنند مشمول جریمه می‌شوند.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: